Connect with us

Aktuality

Polícia varuje: Nepodceňujte nebezpečenstvá internetu

Published

on

Reklama

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave sa zapojilo do kampane pod názvom Deň bezpečného internetu. Policajní preventisti budú v tomto týždni na školách viac prednášať o bezpečnom správaní v internetovom prostredí. Deťom rozdajú leták Viem, ako sa „nezamotám“ do sociálnych sietí. Prostredníctvom jednoduchých otázok si deti môžu overiť svoje znalosti o ochrane osobných údajov, ako si vytvoriť bezpečné heslo, ako by mali reagovať na výhražné správy, alebo na navrhované stretnutia s osobami z internetu. Na videu „Say no“ z dielne Europolu ukážu deťom, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu.

Reklama

Páchatelia prostredníctvom internetu predstierajú záujem o nadviazanie vzťahu. Po lichôtkach adresovaných príjemcovi a vyjadrených sympatiách, kedy si nejeden poškodený myslí, že konečne našiel šťastný vzťah, môže nasledovať trpké vytriezvenie. Pisateľ buď žiada peniaze na rôzne druhy pomoci, lebo tvrdí, že sa ocitol v tiesni či núdzi. Alebo môže nastať situácia, pri ktorej bývajú na vydieranie zneužité fotografie obete. Za milým, chápajúcim a láskyplným človekom, ako podvodníci zvyknú pôsobiť, je väčšinou organizovaná skupina zločincov. A obeťami nebývajú len deti a tínedžeri ale aj muži a ženy v zrelom veku.

Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave opäť zaznamenalo v poslednom období prípady podvodov prostredníctvom tzv. „Nigérijských listov“. Na e-mailovú adresu dostane príjemca list, zväčša preložený prostredníctvom internetového prekladača. Osoba v liste môže vystupovať napr. ako právny zástupca konkrétneho človeka alebo spoločnosti. Vymyslí si príbeh o predkoch, ktorí v zahraničí zomreli a jemu sa konečne podarilo po dlhom pátraní nájsť dedičov zomretého, ktorý zanechal po sebe zväčša rozprávkový majetok. Pisateľ vymysleného príbehu pošle údajným príbuzným na seba kontakt, aby sa s ním mohli spojiť, v prípade, ak majú záujem o získanie dedičstva.

Reklama

Už v tejto fáze polícia výrazne odporúča, aby ľudia na takéto e-maily nereagovali a doručenú poštu zo svojich schránok odstránili. Problém môže nastať rozvinutím komunikácie s odosielateľom. Na údajné vybavenie formalít okolo dedičstva potom žiadajú zaslať určitú čiastku peňazí, zvyčajne ide o nižšiu sumu, ktorá výrazne nezaťaží rozpočet. Nezostane pri jednej požiadavke, ale situácia v zahraničí sa často komplikuje bizarnými príbehmi a tak sa čiastky na vybavenie administratívy navyšujú. Žiaľ, mnohí podvedení prichádzajú na políciu až po zaplatení väčšej sumy, keď sa im celá situácia začne zdať podozrivá.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje ľudí celého vekového spektra, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní. V žiadnom prípade nikomu neposkytujte osobné údaje a nezasielajte kompromitujúce fotky. Už aj samotná spätná reakcia na čudný e-mail môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu. Polícia sa všetkým prípadom, ktoré sú nahlásené, intenzívne venuje, avšak vypátranie takýchto podvodníkov je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Páchatelia mávajú účty založené v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky a na komunikáciu s obeťami vyžívajú krycie programy. Preto buďte pri komunikácii prostredníctvom e-mailov alebo sociálnych sietí zvlášť opatrní a pri akomkoľvek podozrení sa obráťte na políciu.

-TS Krajské riaditeľstvo PZ v Trnave/Foto: pixabay.com-

Populárne články