Connect with us

Koktail

Najlepší slovenskí hráči discgolfu ho prídu predstaviť Piešťancom už v nedeľu

Published

on

Reklama

Poznáte discgolf? Už nadchádzajúcu nedeľu 22. októbra si ho budete môcť zahrať v piešťanskom Mestskom parku s najlepšími slovenskými hráčmi. Popoludní prídu, aby vám predstavili túto najrozšírenejšiu hru s lietajúcim tanierom.

Discgolf je odvodený od klasického golfu. Vznikol v 70. rokoch v USA a získava si stále viac priaznivcov na celom svete. Cieľom hry je podobne ako v golfe dostať disk do jamky – koša na čo najmenší počet hodov. Ak sa chcete o tejto hre dozvedieť viac, máte teraz jedinečnú príležitosť, načerpať od najlepších slovenských hráčov. Do Piešťan sa totiž chystá aktuálny majster Slovenska medzi mužmi Michal Kúdela, juniorský majster SR Marko Čačala a majster SR v kategórii masters Adrián Čačala.

Reklama

Prídu tiež ďalší členovia klubov Malženice, Hunters, Putthologist a Crataegus Hlohovec, ktorí sa budú venovať záujemcom o túto hru. Pri prezentácii sa najskôr dozviete informácie o pravidlách a potom si budete môcť vyskúšať zahrať v priestore medzi Domom umenia a Hotelom Park, kde by mohlo v budúcnosti vyrásť pevné discgolfové ihrisko. Prezentácia je naplánovaná v čase od 15:00 h do 17:00 h, pričom prísť môžete hocikedy vám to bude vyhovovať.

Začíname

1.
Hráč hádže z určeného miesta, pri odhode sa nesmie žiadnou časťou svojho tela dotýkať zeme za čiarou odhodiska. Prešľapnúť môže až po odhode. Nikdy nehádžem pokiaľ sa predo mnou alebo vedľa mňa nachádza osoba alebo zviera, ktorému by disk mohol ublížiť.

Reklama

2.
Ďalej hráč hádže z miesta, kde sa disk zastavil, pri odhode sa musí dotýkať aspoň jednou časťou tela miesta do 30 cm za prednou hranou disku smerom k cieľu. Po odhode môže prešlapnúť len pokiaľ cieľ nie je bližšie než 10 metrov od koša. V tejto blízkosti už nesmie žiadnou časťou tela presiahnuť miesto odkiaľ hádže až do chvíle pokiaľ odhodený disk úplne nezastane. V opačnom prípade ho môže protihráč napomenúť alebo pripočítať trestný hod.

3.
Pokiaľ disk ostal na strome, hádže hráč z miesta pod diskom, nepripočítava si trestný hod. Vždy hádže hráč, ktorý je ďalej od cieľa, bez ohľadu na to, koľký hod práve absolvuje. Všetci ostatní stoja najmenej tri metre za ním.

4.
A je tam! Posledným krokom pre úspešné zvládnutie „jamky“ je dostať disk do koša. Letiaci disk zachytávajú reťaze a ten padá do spodnej časti koša. Pre Vás to znamená úspešné ukončenie jednej „jamky“ a môžete smelo pokračovať k ďalšej.

Pravidlá

Disk sa hádže z určených „odhodísk“ (tee off), ktorých na lete ku košu vzdialeného v priemere 50-150m sprevádzajú rôzne prekážky (stromy, kríky, jazierko, potok, výškové prevýšenia). Víťazom je tá osoba, ktorej sa podarí celé ihrisko spočívajúce prevažne z 9 a 18 „jamiek“ odohrať na čo najmenej hodov, pričom:
Par – „jamka” zahraná na stanovený počet hodov pre danú jamku
Birdie – „jamka“ zahraná na jeden hod pod par jamky
Bogey – „jamka“ zahraná na jeden hod nad par jamky
Double bogey – „jamka“ zahraná na dva hody nad par jamky
Hole in one alebo Ace – „eso“ teda na jeden hod

Terminológia pochádza z klasického golfu. Disky sa od ostatných lietajúcich tanierov líšia veľkosťou (priemer iba 20-22cm), ale hlavne svojou rôznorodosťou, na základe ktorej rozdeľujeme disky najskôr podľa dĺžky hodu na:
Driver – používa sa na najdlhšie hody z tee off
Mid-Range – určený na stredné vzdialenosti
Approach – je využívaný na krátke presné hody ku košu
Putter – zakončenie do koša.

Viac info na www.discgolf.sk.

TS Zdroj: www.discgolf.sk

Populárne články