Connect with us

Aktuality

CE ZA AR získal ateliér z Piešťan i stavba z Leopoldova

Vo štvrtok 5. októbra v Bratislave slávnostne vyhlásili laureátov Ceny za architektúru CE ZA AR 2023. Ocenenie získal ateliér   z Piešťan a stavba z Leopoldova.

Published

on

Reklama

Do súťaže bolo  v šiestich kategóriách prihlásených 95 diel. Porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov spoločne navštívila tie, ktoré sa dostali do užšieho výberu. Bolo ich 28. Porotu 22. ročníka významnej slovenskej súťaže v oblasti architektúry tvorili  Juraj Benetin (architekt, SK), Dana Čupková (architektka, USA), Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK), Petra Kunarová (architektka, CZ), Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK), Jan Schindler (architekt, CZ),  a Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ).

V kategória EXTERIÉR zvíťazilo tento rok dielo naprojektované AWE ATELIEROM, za ktorým stojí Ing. arch. Eva Wernerová z Piešťan. Išlo o mestský park v bratislavskej Karlovej Vsi – Suchá Vydrica. Podieľali sa na ňom aj krajinní architekti Dávid Grega a Ivana Citarová. Na projekte spolupracoval tiež architekt Tomáš Pozdech, ktorý navrhol skatepark a prvky drobnej architektúry. Plocha parku je 4570 m2. Vznikol tak nový verejný priestor a športový park na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič. Autorom sa podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste nielen pestrou náplňou aktivít, ale aj atraktívnou geometriou parku.

Reklama

Reklama

Foto: Tomáš Manina

V kategórii OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY tento rok dominovala stavba Mestského úradu v Leopoldove.  Za návrhom stojí ateliér zerozero a architekti Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený. V tíme spolupracujúcich autorov bol tiež krajinný architekt Rastislav Mochnacký a na ďalších detailoch sa podieľali Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík a  LightLab.

Porota ocenila silný výraz v exteriéri, ktorý bol podľa nej až nečakaný a preniesol sa do dvoch najväčších priestorov interiéru – sobášna sieň a zasadačka. Podľa odborníkov z poroty pôsobia až nadštandardne a ide o skvelý príklad verejnej stavby. Návrh diela sa realizoval v rokoch 2015 – 2018, pričom ateliér zerozero uspel v súťaži, do ktorej sa prihlásilo 51 účastníkov. Realizácia sa uskutočnila v rokoch 2019 až 2022. Investičné náklady dosiahli výšku 2,4 milióna eur.

Foto: Matej Hakár

Medzi nomináciami, teda v užšom výbere súťaže bola tento rok ešte jedna stavba z Piešťan. V kategórii FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY sa o priazeň poroty uchádzala stavba kaviarne Norma pri piešťanskom Mestskom parku.

Prerábku bývalých mestských toaliet na zaujímavú kaviareň projekčne zastrešil ateliér GUTGUT a architekti Lukáš Kordík, Štefan Polakovič a Tomáš Vrtek. Podľa nominácie Norma pôsobí ako mávnutie motýlieho krídla, ktoré môže spustiť oživenie mestského parku a širšieho verejného priestoru. Je to príklad toho, že vedľajšie roly v architektúre neexistujú.

Foto: Daniel Kordík

-th- Zdroj: archinfo.sk

Populárne články