Aktuality
Pozemky plánovaného aquaparku a rodinnej výstavby na Červenej veži zmenili majiteľa
Veľkolepý projekt Beethovenova alej v lokalite Červenej veže skončil dražbou pozemkov a konkurzom spoločnosti, ktorá ho mala realizovať. V dražbe ich získala firma Forespo Development 4, ktorej akcionár financoval multifunkčný areál v Čilistove a v projekte chcela pokračovať. Teraz majú pozemky ďalšieho vlastníka, ktorý ich kúpil v máji tohto roka. Je ním spoločnosť Koruna Finance, ktorú ovláda Gustáv Laca. Jeho podnikateľské aktivity v Bratislave boli podľa medializovaných informácií spojené s firmami podnikateľského impéria rodiny Lexovcov.
Pôvodný projekt Beethovenova alej bol rozdelený na dve časti, prvá mala poskytnúť relaxáciu a oddych návštevníkom mesta v hotelovom komplexe, ktorý mal pozostávať zo 110 izieb, aquaparku, športového areálu a 138 rekreačných chatiek. Druhú časť nachádzajúcu sa bližšie k obci Ratnovce malo tvoriť 164 rodinných domov s pozemkami.
Výstavba obytného a relaxačného súboru Beethovenova alej sa oficiálne začala v novembri roku 2016, keď malo dôjsť k prekládke sietí. V realite však žiaden výrazný stavebný ruch nenastal. Spoločníkmi s.r.o. Beethovenova alej boli firma IURIS INVEST, ktorej vklad činil 1 837 080 eur a Roman Sklár, ktorý do projektu vložil 596 115 eur. Dlhodobý majetok spoločnosti bol podľa účtovných uzávierok 8,2 milióna eur a bankové úvery dosahovali výšku 3,8 milióna eur. Na jar 2017 namiesto realizácie projektu začal výkon záložného práva bankou UniCredit formou dobrovoľnej dražby. Stanovená výška minimálneho podania bola 2 850 000 eur.
V polovici roka 2017 sa novým vlastníkom pozemkov stala firma Forespo Development 4. Podľa informácií zverejnených portálom reality.etrend.sk, za ne zaplatila v dražbe 1,94 milióna.
Nový vlastník mal podľa vtedajšieho vyjadrenia predsedu predstavenstva záujem v projekte pokračovať. „Chceme pokračovať v tomto projekte, v akom rozsahu je zatiaľ predčasné hovoriť. Bolo to v dražbe, tak sme to kúpili a chceme sa tomu venovať,“ povedal pre PNky Vladimír Salkovič, ktorý je zároveň členom predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky z portfólia finančnej skupiny J&T.
Spoločnosť Beethovenova alej, s.r.o. podľa portálu finstat.sk hospodárila so stratou 7,248 milióna eur. Následne skončila v konkurze. Okresný súd Bratislava I konkurz vyhlásený na majetok úpadcu v decembri 2018 zrušil po splnení konečného rozvrhu výťažku.
Ďalším vlastníkom Koruna Finance
V apríli 2019 podľa katastrom zverejnených informácií kúpila pozemky projektu Beethovenova alej spoločnosť KORUNA Finance s.r.o. sídliaca na Mlynských Nivách v Bratislave. Spoločníkmi firmy sú Gustáv Laca a akciovka AlcaPartners, ktorú tiež ovládajú Lacovci. Firma Gustáva Laca Koruna Invest plánovala v Bratislave napríklad realizovať polyfunkčný komplex Klingerka za takmer osem miliárd korún v areáli továrne Gumon v Ružinove. Napokon ho neuskutočnila a pozemky pred dvomi rokmi kúpila firma prepojená J&T Real Estate.
Spoločnosť Koruna Finance ponúka prostredníctvom realitného portálu topreality.sk nehnuteľnosti v Bratislave, Dunajskej Strede a v Spišskej Novej Vsi. Pracovník firmy, ktorého telefónne číslo je uvedené na stránke, nevedel povedať, či mienia ďalej pokračovať v projekte. Prisľúbil kontaktovať kolegov, ktorý majú projekt na starosti s tým, že ak budú mať záujem budú nás kontaktovať.
-th- Foto: Beethovenova alej, -th-
-
Novinky4 týždne ago
Desať hotelov v Turecku, ktoré rozhodne musíte ešte toto leto navštíviť
-
Aktuality4 týždne ago
Medzi Piešťanmi a Trebaticami sa tvoria dlhé kolóny
-
Aktuality2 týždne ago
Pri Topoľčanoch pozorovali bosorku
-
Aktuality2 týždne ago
Incidenty a situáciu pred obchodným centrom chcú podľa primátora vyriešiť „bližšie nešpecifikovateľnými opatreniami“