Connect with us

Názory a komentáre

Kauza ohovárania piešťanského primátora – verejný funkcionár by mal zniesť vyššiu mieru kritiky

Podľa medializovaných informácií začiatkom februára tohto roka primátor Piešťan Peter Jančovič podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohováranie o tom, že mal biť svoju ženu a ďalšie trestné oznámenie za vyhrážanie sa smrťou. Viacero obyvateľov Piešťan tak skončilo v uplynulom čase na vypočutí u policajného vyšetrovateľa. Minulý piatok som sa k nim pridal aj ja. Hneď na úvod poviem, nesúhlasím so šírením neoverených informácií a podľa toho sa aj k veciam staviam.

Published

on

Reklama

Podľa zápisnice z výsluchu – „mal neznámy páchateľ v mesiaci október 2023 v Piešťanoch a na iných miestach oznámiť prostredníctvom sociálnych sietí nepravdivé údaje o osobe Petra Jančoviča, ktorý je momentálne primátorom mesta Piešťany a to konkrétne, že mal byť zadržaný políciou a taktiež, že sa mal dopúšťať domáceho násilia voči svojej manželke. Týmto páchateľ mohol značnou mierou ohroziť vážnosť primátora u spoluobčanov a poškodiť ho v zamestnaní.“

Informáciu o údajnom domácom násilí som zachytil, nie na sociálnych sieťach, ale od obyvateľov a čitateľov portálu pnky.sk, ktorí sa ma opakovane pýtali, či je to pravda. Nie som vševediaci, ani nemám kameru v osobných priestoroch pána primátora, takže som im nevedel odpovedať. Ak by to bola pravda, keďže je verejným funkcionárom a domáce násilie je trestný čin, majú obyvatelia mesta právo vedieť o týchto skutočnostiach.

Reklama

Oslovil som teda Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Trnave s klasickou žiadosťou o poskytnutie informácie, tak ako v obdobných prípadoch týkajúcich sa policajného vyšetrovania. Od policajnej hovorkyne prišla nasledovná odpoveď: „Piešťanskí policajti nevykonali za posledné dni policajný zákrok na mestskom úrade. Prípadnú návštevu, resp. prítomnosť policajtov na úrade nevylučujeme, avšak mohlo ísť o inú služobnú činnosť v rámci bežných policajných úkonov. Stále platí, že ku konkrétnym osobám sa, z dôvodu ochrany osobných údajov nemôžeme vyjadriť.“

Odpoveď na konkrétnu otázku, či je pravda, čo sa šíri o primátorovi, som z dôvodu ochrany osobných údajov nedostal. Téme som sa teda ďalej nevenoval, nezverejňujem neoverené informácie.

Reklama

Keďže som sa nijako nevyjadroval, pozvanie na výsluch ma celkom zarazilo. Na ňom som sa dozvedel, že som bol pozvaný, pretože ma pán primátor spomenul v podaní, že som nakrútil a zverejnil na sociálnej sieti živé video z protestu proti parkovacej politike, kde som umožnil komentovanie a nezmazal som komentáre, ktoré mali o primátorovi šíriť spomenuté skutočnosti.

Protest proti parkovacej politike sa uskutočnil 8. januára 2023, ku skutku malo dôjsť v októbri 2023. To je prvá vec, ktorá mi nedáva zmysel. Popravde nemám kapacitu čítať všetky komentáre na sociálnych sieťach, to bol napríklad aj dôvod, prečo som svojho času vypol priame komentovanie na portáli pnky.sk. Nečítal som ich všetky ani pod týmto videom. Komentáre pre slobodu slova a zodpovednosť každého jednotlivca, za to čo napíše, nejak detailne neriešim. Ak však príde požiadavka (veľmi zriedka) na to, aby som niečo zmazal, pretože sa to dotýka niekoho dobrého mena a ide o očierňovanie bez dôkazov, vyhoviem. V tomto prípade však žiaden kontakt zo strany pána primátora nenastal. Teda až na spomenutie v podaní trestného oznámenia :-)  To je druhá vec, ktorá mi celkom nedáva zmysel.

Na výsluchu som komentáre nekontroloval, ale teraz som si ich prebehol. Je ich 75 a našiel som jeden, kde sa daná vec z podania pána primátora spomína. Normálny postup by bol, že ma pán primátor, alebo človek zodpovedný za jeho komunikáciu, kontaktuje a vec vyriešime. Prečo pán primátor zvolil spôsob, aký zvolil, si môžem len domýšľať… Keď už viem o čo ide, inkriminovaný komentár som skryl.

Vyššia miera kritiky verejných funkcionárov

Pán primátor je verejne činnou osobou, je verejným funkcionárom plateným z daní obyvateľov. Mal by preto zniesť väčšiu mieru dohľadu a kritiky. Na to existujú súdne rozhodnutia, v ktorých sa spomínajú tieto skutočnosti.

Nemyslím len na diskusie na sociálnych sieťach. Na nich by som však rád vyzval ľudí, aby sa zdržali kritiky pre kritiku, neoverených tvrdení a vulgárnosti. To ničomu a nikomu neprospieva. Je tu množstvo faktov a objektívnych skutočností, ktoré sa dajú pomenovať a môžu toto mesto posúvať dopredu. Teda ak si z nich človek zoberie ponaučenie a nielen zášť a zatrpknutie, že všetci sú proti nemu a chcú mu ublížiť.

Pán primátor už dlhšie obdobie odmieta odpovedať na moje otázky, ktorých odpovede by som rád priniesol čitateľom. Naposledy sme sa dostali do konfrontácie pri otváraní zimného štadiónu, keď pred kolegami novinármi odmietol odpovedať na otázky  a to nielen na moje, ale aj na ich, pokiaľ budem prítomný! Napokon odpovedal ostatným kolegom, ale skúsil to s vyhlásením, že nič z toho, čo povie, nesmie byť použité na našom portáli, že k tomu nedáva súhlas.

Iste, nie je príjemné vysvetľovať, prečo Mesto Piešťany cez Služby mesta Piešťany pýta peniaze od mladých hokejistov, keď existuje zmluva o tom, že majú mať k dispozícii ľad zdarma… Nie je príjemné vysvetľovať, ako je to s populizmom pri parkovacej politike v rámci stanovenia ceny prvej parkovacej karty, či priznať, že Mesto Piešťany má problémy pre exekučné konanie, alebo, že si do rozpočtu nahodili pracovníci úradu vymyslené čísla a rozpočet je v skutočnosti schodkový… a tak by sme mohli pokračovať…

Mesto Piešťany stagnuje, či cúva. Jeho výkonný rozvoj je na pleciach primátora a vedenia úradu, ktoré si vyberá primátor. Ak sa vedenie akejkoľvek samosprávy dostáva do konfliktu so svojimi obyvateľmi či poslancami, a nie je schopné zrealizovať činy po konštruktívnej kritike, neprospieva to danému mestu. Ak konkrétny predstaviteľ nezvláda tlak vyplývajúci z jeho funkcie a má mu to spôsobiť napríklad zdravotné problémy, možno by bolo dobré, aby sa zamyslel nad svojim zotrvaním v nej. Poslúžilo by to pre jeho dobro i dobro obyvateľov mesta.

Tomáš Hudcovič – vlastník a šéfredaktor portálu pnky.sk a poslanec MsZ Mesta Piešťany
Ilustr. foto: KR PZ v Trnave

Populárne články