Connect with us

Bývanie a Reality

Bývanie a Reality: Ako (ne)stratiť svoju identitu už v detstve

Published

on

Reklama

Väčšinou sa rodičia snažia svoje deti vychovávať čo najlepšie. Až keď dospejú, ukáže sa, ako sa im to podarilo. Mnohí si o svojom spôsobe života myslia, že žijú a robia to najlepšie, čo dokážu. V mnohých prípadoch im to však vôbec neprospieva…

Foto: Unplash Bekah Russom

Spoločnosť dáva povolenie na výkon najrôznejších činností: musíte mať povolenie na riadenie motorky a auta, musíte mať povolenie na stavbu domu, musíte mať zváracie skúšky a spĺňať hygienické predpisy, pokiaľ pracujete s potravinami. Musíte mať povolenie na potápanie, na riadenie lode, aj ku vstupu na určité územie.

Reklama

Ak chcete mať dieťa, žiadne povolenie nepotrebujete. Hocikto môže splodiť detí koľko chce a zodpovednosť za to, čo z nich raz bude, je prenechaná iba rodine. Niet sa potom čo čudovať, že spoločnosť musí riešiť mnohé problémy, ktoré sú dôsledkom zlej výchovy. Rodičia môžu byť emočne chorí a namiesto toho, aby svoje problémy riešili, posúvajú ich ďalej svojim deťom.

Pani Jana chcela pomôcť s odhalením svojich Emočných rovníc. Na dovolenke pri rannej káve zakúsila pri komunikácii s partnerom bolestivé emočné pocity. Pretože sa rozhodla podobné situácie znovu neprežívať, zaujímalo ju, aké Emočné rovnice spôsobili jej zážitky. Prežitá ranná situácia poznamenala celý nasledujúci deň, na ktorý sa veľmi tešila. Príčinou nepríjemných pocitov nebolo len správanie partnera, ale hlboko vryté situácie z detstva.

Reklama

Pri rannej káve sa pani tešila na slnečný deň, kedy si bude môcť vyskúšať svoje nové zakúpené bežky. Rýchlo sa preto naraňajkovala a snažila sa primäť partnera čo najrýchlejšie k odjazdu. Partner nič zlé netušiac poznamenal, že mu jej neustále naháňanie vadí – nemal ani dopitú kávu a chystal sa dať si ešte jednu a vychutnať si krásne slnečné ráno v pokoji a po svojom. Partnerka sa emočne zrútila a slzy ľútosti jej zaliali oči. Na prvý pohľad sa nič nepríjemného nestalo, ale jej emočná bolesť, ktorú cítila, bola obrovská.

Pri skúmaní celej situácie kvôli odhaleniu Emočných rovníc bolo zistené, ako rodičia potlačovali jej prirodzené túžby s tým, že je čudná, že chce veci, ktoré iné deti nechcú. Že je iná a nevyhovuje im. Ako nebolo možné s čímkoľvek nesúhlasiť, pretože by tým riskovala dusnú atmosféru aj stratu rodičovskej lásky. Ako si musela zaisťovať svoj prídel lásky zaľúbenými listami. Ako jej za drobné priestupky balili kufre a hrozili odchodom do detského domova…

Foto: Unplash Mack Fox

Rodičia vo svojej snahe vychovávať potlačovali prirodzené prejavy malého dieťaťa. Mozog malého jedinca si vytvoril predstavu o svete charakterizovanú nasledujúcimi Emočnými rovnicami: „Ako prirodzená nie som prijatá“. „Pokiaľ som, aká som, je to zlé“. „Identita sa dá potlačiť“, „Nadšenie nemusí byť prijímané“. „O prijatie sa musí bojovať“ a „Odpor proti mame je neprípustný“. „Môžem skončiť v decáku“ a veľa ďalších hrôzu naháňajúcich poznámok.

V čase, keď sa rovnice tvorili pani Jana samozrejme nič netušila, ale postupne došlo ku strate jej identity. Dlhý čas sa snažila hľadať samú seba, ale pretože si nebola istá, čo je vlastne správne, či jej vlastné prejavy, či tie, ktoré očakáva okolie, musela neustále balansovať medzi oboma. Dochádzalo tak častokrát k negácii vlastných rysov osobnosti a k prispôsobovaniu sa všeobecne uznávaným normám, aby nedošlo k odmietnutiu a k strate spoločenského statusu.

Ranná epizóda len prebudila dlho spiace zápisy. Tie potom vyústili do rieky sĺz a nepochopenia, ktoré boli rovnaké ako kedysi v detstve. V dospelosti vyšlo len najavo, aké bolesti malé dievčatko prežívalo a aj to, ako bezcitne sa rodičia správali. Nepochybne verili, že robili to najlepšie, čo dokázali…

Celý článok si prečítate buď v tlačenej verzii novembrového čísla mesačníka Bývanie a Reality, ktorý je šírený už 12-ty rok cez 250 distribučných miest v 4 okresoch, tiež online listovacej verzii tu http://effective.sk/byvanie-a-reality.

V novembrovom čísle Bývanie a Reality nájdete okrem iného aj článok:
„Naše deti sú pod vplyvom reklamy“, ďalší zo série edukačno-motivačných článkov venovaných mladým rodinám.

BaR Ilustr. foto: Unplash

Populárne články