Connect with us

Bývanie a Reality

Dovolenka „na kolesách”

Published

on

Reklama

Ak si pri slove “dovolenka“ predstavíte nehasnúce lúče slnka, slaný morský vzduch, pohodlné ležadlá na pláži a vašou najobľúbenejšou aktivitou je leňošenie, či stavanie hradu z piesku, môže byť pre vás pobyt v 5* hoteli skvelou voľbou. Ale nie pre každého je práve takýto scenár definíciou vysnenej dovolenky. Tí dobrodružnejší radi vyhľadávajú dovolenkový relax a pohodu v prírode, na bicykli, splavovaním riek, na horách, v stane, či v aute. Dovolenku je možné užívať si plnými dúškami aj „na kolesách“.

 

Reklama

Photo by Randy Fath on Unsplash

Kde kempovať?

Kým pár desiatok rokov v minulosti boli dovolenky v kempoch pre mnohých priam tradíciou, tento trend začal po páde komunizmu a otvorení hraníc ustupovať do úzadia. Dnes však opäť zaznamenávame nárast tých, ktorí túžia po dovolenke s rodinou či priateľmi “na kolesách”.

Existuje niekoľko vyhľadávacích webov, ktoré evidujú všetky otvorené kempy, nielen na Slovensku. Napríklad podľa www.kempy-chaty.cz je obľúbeným kemp a rekreačné stredisko Slnečné jazerá, kde je možné karavany napojiť na elektrickú energiu, rekreantom je k dispozícii kuchynka a aj sociálne zariadenia. Letnú turistickú sezónu na jazerách navyše sprevádzajú rôzne kultúrno – zábavné podujatia. Cena za jednu noc pre 2 osoby a deti do 6 rokov vychádza na 18 eur. Nápomocnými sa môžu stať aj recenzie od iných návštevníkov uvažovaného kempu, napr. aj na web stránke: www.ekempy.sk.

Reklama

Maringotka

Maringotkou rozumieme špeciálne skonštruovaný obytný príves určený k ťahaniu napríklad nákladným autom, traktorom alebo inými stavebnými strojmi. Dnes nedocenený model bývania, už dávno nie je vyhľadávaný len ľuďmi nižších sociálnych vrstiev. Vkusne prerobená, moderným nábytkom vybavená a v krásnom prostredí zasadená maringotka, môže tiež ponúknuť príjemný relax počas voľných dní. Môžeme ju umiestniť v záhrade alebo pri dome, pričom nie je potrebné stavebné povolenie.

Podľa finančných možností si môžete kúpiť buď novú maringotku s plastovými oknami, elektrickými rozvodmi a možnosťou kúrenia plynom či tuhým palivom, alebo staršiu, neprerobenú a následne si upraviť interiér podľa svojej chuti.

Prečo je dobré brať deti kempovať?

V poslednom čase deti trávia stále menej času v prírode. Ak prestanú byť naviazané na prírodu, budú stále menej chápať aj význam jej ochrany. Kempovanie môže v deťoch prebudiť dobrodružného ducha, rozvíjať ich predstavivosť i intelekt. A to aj takými maličkosťami ako napr. sledovaním dážďoviek v hline, hraním sa v piesku, pozorovaním zvierat, počúvaním spevu vtákov alebo sledovaním oblakov.

Hľadať suché drevo na oheň, pripraviť s otcom ohnisko a grilovať si zeleninu alebo čerstvo ulovenú rybu, sa stane pre deti skúsenosťou, na ktorú budú dlho spomínať a žiadny tablet či iná moderná hračka takéto zážitky nenahradia. Čerstvý vzduch a prírodné prostredie sú skvelým prostriedkom k celkovej duševnej aj fyzickej spokojnosti nielen pre deti. Takéto trávenie času sa môže stať efektívnym prostriedkom ako obnoviť stratenú životnú energiu.

O tom aký je rozdiel medzi obytným autom a obytným prívesom, o ich výhodách a nevýhodách, na aké typy prívesov je postačujúce vodičské oprávnenie skupiny B a kedy je už potrebné doplniť vodičské oprávnenie o tzv. Harmonizačný kód 96 alebo o novú skupinu, si môžete prečítať v úplnej verzii článku v aktuálnom čísle obľúbeného regionálneho mesačníka Bývanie a Reality.

Nájdete ho v tlačnej verzii na viac ako 210 miestach v okresoch PN, NM, MY a HC a tiež v jeho digitálnej podobe tu:


PR
.

Populárne články