Connect with us

Blogy

Víkendové zamyslenie na dlhší čas dopredu

Published

on

Reklama

Tento víkend bude letný, horúci. Mnohí ho strávia pri vode, pri studenom nápoji. Môžeme odpočívať, užívať si. Naozaj? Je všetko tak ako by sme chceli? Ak nie, je čas na zamyslenie a zmenu, ktorá môže nastať už o pár mesiacov.

Do 21. septembra, kandidáti na primátorov a poslancov mestského zastupiteľstva v celej republike odovzdajú svoje kandidátne listiny volebným komisiám obcí a miest. Aj v Piešťanoch. V sobotu 15. novembra budú na Slovensku voľby do samospráv obcí. Čo znamená slovo samospráva, že občania si sami spravujú veci verejné? Je to skutočne tak ? Nie úplne. V našej republike je systém zastupiteľskej demokracie. Občania si vo väčšinovom systéme slobodne zvolia tých kandidátov, o ktorých si myslia, že ich budú dobre zastupovať ďalšie štyri roky.
Voľby 15. novembra budú predchádzať 25. výročie zmeny politického systému v našej republike.  25 rokov žijeme v slobodnej spoločnosti, môžeme cestovať, pracovať po celom svete, sme skrátka slobodní.
Kto nás vlastne zastupuje v orgánoch samosprávy ? V podstate stále predstavitelia politických, raz pravicových, raz ľavicových strán. Presadzujú zástupcovia politických strán naše spoločné záujmy v Piešťanoch ? Pracujú vo svojich funkciách spoločne pre Piešťany ? Chvíľami sa zdá, že zastupujú záujmy svojich partají, skupín, ktoré stoja za politickými stranami a občas aj svoje individuálne záujmy.
V Piešťanoch zanikli veľké podniky, ľudia stratili zamestnanie. Slovenské liečebné kúpele stratili časť hostí, najmä zo Slovenska, a prepustili časť zamestnancov. S tým ťažko niečo robiť a tobôž to zmeniť. Veľa Piešťancov žije z minimálnej mzdy, z minimálneho dôchodku. A dá sa vôbec s tým niečo robiť? Áno dá! Priemysel tu už nie je. Ale niečo zostalo. Prírodné bohatstvo v podobe liečivej vody a liečivého bahna, lyžiarske terény, tenisové kurty a ďalšie športové atrakcie pre hokejistov, futbalistov a mnohé ďalšie športy. Aj bohaté kultúrne možnosti.
Rozvoj turistického ruchu. To je náš priemysel, to sú nové pracovné miesta, možnosť zárobku. Sú tu partnerské mestá Piešťan. Samozrejme je tu Heinola a Eliat. Ale sú tu aj veľmi dobre prosperujúce partnerské mestá blízko našich hraníc. Sú to české Luhačovice, maďarská Budapešť a Hajdúnánás, poľský Ustroň. Všetky majú vynikajúce výsledky v turistickom ruchu. Treba s nimi začať viacej spolupracovať.
Slovenské liečebné kúpele a Piešťany sú jeden celok. Spolupráce mesta a kúpeľov je dlhodobo kritizovaná. Na špici týchto problémov je kúpalisko EVA. Občania, konkrétne vodnopólový klub Kúpele Piešťany, už siedmy rok zveľaďuje a prevádzkuje v letnej sezóne kúpalisko EVA.
Občania sa starajú o kúpalisko EVA. Na svete existujú občianske demokracie, ktoré nielen spravujú svoje obce, ale aj riadia ekonomiku svoj regiónu. Napríklad v baskickom meste Mondragón to takto funguje už od roku 1956. Viacej sa dá dozvedieť na internete, stručne je to na http://cs.wikipedia.org/wiki/Mondragonsk%C3%A1_dru%C5%BEstevn%C3%AD_korporace.
Možno aj v Piešťanoch by bolo treba, aby veci verejné neriadili reprezentanti politických strán, ale občianski nezávislí poslanci, ktorí by pracovali spoločne pre Piešťany. Zákon nám to umožňuje.
V septembri období Váh budeme vedieť, kto sa rozhodol nás zastupovať v správe vecí verejných. Dnešné moje zamyslenie je jednou z možností zvážiť ako ďalej.
Aby Piešťany prekvitali tak, ako keď ich chválil známy český herec Vlasta Burian, ktorý do pamätnej knihy Thermia Palace napísal: „Svý revma každý tady nech, v lázních Piešťanech.“

Reklama

J. Rais

Reklama

Populárne články