Connect with us

Novinky

Maximálny komfort pri kúrení? Automatický kotol so zásobníkom peliet sa o všetko postará

Keď máte dom, náklady na bývanie patria medzi najvyššie mesačné výdaje. Ako si to zariadiť, aby vás kúrenie a teplá voda stáli čo najmenej? Odpoveď môže byť moderný automatický kotol, ktorý spaľuje pelety. Vieme, aké má výhody.

Published

on

Reklama
Reklama

Možno pre vás nie je lákavá predstava prikladania do kotla. Moderné automatické kotly na tuhé palivo so zásobníkom však ponúkajú veľmi komfortnú prevádzku, pri ktorej sa nemusíte o veľa vecí vôbec starať. Môžete zabudnúť na pravidelné prikladanie, aby oheň nevyhasol. Kotol na tuhé palivo s automatickým prikladaním sa o to postará sám – v správny čas a správnom množstve dopraví palivo na rošt horáka.

Vyberte si veľkosť zásobníka podľa svojich potrieb

Keď kotol sám dávkuje a dopĺňa pelety, aké činnosti zastane majiteľ? Ide len o dopĺňanie zásobníka paliva. Podľa jeho objemu stačí raz za niekoľko dní dosypať novú dávku a potom máte zase na dlhý čas pokoj. Obvykle je to päť až sedem dní bez starostí. Automatický kotol počas tohto času vykuruje miestnosti na požadovanú teplotu a plynule upravuje svoj výkon podľa prednastaveného rozvrhu alebo aktuálneho nastavenia.

„Naše peletové kotly sa dajú jednoducho ovládať pomocou displeja, izbových termostatov alebo vzdialene vďaka inteligentnej aplikácii,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek zo spoločnosti OPOP. „Majiteľ si jednoducho nastaví teplotu, ktorú chce doma mať, a kotol sa o všetko postará sám. Po návrate domov z práce alebo dovolenky je v dome automaticky príjemne teplo,“ dodáva. Vysoká účinnosť kotla je navyše zárukou, že spotrebujete menšie množstvo paliva.

Reklama

Pelety sú moderné palivo

Pelety síce vznikajú z drevených pilín, v porovnaní s kusovým drevom však majú niekoľko podstatných výhod. Dobre sa s nimi manipuluje a hlavne sú už z výroby pripravené na používanie. Majú optimálnu vlhkosť, a tak ich stačí len nasypať do zásobníka automatického kotla. K dispozícii sú 15-kilogramové vrecia alebo voľne sypané pelety, ktoré vám privezie domov cisterna.

Tieto malé valčeky majú vysokú výhrevnosť a zostáva z nich len malé množstvo popola. Navyše aj nevyhnutnú údržbu kotla a vynášanie popola si môžete výrazne zjednodušiť. „Pre zvýšenie komfortu ponúkame kotly na pelety doplnené automatickým odpopolňovaním a kompresorovým čistením,“ upozorňuje Ing. Roman Boczek. Vďaka tomu má majiteľ pekne uľahčenú prácu.

Pre staršie domy aj novostavby

V okolitých krajinách, ako napríklad v Nemecku alebo v Rakúsku, je kúrenie peletami veľmi obľúbené. Aj u nás stále rastie počet inštalovaných kotlov. Domácnosti môžu vyberať od nízkeho výkonu (napríklad 11 kilowatt) pre novostavby po vyššie výkony, ktoré sú vhodné pre domy s horšími tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Automatický kotol na pevné palivo môžete pripojiť ku klasickej sústave radiátorov aj k podlahovému kúreniu, takže má univerzálne využitie.

PR Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Populárne články