Connect with us

Koktail

Výstavu o prírodných biómoch Brazílie otvorili na Deň zeme v záhradníckej škole

Published

on

Reklama

Pri príležitosti Dňa zeme v piatok 22. apríla otvorili na Strednej odbornej škole záhradníckej v Piešťanoch výstavu fotografií Biómy Brazílie. Putovná prezentácia ukazuje šesť rôznych prírodných oblastí tejto juhoamerickej krajiny. Vernisáže sa zúčastnila aj Fernanda Magalhaes Lamego, prvá tajomníčka a kultúrna atašé veľvyslanectva Brazílskej federatívnej republiky na Slovensku. Okrem výstavy pripravili zástupcovia školy na Deň zeme aj vonkajšie aktivity pre deti z materských a základných škôl, ktoré si vyskúšali doslova stovky malých návštevníkov.

IMG_0854Za prezentáciou Brazílie u nás stojí aj Piešťanka Elena Seitlerová, riaditeľka putovného filmového festivalu Brazil Visual, ktorý organizoval Portugalský inštitút z Banskej Bystrice a vznikol s cieľom priblížiť Slovensku súčasnú brazílsku kinematografiu, kultúru, reálie, spoločensko-politickú situáciu a každodenný život Brazílčanov. Zároveň chce prinášať nový pohľad na túto krajinu s cieľom búrať zaužívané klišé, spájať Brazíliu a Slovensko. Keď sa Elena, ktorá pracuje aj ako tlmočníčka a prekladateľka, stretla s projektom putovnej výstavy Biómy Brazílie v Spišskej Novej Vsi, napadlo jej opäť priniesť kúsok z tejto nádhernej krajiny k nám aspoň prostredníctvom fotografií.

Reklama

 

„Keď som sa dozvedela, že výstava patrí k projektom brazílskej ambasády, tak som sa hneď pýtala, kam ide zo Spišskej Novej Vsi. Povedali mi, že kam len chceme, tak sme sa dohodli, že pôjde do Piešťan,“ spomína E. Seitlerová. Pri rozhodovaní o jej umiestnení bola Stredná odborná škola záhradnícka, vzhľadom na priestor a čas uvedenia na Deň zeme, pre organizátorov ideálnou voľbou.

Reklama

IMG_0856Slávnostného otvorenia sa zúčastnila aj Fernanda Magalhaes Lamego, prvá tajomníčka a kultúrna atašé veľvyslanectva Brazílskej federatívnej republiky na Slovensku. Poďakovala všetkým iniciátorom podujatia za možnosť prezentácie jej rodnej krajiny. Brazíliu, ktorá je oproti Slovensku rozlohou obrovská (je skoro 26-krát väčšia ako Nemecko), tvorí šesť prírodných oblastí takzvaných Biómov. Ako uviedla Fernanda Lamego, ide vlastne akoby o šesť rôznych krajín v jednej, každý bióm má svoje špecifické podmienky, klímu ale aj flóru a faunu.  Najväčší z biómov je Amazonský prales, ale zaujímavé sú aj ďalšie ako napríklad Atantický les či Pantanal. Práve ten posledný odporúča navštíviť aj zástupkyňa ambasády. „Je to naozaj odlišná krajina od ostatných. Ide o vodnatú močaristú oblasť, kde žije veľké množstvo nádherných vtákov,“ hovorí a dodáva „ale aj krokodílov.“ V Pantanale sa veľa ľudí živí chovom dobytka, ktorý bol pôvodne privezený z Indie a udomácnil sa práve v tejto časti Brazílie.

IMG_0870IMG_0876IMG_0866Exotickú juhoamerickú krajinu navštívila nedávno aj Elena Seitlerová a prirástla jej k srdcu. „Málokto vie, že v Brazílii sa hovorí po portugalsky a nie po španielsky,“ uvádza. Ako prekladateľka z portugalčiny, ktorú študovala spolu z francúzštinou, sa preto rozhodla šíriť o nej viac osvety. Hoci zatiaľ z Brazílie videli spolu s manželom len malú časť, ako sama hovorí, zážitky boli úžasné: „Cestovali sme do Ria de Janeiro a potom ďalej na juh, kde sme našli doslova brazílske Švajčiarsko – mesto Florianopolis.“ V tejto oblasti sa pestuje aj netradičné brazílske „hrozno“, ktoré ale rastie na kmeni – jabuticaba. Naživo ju však nevidieli, pretože práve nebola jej sezóna.

Nielen exotických plodov však Brazília ponúka oveľa viac. Aj rodená Brazílčanka Fernanda Lamego pochádza zo známejšieho juhu a priznáva, že niektoré oblasti najmä na severe svojej krajiny sú pre ňu skoro neznáme. A dokonca asi 13-percent krajiny je natoľko chránených, že do tohto územia nesmie okrem pôvodného obyvateľstva vstúpiť nikto bez povolenia úradov.  Na Slovensku pôsobí prvá tajomníčka veľvyslanectva a kultúrna atašé rok a pol. Najviac sa jej u nás vraj pozdáva naša kuchyňa, ale aj príroda a ľudia, ktorí sa jej zdajú veľmi seriózni a dôveryhodní. Podľa slov pani Lamego aj najväčšie rozdiely medzi našimi krajinami sú práve v štruktúre obyvateľov. „Brazília je krajina plná prisťahovalcov, pôvodní obyvatelia sú iba Indiáni, a preto sa tu nachádza obrovská mixtúra národov a rás, na rozdiel od Slovenska, ktoré je skôr homogénne a jednoliate, „ myslí si pani Fernanda.  Časť informácií o Biómoch Brazílie nájdete aj tu a výstavu vo foyeri Strednej odbornej školy záhradníckej môžete navštíviť osobne do 13. mája.

IMG_0875Okrem výstavy pripravila Stredná odborná škola záhradnícka pre deti z materských a základných škôl na Deň zeme aj viacerí akcie – deti sa mohli zahrať vonkajšie hry, chutnať slovenské minerálky z vodného baru, pozrieť si botanickú záhradu, skleník či jablkový sad d hmyzím hotelom. Naučili sa rozoznávať bylinky či kaktusy, ako sa sadia mladé rastlinky a pozreli si, ako sa stavajú vŕbové stavby. Domov odchádzali aj s malým živým darčekom v kvetináči.

IMG_0883

Pozrite si aj našu fotogralériu:

-ad-

Populárne články