Connect with us

Rodina

NTM: Čo by o sebe mali muž a žena navzájom vedieť? – časť 5

Published

on

Reklama

Aktuálny Národný týždeň manželstva prináša rozmanité aktivity. Zapája sa do neho aj piešťanské Centrum pomoci pre rodinu. Psychologička Zuzana Fabianová, ktorá tu pôsobí, pripravila sériu článkov o tom, čo by mal muž vedieť o žene a naopak, čo by žena mala vedieť o mužovi. Prečítajte si zaujímavý článok a ak máte chuť môžete napísať ako je to u vás do komentáru na FB stránke centra.

 

Reklama

Čo by mal MUŽ vedieť o ŽENE – 5.časť

Žena potrebuje manželovu oddanosť rodine

Pre ženu je dôležité vnímať, že mužovi na rodine záleží. Ak sa muž stane rovnocenným partnerom pri výchove detí a starostlivosti o ne, automaticky tým posilňuje aj svoje manželstvo. Pre ženu je pri výchove detí nesmierne dôležité, ak ju muž v jej výchovných snahách podporuje a pomáha jej pri výchove svojou autoritou.

Plnohodnotný čas strávený s deťmi je čas, v ktorom sa budujú dobré vzťahy, láskyplné putá a vzájomný rešpekt. Môže to byť :

Reklama

– spoločný výlet na bicykloch

–  čítanie kníh deťom pred spaním

– rodinné stretnutia

– zapojenie detí do chodu domácnosti

– stolové hry

– športové aktivity

– rodinné projekty, napr. stavanie vtáčej búdky, iglú, bunkra a pod.

Čo by mala ŽENA vedieť o MUŽOVI- 5.časť

Pre mužov je stres vražedný

Výskumy ukazujú, že  pre mužov je stres nebezpečnejší, ako pre ženy. Potvrdzuje to aj fakt, že na následky rôznych srdcových ochorení umiera dvakrát viac mužov ako žien.  Pre muža je stresujúce všetko, čo ho obťažuje, rozrušuje, ohrozuje, frustruje alebo spochybňuje jeho sebavedomie.

Keď sa muž vracia domov po náročnom dni v práci, potrebuje na stres zabudnúť a nájsť úľavu. V tom mu pomáha odpútanie pozornosti od problémov. Potrebuje sa odreagovať, napr. sledovaním televízie, cvičením, prácou v záhrade, alebo nerušenou chvíľou ticha.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

NTM: Čo by o sebe mali muž a žena navzájom vedieť? – časť 4
NTM: Čo by o sebe mali muž a žena navzájom vedieť? – časť 3
NTM: Čo by o sebe mali muž a žena navzájom vedieť? – časť 2
NTM: Čo by o sebe mali muž a žena navzájom vedieť? – časť 1

Pre ženu je dobré vedieť aj to, že v stresujúcich situáciách môžu mať muži tendenciu uzavrieť sa do seba a prestať komunikovať. Muž sa stane akoby duchom neprítomný, zábudlivý, ľahostajný. Čím väčší problém ho trápi, tým viac môže byť ním pohltený. Ak žena o tejto mužovej tendencii vie, môže si uvedomiť, že jeho momentálna uzavretosť neznamená, že ju ignoruje a nemiluje. Zároveň môže mužovi vytvoriť priestor na to, aby si mohol situáciu premyslieť a nájsť primerané riešenie problému.

 

Spracovala Zuzana Fabianová podľa Nancy van Peltovej

Populárne články