Connect with us

Aktuality

Dávajte si pozor, kam odhodíte cigaretu, piešťanskí hasiči likvidujú požiare po nedbanlivcoch

Published

on

Reklama
Reklama

/AKTUALIZOVANÉ O 18:23/ V utorok 18. júla vyrážali hasiči k dvom požiarom, ktoré spôsobili odhodené ohorky z cigariet, ďalší sa rozpútal pre vypaľovanie káblov a (zatiaľ) posledný mal spôsobiť kombajn. V piešťanskom okrese pritom od 30. júna platí čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Index požiarneho nebezpečenstva v lesoch je na území celého nášho okresu na najvyššom piatom stupni.

Pre väčšinu územia západného Slovenska platí 5. stupeň požiarneho nebezpečenstva v lesoch.

• Prvý menší požiar hasili piešťanskí profesionáli ráno približne o deviatej hodine ráno pri Krakovanoch. Pod stromom vzplanul konár.

• O jednej hodine popoludní vyrážali k požiaru trávy pri trati neďaleko cintorína na Bratislavskej ceste. Porast horel na ploche približne 100 x 5 metrov. Požiar spôsobili obyvatelia, ktorí vypaľovali káble; pred príchodom hasičov stihli ujsť.

• Krátko po pol tretej smerovali k Drahovskému kanálu, kde sa na vale s najväčšou pravdepodobnosťou od ohorku cigarety vznietila tráva.

Reklama

• O štvrtej hodine horelo v Bašovciach. Počas žatvy pravdepodobne preskočila iskra z kombajnu na obilie, ktoré sa vznietilo. Na mieste dve hodiny zasahovali dve posádky hasičov z Piešťan, dve posádky dobrovoľných hasičov z Pobedima a jedno vozidlo dobrovoľníkov z Bašoviec.

Hasiči zdolali požiare prvé tri požiare s pomocou vysokotlakého prúdu a lopát v priebehu niekoľkých minút. Pri rozsiahlejšom požiari poľa využili okrem vysokotlakého prúdu aj lafety, pričom požiarisko zároveň oboral traktor.

Zásahy vo viac ako tridsaťstupňových horúčavách sú však pre kompletne vystrojených príslušníkov vyčerpávajúce. Navyše, v čase, keď sa zaoberajú hasením požiarov po bezohľadných fajčiaroch či vypaľovačoch, môžu byť potrební pri požiari domu či vážnej dopravnej nehode.

Za porušenie Zákona o požiaroch môže fyzická osoba dostať pokutu do výšky 331 eur a právnická osoba až do výšky 16 596 eur.

Požiare porastov môžu okrem priamych škôd na majetku a zdraví spôsobiť aj nepriame škody na ekosystéme. Buďte preto ohľaduplní, nevypaľujte a odhadzujte zahasené ohorky len do smetných nádob. Najlacnejším a najbezpečnejším riešením je však nefajčiť.

V prípade, že zaregistrujete požiar,
bezodkladne kontaktujte hasičov na čísle 150.

-text: vv; foto: vv, OR HaZZ Piešťany, reprofoto: SHMÚ

Populárne články