Connect with us

Kto je kto?

Martina Moravcová Valko

Piešťanská rodáčka, jedna z najlepších plavkýň sveta svojho obdobia, najlepšia slovenská plavkyňa, držiteľka množstva rekordov.

Published

on

Reklama

Meno: Martina Moravcová Valko

Dátum narodenia: 16. 1. 1976

Reklama

Miesto narodenia: Piešťany

Profesia: športovec – plávanie, plavkyňa, trénerka

Reklama

Vzdelanie: B.A. v biznise (1999) a Master v aplikovanej ekonómii (2000) obe zo Southern Methodist University v Dallase, Texas, USA

Rodinný stav: vydatá, manžel Martin Valko (právnik s praxou v USA a honorárny konzul SR pre štát Texas), 2 deti – Karolína (2010) a Michal (2013)

Ocenenia:  Rad Ľudovíta Štúra II. triedy (2001), Športovec roka – 1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003, Krištáľové krídlo v kategórii šport za úspechy na Olympiáde v Sydney (2000), Čestný občan Piešťan (2000)

Životopis: Martina Moravcová je dcérou Karola a Dariny Moravcových. Má mladšieho brata Karola. Obaja jej rodičia súťažne plávali. Otec Karol bol v širšom reprezentačnom výbere ČSSR pred letnými olympijskými hrami v Tokiu 1964. Plávať začala ako štvorročná pod vedením mamy Dariny na legendárnom piešťanskom kúpalisku Eva. Patrí medzi jednu z historicky najlepších plavkýň na svete  a je suverénkou v rámci Slovenska. Za dvadsať rokov reprezentačnej kariéry získala z majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy a olympijských hier celkovo 67 cenných kovov. Dve medaile získala na olympiáde, 22 z majstrovstiev sveta a 43 medailí vyplávala na európskych šampionátoch.

Jej domovským klubom je Športový plavecký klub Kúpele Piešťany, kde ju v rokoch 1986 – 1994  trénovala Věra Čamborová. Pod jej vedením vyplávala ako pätnásťročná dve medaily z juniorských majstrovstiev Európy 1991 v Antverpách, pričom prekonala československý rekord na 100 m voľný spôsob. Následne trénovala v Trnave u Ladislava Hlavatého a začala v Bratislave štúdium ekonómie, pričom predtým absolvovala štúdium na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Z viacerých dôvodov sa rozhodla v roku 1995 pre štúdium aj ďalšie napredovanie plaveckej kariéry odísť do USA. Získala plavecké štipendium na Southern Methodist University v Dallase, kde v septembri 1995 začala trénovať pod trénerom Steveom Collinsom, ktorý ju trénoval až do konca aktívnej kariéry.

Už rok po prvom výraznejšom úspechu v juniorskej kategórii sa v roku 1992 prvý raz zúčastnila olympijských hier. V Barcelone bola najmladšou členkou výpravy ČSFR. Slovensko reprezentovala celkovom na piatich olympijských hrách v rokoch 1992 až 2008, čím drží primát v počte účastí medzi slovenskými športovcami v letných športoch. Okrem dvoch strieborných medailí sa môže pýšiť aj ďalšími štyrmi finálovými umiestneniami medzi olympijskou elitou.

Martina Moravcová je  7-násobná majsterka sveta v krátkom bazéne, 3-násobná majsterka Európy v dlhom bazéne a 19-násobná majsterka Európy v krátkom bazéne. Počas kariéry prekonala 3 svetové, 17 európskych a 207 seniorských slovenských rekordov. Slovensko reprezentovala na  siedmych MS v dlhom bazéne, kde získala 5 medailí ( 0-3-2), na ôsmich MS na krátkom bazéne s bilancou 17 medailí (7-5-5), na deviatich  ME v dlhom bazéne, kde získala spolu 14 medailí (3-10-1) a  na desiatich ME v krátkom bazéne, kde získala dovedna 28 medailí (19-8-2).

Preteky svetového pohára vyhrala 105 krát a celú sériu SP vyhrala tri razy. Je mnohonásobná majsterka Slovenska, Česko-Slovenska a medzinárodná majsterka USA.

Martina Moravcová trenerka

Martina Moravcová v pozícii trénerky

Zdroj: martinamoravcova.com, pic-piestany.sk, sk.wikipedia.org

Foto: archív Martiny Moravcovej, Martin Palkovič, Lukáš Turňa – pnky.sk

Populárne články