Connect with us

Aktuality

Požehnanie prameňov posúvajú kúpele opäť na skorší termín

Požehnanie termálnych prameňov sa v uplynulých takmer troch desiatkach rokov konalo v rámci Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny, vždy v prvý júnový víkend. Vlani kúpele zorganizovali požehnanie prameňov už 19. mája. Tento rok sa budú piešťanské liečivé termálne vody požehnávať už 1. mája, informovali o tom Kúpele Piešťany na svojej webovej stránke.

Published

on

Reklama

Požehnanie je naplánované na 15:00 h na Kúpeľnom ostrove pri studni Adam Trajan. „V novodobej histórii kúpeľov uzdravujúcu silu vody požehnali parížsky arcibiskup a kardinál Jean Verdier, trnavský apoštolský administrátor biskup Pavol Jantausch, parížsky biskup Emanuel Chaptal. V neskorších rokoch i pražský arcibiskup Dr. Jozef Beran. V roku 2023 prameň požehnal Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch,“ informujú v pozvánke na požehnanie predstavitelia Kúpeľov Piešťany.

Parížsky arcibiskup a kardinál Jean Verdier Piešťany navštívil v rolu 1935. Po 2. svetovej vojne. sa  sa slávnostné svätenie prameňov konalo 1. júna 1947, keď ho po slávnostnej svätej omši  vykonal generálny vikár Dr. Ambróz Lazík. V roku 1948 začala kúpeľná sezóna slávnostným svätením prameňov, ktoré 6. júna vykonal pražský arcibiskup Dr. Jozef Beran.

Reklama

 

Reklama

Kúpele Piešťany mali v ostatnom období snahu posunúť tradičné Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny na skorší májový termín. Napríklad v Luhačoviciach, či Poděbradoch, ktoré sú partnerskými mestami Piešťan, sa letná kúpeľná sezóna otvára v približne v polovici mája.

K zhode kúpeľov so samosprávou podľa všetkého nedošlo, keďže Kúpele Piešťany organizujú požehnanie prameňov 1. mája a Mesto Piešťany pozýva médiá na 9. mája na tlačovú konferenciu, kde jeho predstavitelia plánujú informovať o Otvorení letnej kúpeľnej sezóny, ktoré sa má konať od 31. máj do 2. júna. V novodobom formáte sa bude tento rok otvárať letná kúpeľná sezóna pod taktovkou Mesta Piešťany po tridsiaty raz.

Podľa našich informácií by sa počas OLKS nemalo konať požehnanie prameňov, ale len poďakovanie za ich uzdravujúcu silu.

-th- Foto: Kúpele Piešťany

Populárne články