Connect with us

Aktuality

Dnes si pripomíname deň duševného zdravia. Duševne chorý nie je blázon

Každoročne 10. októbra si pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Tomu sa v ostatných rokoch venuje o niečo viac pozornosti ako v minulosti. Stále však nie je úplne bežné, že si ľudia dokážu uvedomiť problém v tejto oblasti a vyhľadať adekvátnu pomoc.

Published

on

Reklama

 

„Duševne chorý nie je blázon a ani to, čo odznieva v slovných prestrelkách politikov, ktorým dochádzajú argumenty… Žiaľ, takéto vyjadrenia poškodzujú už aj tak skreslené vnímanie oblasti duševného zdravia! Duševné ochorenie je vážna vec a zasahuje mnoho skvelých, inteligentných, hodnotných ľudí okolo nás. Utrpenie ľudí trpiacich duševnými chorobami nemusí byť na pohľad zjavné a na Slovensku je stále tabuizované, návšteva psychológa či psychiatra je mnohými ľuďmi braná ako stigma. Pritom nikto z nás nemusí byť imúnny. Spúšťačom psychického ochorenia môžu byť vonkajšie okolnosti, vyčerpanie, stres, trauma, psychoaktívne látky, ale i chemická nerovnováha v mozgu,“ hovorí psychologička Lucia Drábiková.

Reklama

Psychologička Lucia Drábiková

Depresiami, úzkosťami, poruchami príjmu potravy, závislosťami, či syndrómom vyhorenia, trpí mnoho ľudí. „Ja sama som s depresiou v mojom živote niekoľkokrát bojovala. Hovoriť o tom a zdieľať vlastnú skúsenosť môže napomôcť prelomiť toto tabu. O svojej depresii verejne hovorili napríklad J. K. Rowlingová, Angelina Jolie, Lady Gaga, Brad Pitt, Miley Cyrus, Jim Carrey či modelka Cara Delevingne, Vašo Patejdl. U nás je to však stále ťažšie prijímané. Oceňujem preto otvorenosť komika Silných rečí Mateja Makovického, exprezidenta Andreja Kisku, Valentíny Sedilekovej i mnohých ďalších viac či menej známych osobností, ktorí išli s kožou na trh,“ pokračuje L. Drábiková.

Hoci sa pomaly aj v oblasti duševného zdravia začínajú hýbať veci, stále je potrebné doriešiť systémovú podporu krízových liniek, poradenských služieb i adekvátne a dôstojné finančné a pracovné podmienky pre ľudí v pomáhajúcich profesiách. Rovnako ľudia v pomáhajúcich profesiách potrebujú adekvátnu pomoc, aby sa predišlo ich vyhoreniu i prípadným ďalším problémom, ktoré môže neustály nápor na nich, spôsobiť.

Reklama

Podľa psychologičky L. Drábikovej je dôležité, aby sme mali otvorené oči a vnímavé srdce. Svojim záujmom o druhých im môžeme poskytnúť „prvú pomoc“, ale pre vyriešenie ich problému v oblasti duševného zdravia je potrebné, aby bola dostupná i odborná starostlivosť. Naše postoje k veciam týkajúcich sa duševného zdravia, môžu tiež spôsobiť ešte väčší problém. „Často sa stáva, že ľuďom hľadajúcim pomoc sa skôr hádžu polená pod nohy. Stretla som sa s názormi, že psychológovia sú všetci šibnutí, či s tým, že psychológia je buržoázna paveda. Postoje tipu ´asi sa málo modlíš´, ´tabletky sú zlé´, ´kresťan nemôže mať depresiu´, ´chceš mať záznam v karte?´, ´môže Ti to poškodiť, čo by ľudia povedali, že chodíš k cvokárovi…´, ´nikomu to nehovor´, ´to čo je za blbosť, vzchop sa, to prejde´, alebo aj, že psychológia je od diabla, nie sú veru tým, čo by ľuďom, ktorí majú reálny problém v oblasti duševného zdravia, pomohlo,“ konštatuje psychologička.

