Connect with us

Rodina

NTM: Čo by o sebe mali muž a žena navzájom vedieť? – časť 1

Published

on

Reklama
Reklama

Aktuálny Národný týždeň manželstva prináša rozmanité aktivity. Zapája sa do neho aj piešťanské Centrum pomoci pre rodinu. Psychologička Zuzana Fabianová, ktorá tu pôsobí pripravila sériu článkov o tom, čo by mal muž vedieť o žene a naopak, čo by žena mala vedieť o mužovi. Prečítajte si zaujímavý článok a ak máte chuť môžete napísať ako je to u vás do komentáru na FB stránke centra.

 

Čo by mal MUŽ vedieť o ŽENE – 1.časť

 

Žena túži predovšetkým po cite

Žena potrebuje vo vzťahu cítiť emocionálne bezpečie. Keď muž prejavuje svojej žene lásku a náklonnosť, hovorí jej tým, že je pre neho dôležitá, že sa na neho môže spoľahnúť, že ju bude chrániť a starať sa o ňu.

Reklama

Žena potrebuje dotyk a objatie ako bežnú súčasť života. Aj keď prejavy nežnosti nie sú každému mužovi prirodzené, dajú sa naučiť. Prvým krokom, ako sa stať nežnejším, je spoznať citové potreby ženy. Môžete sa svojej ženy spýtať na to, akým spôsobom by ste jej mohli prejaviť svoju náklonnosť. Začnite od tých prejavov nežnosti, ktoré sú pre vás najľahšie. Postupne prechádzajte k zložitejším a nevzdávajte sa. Čím častejšie prejavíte svojej žene lásku, tým viac to bude pre vás prirodzenejšie a vaša manželka bude spokojnejšia.

Prinášame vám niekoľko tipov na láskyplné prejavy:

– Prekvapte ju darčekom – len tak, aj keď nemá sviatok
– Pochváľte jej účes, oči, ako jej to pristane…
– Usmejte sa na ňu.
– Kým ráno vstanete sa z postele, alebo keď sa v noci vrátite domov, pobozkajte ju a objímte.
– Pomocou originálneho odkazu ju pozvite na večeru do reštaurácie.
– Urobte jej masáž.
– Obdarujte ju kyticou, do ktorej vložíte kartičku s milým odkazom.

 

Čo by mala ŽENA vedieť o MUŽOVI- 1.časť

 

Muž potrebuje predovšetkým ocenenie

Dnešná spoločnosť zameraná na výkon a dokonalosť kladie vysoké nároky nielen na ženy, ale aj na mužov. Najmä v pracovnej oblasti môže byť mužovo sebavedomie vystavené mnohým tlakom a výkyvom. Mužovo sebavedomie a ego denne balansuje nad priepasťou možného zlyhania a neúspechu. Dnes sa od muža očakáva, že bude citlivým manželom, dobrým milencom, aktívnym otcom, vtipným spoločníkom a vynikne aj vo voľnočasových aktivitách a koníčkoch.

Po návrate domov po náročnom dni v práci potrebuje muž balzam na sebavedomie, ktoré je vystavené veľkým tlakom a otrasom. Mnohým sa však dostáva opaku. Namiesto pochvaly a uznania sú terčom neustálej kritiky a nespokojnosti zo strany ženy. Mnohé ženy podrývajú mužovu autoritu v nepatrných náznakoch (napr. tým, že sa sťažujú na manželov príjem).

Muž často kompenzuje pocity vlastnej menejcennosti tým, že sa chváli svojimi úspechmi. Jednou z najdôležitejších úloh ženy je upevňovanie manželovej sebahodnoty najmä vtedy, keď je často terčom útoku.

Prinášame vám niekoľko tipov ako poskytnúť mužovi ocenenie:

– Pochváľte ho za jeho schopnosti a vyzdvihnite jeho pozitívne povahové vlastnosti.
– Dajte mu najavo súhlas a podporu.
– Oceňujte jeho pracovné a osobnostné kvality.
– Venujte mu pozornosť.
– Nikdy muža verejne neponižujte, nevtipkujte na jeho účet, ani ho nekritizujte!

Spracovala Zuzana Fabianová podľa Nancy van Peltovej

Populárne články