Connect with us

Aktuality

Piešťanské hody dnes na Mariánskom námestí

Mestské kultúrne stredisko Piešťany pripravilo na nedeľu 21. augusta aktivity v rámci tradičných Piešťanských hodov. Staré Piešťany majú kostol zasvätený sv. Štefanovi, uhorskému kráľovi. Hody sa konajú každoročne pri príležitosti tohto sviatku.

Published

on

Reklama

Dopoludnia sa o 9-tej hodine koná v Kostole sv. Štefana slávnostná svätá omša, počas ktorej vystúpi spevácky zbor Coro Laudamus.

Popoludní pripravilo MsKS Piešťany tri vystúpenia na Mariánskom námestí vedľa kostola. O 15-tej zahrá Cimbalovka Fascination Band, o 17-tej Alternativa Band a na záver o 19:00 h Kapela Tango.

Reklama

Sv. Štefan sa pričinil o pokresťančnie Uhorska

Svätý Štefan Uhorský sa narodil okolo rokov 969 až 975 v Grane v Uhorsku, dnešnom Ostrihome.  Jeho otec bol Gejza, ktorý v rokoch 972  až 997 vládol v Uhorsku ako veľkoknieža. Matka sa volala Šarlota a bola dcérou sedmohradského kniežaťa Gyulu. V roku 995 sa oženil s bavorskou princeznou bl. Gizelou. V roku 997 prebral vládu po svojom otcovi Gejzovi. Podľa prameňov bol múdrym a dobrým panovníkom. Porazil odbojné pohanské kniežatá, ktoré sa vzbúrili proti nemu a okrem toho často žili lúpežníckym spôsobom života. Do svojej krajiny povolal učiteľov kresťanského života z okolitých krajín.

Reklama

Ako Gejza, tak aj Štefan si uvedomoval, že treba zmeniť kočovný život Maďarov, ak nechcú vyhynúť ako pred nimi Huni. Preto vyvinul veľké úsilie, aby naučil ľudí usadlému spôsobu života podľa vzoru kresťanskej Európy. Svoju krajinu rozdelil do desiatich biskupstiev s dvoma arcibiskupstvami. Na Zobore v Nitre obnovil jestvujúci benediktínsky kláštor sv. Hypolita. Tento kláštor, ako aj iné kláštory, obdaroval majetkami a pozemkami. Jeho najlepšími spolupracovníkmi boli nemeckí, francúzski, talianski i českí benediktíni, z radov ktorých pochádzali aj prví biskupi. Štefan zakladal školy, vydal zákonník, cirkevným i svetským úradom predpísal ako úradnú reč latinčinu. Vyslal posolstvo k pápežovi Silvestrovi II., v ktorom ho oboznámil so svojou činnosťou a prosil ho o požehnanie a tiež o udelenie kráľovského titulu. Pápež bol nadšený tým, čo počul, poslal mu drahocennú korunu a apoštolský kríž, ktorý nosievali biskupi pri verejných slávnostiach pred uhorským kráľom. Odtiaľ prislúchal uhorským kráľom titul „apoštolský kráľ“. Kráľ ako pápežský legát zriaďoval biskupstvá, určoval ich hranice a menoval cirkevných hodnostárov. Pápež dňa 27. marca roku 1000 vydal bullu Legati nobilitatis, v ktorej dal kráľovi potrebné právomoci na tieto činnosti. Na Vianoce roku 1000 bol Štefan korunovaný za kráľa v Ostrihome. Korunoval ho ostrihomský arcibiskup Dominik.

Posledné roky jeho života boli poznačené chorobou a neúspešným pokusom sprisahancov o vraždu. Keďže jeho syn Imrich zomrel ešte mladý, za svojho nástupcu určil Štefan Petra, syna svojej sestry Gizely. Zomrel 15. augusta 1038 v Ostrihome (alebo v Székesfehérvári). Za svätého ho vyhlásil pápež Gregor VII. v roku 1083 spolu s ďalšími, ktorí sa pričinili o pokresťančenie Uhorska. Medzi nimi bol aj jeho syn Imrich.

Viac o sv. Štefanovi na https://www.zivotopisysvatych.sk/stefan-uhorsky/.

-red- Zdroj: MSKS Piešťany, www.zivotopisysvatych.sk

 

Populárne články