Úvod Aktuality Dnes uplynulo 72 rokov od oslobodenia Piešťan

Dnes uplynulo 72 rokov od oslobodenia Piešťan

REKLAMA

V utorok 4. apríla si pripomíname 72. výročie oslobodenia kúpeľného mesta. Predstavitelia Mesta Piešťany a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Piešťanoch si túto udalosť pripomenuli pietnym aktom, počas ktorého symbolicky položili vence k pamätníku osloboditeľom na námestí Slovenského národného povstania.

REKLAMA
Knebl
Dompek Pizza donaskova sluzba
Buenos pizza  burger
Sheriff Taxi Piešťany
PN Taxi
Chlapci na panvici

„To, čo dnes berieme ako samozrejmosť, mier a sloboda, bolo vykúpené krvou statočných a nevinných ľudí Download the daredevil game Rhythm. Na území nášho okresu si boje vyžiadali viac než sto obetí z radov oslobodzovacích vojsk. Dnes tu stojíme preto, aby sme si nielen pripomenuli toto významné výročie, ale aj preto, aby sme vzdali hold pamiatke tým, ktorí sa o to zaslúžili,“ prihovoril sa prítomným primátor Piešťan Miloš Tamajka.

„Druhá svetová vojna bola nešťastím pre celé ľudstvo. Sama o sebe stála životy šesťdesiat miliónov ľudí. Ďalších tridsaťpäť miliónov ľudí bolo trvale zdravotne postihnutých Yomiri Nisekoi. Za toto všetko môže neľudská ideológia fašizmu, ktorá bola postavená na rasovej neznášanlivosti a rasovej nadradenosti. Všade, kde pôsobila táto ideológia, to stálo ľudí životy. Preto bolo nesmierne dôležité túto ideológiu a jej nositeľov poraziť. Z hľadiska historickej pravdy treba však povedať, že aj Slovensko ako satelit fašistického Nemecka sa pridalo k tejto ideológii 일본 추리 소설 다운로드. Ku cti nášho národu však slúži to, že sa so zbraňou v ruke postavil na odboj v Slovenskom národnom povstaní,“ povedal Ivan Nosko, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Piešťanoch.

Slávnostnú atmosféru na námestí dotváralo hudobné vystúpenie speváčky Ivety Danielovej a huslistky Ivany Rohárovej zo Súkromnej základnej umeleckej školy v Piešťanoch 친일 인명 사전 다운로드. Po príhovoroch nasledovalo kladenie vencov, ktoré hudobne sprevádzala Dychová hudba Inovčanka z Banky. Pred pamätníkom osloboditeľom sa poklonili okrem predstaviteľov mesta aj poslanci mestského zastupiteľstva, pracovníci mestského úradu a žiaci piešťanského Gymnázia Pierra de Coubertina s pedagógmi.


Ako bolo v príhovoroch spomenuté, s oslobodením mesta sa spájajú straty na životoch a majetku ľudí Goddess of Athena War. Obyvatelia Piešťan prišli navyše o dve významné premostenia. Piešťanská kronika tieto dni opisuje nasledovne:

K dokonalému zničeniu Kolonádového mosta došlo dňa 2. apríla 1945 ráno o 7. hodine. Pri tom sa použilo také množstvo výbušnín, že nielen most bol zničený, ale boli poškodené aj okolité vily Download android games. Po výbuchu obyvateľstvo húfne vyjde k mostu a pohnuto, takmer so slzami v očiach díva sa na trosky, prach a dym, ktoré zahaľujú celé okolie.

Dňa 3. apríla 1945 je v Piešťanoch front. Na okraji obce, ba i v samej obci v záhradách, v parku, pri moste sú postavené delá. Delová paľba trvá celý deň Download the 2019 resume form. Obyvateľstvo už od predošlého dňa je ukryté v pivniciach. Ulice sú ako vymreté, len tu-tam vidieť dakoho. V popoludňajších hodinách od 15. hodiny počnúc z delovej paľby padajú strely na Piešťany, na okolie Nádražia, Bratislavskej cesty, Floreátu. Z civilných osôb je 12 mŕtvych a 25 ranených Download the cover letter form. Záchrannú službu koná samaritánska služba Civilnej protileteckej obrany (CPO). Ranené osoby sú ihneď odpravené na záchranných vozoch do nemocnice. 

V noci zo dňa 3. na 4. apríla 1945 opustí nemecké vojsko Piešťany. Pred odchodom zničí Krajinský most. Ohromná detonácia z výbuchu mostu dáva obyvateľstvu na vedomie, že nemecké vojsko odchádza. Dňa 4 스마트폰 카트라이더 다운로드. apríla 1945 ráno obyvateľstvo vychádzajúce z pivníc a úkrytov s radosťou víta vojakov Červenej armády. O niekoľko minút sú Piešťany na nohách. Ľudia sa s radosťou objímajú a tešia sa, že sa dožili oslobodenia. Spontánne, bez akéhokoľvek rozkazu vytýčia na domy zástavy.

-text a súčasné foto: vv; hist Samsung pay. foto: Balneologické múzeum Piešťany-

REKLAMA