Connect with us

Koktail

Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Trenčín

Published

on

Reklama

Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už pätnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Vršatecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska . Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.

Trenčiansky hrad na „miléniovej pohľadnici“ z roku 1896, ako dominanta, medzi dvomi ďalšími hradmi, Beckovom a Spišským hradom. Medňanský píše: Keď sme zahli za zubatý vrchol brala, pod ktorým skonal sv. Benadik*, a prúd nás rýchlo unášal na západ, znezrady nás prekvapila aj po svojom pokorení, ešte vždy vzbudzujúca úctu, pevnosť Trenčín, kedysi stoličné sídlo dôstojne súperiace s kráľovským hradom a rodiace vo svojich múroch pokolenia, bez ktorých by nejeden list v análoch otčiny bol zostal nepopísaný. (* Skalka nad Váhom).

Reklama
Pohľadnica hradu odoslaná v roku 1922 do Prahy.
Pohľadnica nebola použitá, vydal ju Tatran cca v roku 1948. Z oboch pohľadníc je zrejmé že múry hradu sú osadené na skalnatom brale. Nad mestom omývaným Váhom sa vypína vrch s troma stupňami a na ňom tri zámky spojené ako tri koruny tiary, v jeden celok – hrad Trenčín.
Pohľadnica okolo roku 1962, autor predlohy Absolon.
Pohľadnica Trenčianskych Teplíc nám pripomenie
slová Medňanského: Príroda otvorila svoje blahodárne liečivé lono všetkým ľuďom postihnutým chorobami, ktorí u nej hľadajú pomoc. Je teda spravodlivé, aby k tejto láskavej matke mal každý voľný prístup a mohol sa tešiť darom, ktoré poskytuje. (!)

Vráťme sa však k Trenčínu.: Keď sa na prelome tisícročí Arpádovskí bratranci rozhnevali a krajina sa rozpadala, Trenčín, pevnosť osadená Slovákmi, vytvorila hrádzu českému kniežaťu Vratislavovi, ktorí si chcel podmaniť Uhorsko. Po skončení panovania Arpádovcov, ktorým patril aj tento hrad, nastal v zemi zmätok a rinčanie zbraní, zmocnil sa hradu Peter z rodu Čákovcov a potom jeho syn Matúš začal rozširovať svoje panstvá, až napokon obsadil všetko po oboch brehoch Váhu až po sám Dunaj. Bolo to územie dosť veľké a celistvý kraj, ktorého pomenovanie „Matúšová krajina“, ešte ani teraz (1826) nezaniklo.

Pohľadnica.
Trenčiansky hrad, plte na Váhu, Slovakotour 1948.
Pohľad na hradný kopec zo západnej strany.

Keď sa Matúš stal palatínom, stalo sa jeho územie jadrom nesmiernej moci, proti ktorej bojoval Karol I. Róbert s podporou šľachty skoro 10 rokov.

Reklama
Pohľad na hrad a hradný kopec zo severnej strany.
Jedno z nádvorí hradu.

Príbeh lásky mocnejšej ako skala o Omarovi, ktorý za slobodu svojej milej Fatimy prinútil hradné bralo, aby vydalo vodu, je možno najznámejšou legendou zo slovenských hradov. Preto stačí o nej táto zmienka. Osudy trenčianskeho hradu a jeho pánov už zaplnilo stránky mnohých publikácií a historických i vedeckých štúdií.

Trenčianska ulica.

Trenčianska ulica sa napája na Tematínsku. Je to koncová ulica s možnosťou prechodu a čiastočne aj prejazdu spojovacím dláždeným chodníkom na ulice Košeckú a Beckovskú. Takto je vzájomne prepojených viac ulíc v lokalite za Bodonou.
Predná časť pravej strany Trenčianskej ulice.
Zadná časť pravej strany Trenčianskej ulice.
Ľavá strana Trenčianskej ulice. Vzadu je uzáver ulice, z ktorého je možný prechod a prejazd do ulíc, uvedených vyššie.
Predĺžený záver ulice, kde sa nachádza Zubná ambulancia. Vpravo je nezastavaný pozemok a vľavo je prechod a prejazd.
Spätný pohľad z uzáveru Trenčianskej ulice, smerom na Tematínsku.
Chodník medzi Trenčianskou a Košeckou ulicou s možnosťou
prejsť aj na Beckovskú.

Texty a zostava: Alex Urminský, 4.7.2020

Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“

Fotografie: A. Urminský, 3. fotografie (1x str.4, 2x str.5) internet* . Pohľadnice zo zbierky autora.

Populárne články