Connect with us

Koktail

Na Nový Zéland a do Austrálie za 20 minút

Published

on

Reklama

Rozmýšľate aký program pripraviť deťom na víkend? Kam si vyjsť na výlet? Jedným z tipov môže byť ZOO Farma Nový Zéland za obcou Modrová. Jarné slnko zalieva, síce ešte po snehu rozbahnené lúky, ale je na čo sa pozerať. Deti môžu obdivovať klokany, lamy, novozélandské ovce, škótsky dobytok Highland, kozy, či ťavu.
Osemnásť oviec je kotných a čakajú prírastky, prvé jahniatko je už na svete, ostatné by sa mali narodiť zhruba okolo 15-teho marca. Pomaly sa prebúdzajúca tráva a živo poskakujúce jahňatá budú balzamom pre oči i dušu. Ak teda máte chuť na chvíľu sa preniesť do Austrálie a na dva ostrovy Nového Zélandu, ktoré rozdeľuje Cookov prieliv stačí zájsť len pár kilometrov za Piešťany.

Zaujímavosti o zvieratách:
Ťava dvojhrbá

Reklama

[singlepic id=26569 w=320 h=240 float=left]Cicavec, párnokopytník, krajina pôvodu Mongolsko, žije na púštiach a polopúštiach centrálnej Ázie. Dĺžka tela 300 cm, dĺžka chvosta 50 cm, výška v kohútiku 180 – 230 cm, hmotnosť 600 – 1000 kg. Bez problémov znáša nízke teploty a sneh. Na Novom Zélande je chovaná v zoologických záhradách a ovčích farmách ako atrakcia. Vytvára rodinné skupiny pozostávajúce z jedného samca a niekoľkých samíc s ich mláďatami. Ostatní samci žijú samotársky, alebo v samčích skupinách. Dožíva sa 40 rokov. Na farmu na Modrovej bol dovezený 1 samec v roku 2008 zo ZOO Bratislava.

New Zealand Romney
[singlepic id=26581 w=320 h=240 float=left]Cicavec, párnokopytník, krajina pôvodu Nový Zéland, rozšírená na Novom Zélande, v Austrálii, Argentíne a USA. Živí sa trávou, bylinami, senom. Dĺžka tela je 80-100 cm, hmotnosť 80 kg u oviec a 130 kg u baranov. Romney je na Novom Zélande typické a najrozšírenejšie plemeno oviec. Charakteristickou črtou je tmavý nos, hlava bez rohov, tmavý tvrdý paznecht a odolnosť voči krívaniu,. Je to veľmi otužilé plemeno s veľkým telesným rámcom a kratšími silnými nohami. Na Novom Zélande je na farmách chovaných cca 20 miliónov kusov. Na zoofarmu Nový Zéland bolo dovezených 30 samíc a 1 baran v roku 2005. Momentálne je tu 18 samíc a jeden baran.

Reklama

Highland Cattle
[singlepic id=26586 w=320 h=240 float=left]Cicavec, párnokopytník, krajina pôvodu je Škótsko, plemeno je rozšírené vo Veľkej Británii, Austrálii, na Novom Zélande v USA a Kanade. Živí sa trávou, bylinami a senom. Samica má 450-550 kg a samec 700 až 850 kg. Scotish Highland Cattle, čiže škótsky horský dobytok je zdomácnený druh využívaný na mäso a ako atrakcia v agroturistike. Je to tvrdé, odolné a nenáročné plemeno s miernou, priateľskou povahou, preto je na Novom Zélande medzi farmármi veľmi obľúbené. Pre jeho vysokokvalitné a delikátne mäso, ktoré je podávané ako špecialita v najluxusnejších hoteloch a reštauráciach sveta je rozšírené aj v Austrálii, USA a Kanade. Dožíva sa veku 20 rokov. Plemeno je známe z filmu Highlander, ktorý bol natočený v roku 1986. Hlavné postavy v ňom stvárnili Christopher Lambert a Sean Connery s hudobným doprovodom skupiny Queen. Na ZOO farmu v Modrovej bolo dovezených 9 jalovíc a 2 býky v rokoch 2007 a 2008 zo Škótska, Nemecka a Českej republiky.

[nggallery id=1483]
Autor: tz Foto: T. Hudcovič

Populárne články