Znakmi duševného zdravia sú vedomie vlastnej hodnoty, uvedomenie si vlastných možností, schopnosť vytvárať a udržiavať hodnotné vzťahy, či psychický pocit pohody.

Ako ich dosiahnuť?

Niekoľko rád ako podporiť svoje duševné zdravie priniesol pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR.

Odborníci odporúčajú:

  • Trávte viac času v prírode.
  •  Zapájajte sa do aktivít vo svojej komunite.
  •  Čítajte knihy. Učte sa. Rozvíjajte sa.
  •  Oddychujte. Nezabúdajte na dostatok spánku.
  •  Trávte čas s ľuďmi, ktorí vnášajú do vášho života smiech, humor.
  •  Udržiavajte staré priateľstvá a nadväzujte nové.
  •  Nájdite spôsob, ako uvoľniť negatívne emócie, upokojiť sa a zlepšiť náladu (rozhovor s priateľom, pobyt na miestach kde sa cítite dobre, venovanie sa obľúbenej aktivite).
  •  Nájdite si aktivity, ktoré vás potešia, spoločenstvo ľudí, spoločnosť človeka, ktorý vám rozumie a bude vám oporou.
  •  Rešpektujte svoje telesné a duševné možnosti. Nepreceňujte svoje sily.
  •  Na zmiernenie nahromadených napätí a uvoľnenie je vhodné, aby ste sa pravidelne fyzicky unavili. Vyberte si nejaký šport.
  •  Prijmite fakt, že v čase životných zmien budete vždy pociťovať aj určité nepohodlie, ktoré postupne pominie.
  •  Hľadajte niekoho, kto vás vypočuje a odpovie vám.
  •  Ak potrebujete odbornú pomoc, vyhľadajte ju.

 

Úrad pripojil tiež niekoľko  inšpirácií pre praktické aktivity, ktorým sa môžete venovať nielen počas Svetového dňa duševného zdravia:

👉 Venujte sa práci v záhrade – užitočná práca na čerstvom vzduchu osviežuje myseľ, poskytuje relax.
👉 Začítajte sa do dobrej knihy – zážitok z ponorenia alebo zapojenia sa do príbehu pri čítaní môže zvýšiť pocit pohody.
👉 Choďte si zacvičiť – pohyb zlepšuje náladu a psychickú pohodu a má aj zdravotné benefity.
👉 Doprajte si masáž – poskytne oddych aj relax.
👉 Choďte na turistiku – kedy ste boli naposledy v prírode na turistike? Pobyt na čerstvom vzduchu je dobrý pre telesné aj duševné zdravie, ovplyvňuje celkovú pohodu.
👉 Choďte na obed alebo kávu s priateľmi – kedy ste naposledy strávili čas s priateľmi? Využite príležitosti na stretnutie na káve alebo obede – utužíte vzťahy, zabavíte sa, zrelaxujete pri spoločnom smiechu a rozhovoroch.
👉 Odpočiňte si – ak môžete, naplánujte si poobedňajší krátky spánok, alebo choďte večer skôr spať – spánková hygiena je nevyhnutná pre udržanie telesného aj duševného zdravia.
👉 Naplánujte si výlet na víkend či dovolenku s rodinou, priateľmi – možno ste už dlho nikde spolu neboli, zažijete relax, dobrodružstvo, utužíte vzťahy.
👉 Choďte na dlhšiu prechádzku do prírody v okolí, do lesa, parku (minimálne 20 min.) – pobyt v prírode upokojuje, je to skvelá relaxačná terapia, ponúka čas na premýšľanie a utriedenie myšlienok.
👉 Píšte si denník – vypíšte sa zo svojich pocitov, pôsobí to katarzne.
👉 Zapojte sa do dobrovoľníckej aktivity vo svojej komunite – keď robíte dobro pre druhých, je to dobré aj pre vás, prináša pocity uspokojenia a naplnenia.

-th- Zdroj: ÚVZ SR

Populárne články