Connect with us

Kultúra

V Balneologickom múzeu unikátna výstava o slovenských letcoch a ich lietadlách. Uvidíte takmer dve stovky jedinečných modelov

Balneologické múzeum Imricha Wintera pozýva na jedinečnú výstavu unikátnych modelov lietadiel „Slovenskí letci v 2. svetovej vojne a ich lietadlá“. Tematická výstava modelov je zameraná na leteckú techniku, používanú slovenskými pilotmi v období 2. svetovej vojny. Zachytáva modely lietadiel všetkých bojísk, v ktorých sa zúčastňovali slovenskí piloti, od východného frontu až po letecké bitky západnej Európy. V stredu 5. októbra je pripravená prednáška, kde sa dozviete o spojeneckej bombardovacej kampani proti Nemecku.

Published

on

Reklama

 

Samozrejmosťou je aj prehľad letectva na území Slovenska od jeho vzniku v roku 1939, vojnu s Maďarskom, napadnutie Poľska, ťaženie proti ZSSR, leteckú obranu pred spojeneckými náletmi, cez obdobie SNP až do obnovenia Československa v roku 1945. Na výstave je možné vidieť takmer 170 špičkovo vypracovaných modelov lietadiel, verne vyhotovených podľa historických prameňov a fotografií.

Reklama

Unikátom je letecký hangár z letiska Tri Duby či palubná doska lietadla Messerschmitt Bf 109. Výstavu modelov dopĺňa takmer 200 fotografií a podrobné sprievodné texty a profily pilotov. Súčasťou výstavy je aj 70 autentických dobových artefaktov ako napr. trosky z lietadiel, letecké kukly, kyslíková nádrž, listy z vrtúľ lietadla Aero a lietadla Liberator, kombinéza pilotov Luftwaffe, používaná aj našimi pilotmi, plech z lietadla Otta Smika a i. V rámci výstavy je možné si pozrieť aj videá z leteckého simulátora, zobrazujúce skutočné vzdušné súboje slovenských pilotov. Výstava je spojená s hlasovaním za najkrajší model lietadla. Odovzdané hlasy budú zaradené do losovania o vecnú cenu – stavebnicu modelu lietadla od firmy Eduard.

Reklama

„V marci roku 1939 po rozbití Česko-Slovenska vzniká Slovenský štát. Už o necelé dva týždne musel vzdorovať maďarskej vojenskej agresii na východnom Slovensku. Slovenské letectvo trpelo nedostatkom leteckej techniky, pilotov a najmä dôstojníkov. Pilierom slovenského letectva bol Letecký pluk 3 gen. M. R. Štefánika so sídlom v Piešťanoch, keďže to bol jediný letecký pluk bývalého Česko-Slovenska so sídlo na Slovensku. Počet bojaschopných lietadiel sa pohyboval okolo 82 kusov. Najdôležitejšiu bojovú leteckú techniku tvorili dvojplošníky, najmä stíhacie Avia B-534 a ľahké bombardovacie/prieskumné Letov Š-328. Po vzniku Slovenského štátu i v čase vojny s Maďarskom pre krátkosť času niesli naše lietadlá ešte pôvodné československé výsostné znaky, ale zamaľované boli kódové čísla a znaky letiek. Nový výsostný znak v tvare rovnoramenného červeného dvojkríža v modrom kruhu bol zavedený až v júni 1939 a umiestňoval sa tak, aby prekryl predvojnové československé označenie. V septembri 1939, po zapojení slovenského letectva v útoku na Poľsko bol pre lepšiu identifikáciu doplnený o biely lem. Pre lepšiu identifikáciu pre nemeckých spojencov, toto označenie našich lietadiel doplnil aj nemecký rovnoramenný kríž umiestňovaný na trupe a krídlach,“ približuje, čo sa môžete dozvedieť a vidieť na výstave, Andrej Bolerázsky.

Výstava je zrealizovaná v spolupráci Balneologického múzea Imricha Wintera, o.z. Štefánikovo krídlo a Virtuálnej letky 13.

Túto unikátnu výstavu si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Balneologického múzea Imricha Wintera, Vila Liska, Štefánikova 1, Piešťany v pracovných dňoch od 8.00-12.00, 13.00-16.00 a v nedeľu od 13.00 do 17.00. Výstava potrvá do 26.11.2023.

V stredu 5. októbra o 17-tej sa vo výstavných priestoroch múzea vo vile Liska uskutoční prvá zo série prednášok z histórie 2. svetovej vojny o spojeneckej bombardovacej kampani proti Nemecku v 2.svetovej vojne Nočné bombardovanie letadlami RAF / 1. časť.

TS Balneologické múzeum Imricha Wintera Foto: Jaroslav Halás

Populárne články