Úvod Blogy Blog Jiřího Raisa: Voľby podľa abecedy?

Blog Jiřího Raisa: Voľby podľa abecedy?

REKLAMA
Esesko

Je po voľbách. Napätie opadlo. Máme nového župana, dvoch zostávajúcich členov zastupiteľstva a troch nových. Koalícia OĽANO a spol urobila riadnu terénnu kampaň a k postu župana získala v Piešťanoch aj dvoch poslancov zastupiteľstva. Dezignovaný predseda TTSK J. Viskupič v našom volebnom obvode získal 59 % z platných hlasov, končiaci predseda T. Mikuš len 30 %. Volebná účasť v sobotňajších voľbách v meste Piešťany dosiahla 27,89 %, keď z 24 731 zapísaných voličov prišlo do volebných miestností 6 898 기문둔갑 다운로드. Účasť v celom volebnom obvode bola 25,86 %.

Pri pohľade na výsledok voľby poslancov vidíme, že pri zvolených nezávislých poslancoch Cicutto, Babičová, Cifra sa vyskytujú  dve začiatočné písmená ich priezvisk B a C zo začiatku abecedy.  Ďalšou členkou nového zastupiteľstva za Piešťany je Lucia Drábiková z koalície okolo OĽANO. Jej meno je tiež na začiatku podľa abecedy. Prvým náhradníkom s rozdielom 3 hlasov je Jozef Bolješik. Vyzerá to, akoby voliči volili podľa abecedy 풍욕 방법 다운로드. Zdá sa vám to absurdné? Možno áno.  Reálne to však vyzerá tak, akoby ľudia nevedeli koho si z troch desiatok kandidátov vybrať, tak volili  prvých päť. Nie je to nič nové. „Efekt abecedy“ – teda väčšie šance ľudí zo začiatku zoznamov, prípadne koncov – skúmali roky analytici po celom svete a keďže v istej miere sa potvrdil, napríklad v USA pri niektorých voľbách poradie písmen na kandidátke žrebujú 56 com 동영상.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Samozrejme, nebola to len abeceda. Exprimátor R. Cicutto, ktorý v piešťanskom obvode vyhral, kupodivu akoby nerobil žiadnu kampaň. Na veci však išiel sofistikovane, veď má momentálne v druhej manželke skúsenú marketérku. Obmedzil sa na publikovanie ľúbivých fotografií na Facebooku so svojou rodinou. Popritom sa nenápadne objavil v rozhovore v časopise, kde odporúča Piešťany North American server download. Počas roka dostal svoj priestor aj v piešťanských médiach, o čom sa iným môže len snívať. Majiteľovi geodetickej firmy GK CUMA s.r.o., výkonnému riaditeľovi v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave a členovi rady Úradu pre verejné obstarávanie, to takýmto spôsobom stačilo na to, aby v 28 volebných okrskoch v Piešťanoch dostal 2 367 hlasov a celkovo vrámci obvodu 3698. 

O víťazstve J. Viskupiča v Piešťanoch rozhodla predovšetkým téma piešťanského letiska, tá pochovala nádeje župana Tibora Mikuša na štvrté volebné obdobie 너의 모든 것 다운로드. Paradoxne R. Cicutta, ktorý je predsedom dozornej rady Letiska Piešťany od roku 2007, sa akoby netýkala. Bez debaty je za tie roky spoluzodpovedný za situáciu, v ktorej letisko je. On sa však k téme podľa možností nevyjadruje a tak zostáva jeho pôsobenie pred občanmi v skrytosti a občan to zjavne toleruje.

Staronová poslankyňa I https 엑셀 다운로드. Babičová ako skúsená matadorka samosprávnej politiky, tiež pripravila dokonalú minimalistickú kampaň. Pred voľbami sa začala viacej aktivizovať na Facebooku, na stránkach kde sa očakáva sledovanosť ľudí. Začiatkom roka iniciovala podnet na prokuratúru v otázke zákonnosti postupu primátora pri zmene konateľa Bytového podniku Piešťany, ktorý podporilo mestské zastupiteľstvo svojim uznesením.  Keď sa jej poslanci nedávno na mestskej rade pýtali aká je situácia pri riešení podnetu, odpovedala, že vec je v riešení. Záverečné vyjadrenie prokurátora uzrelo svetlo sveta v polovici októbra. Pani poslankyňa kolegov poslancov o výsledku, kde prokurátor konštatuje nezákonnosť neinformovala, ale dohodla si tesne pred voľbami tlačovú besedu v spriaznenej televízii a článok v piešťanskom printe a strhla na seba úspešne pozornosť voličov 사랑의 불시착 다운로드. Piešťanský print všeobecne urobil svoju prácu pred voľbami pre tých, ktorí mecenášom vyhovujú. Tí dostanú priestor vrámci jednostranných článkov. Tí čo nevyhovujú majú smolu, pretože o nich uderková dvojica redaktorov napíše polopravdy či úplné fabulácie, ale dotknutí priestor na reakciu nedostanú ani náhodou.  Podľa informácií, ktoré sa ku mne dostali pani poslankyňa poctivo obišla i fanúšikovské združenia, či športovcov, s ktorými sa podľa vyjadrenia na Facebooku teší napríklad na návrat hokejovej extraligy do Piešťan Packet Tracer 5.3 3ed.

Martin Cifra je tiež matadorom piešťanskej komunálnej politiky. Človek blízky R. Cicuttovi roky pôsobí v sociálnej oblasti a medzi seniormi, ktorí sú najpoctivejší voliči, takže ani on nemusel robiť nejakú výraznú kampaň. Stačilo mu osloviť svoju základňu a pri účasti aká bola, to bohate stačilo.

Najviac práce s kampaňou si dalo zoskupenie strán OĽANO, Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska 피스쿨 다운로드. V Piešťanoch absolovavali tlačovú konferenciu pred letiskom, stretali sa s občanmi na trhoch, či v centre mesta, komunikovali s nimi a oslovovali ich drobnými darčekmi. Táto kampaň bola zrejme najnákladnejšia podporil ju však svojim rozpočtom aj kandidát na župana J. Viskupič. SaS postavila na kandidátku neznáme nemá, ktoré v regióne príliš veľkú šancu nemali, ale lekár Alan Suchánek, ktorý je poslancom národnej rady a jeho meno ľudia poznajú aj z diania okolo kauzy piešťanského CT-čka, bol za OĽANO istotou úspechu malware. Ten sa podarilo dosiahnuť aj Lucii Drábikovej, ktorá nie je ani zďaleka tak známa, ale stavila na podporu kresťanských spoločenstiev a v kombinácii so silou zoskupenia to stačilo na prienik do župného parlamentu. Navyše z koalície zostal ako prvý náhradník Jozef Bolješik z KDH. Tomu len tesne, opäť ako v predošlých voľbách, unikol post poslanca. Tentoraz mu chýbali tri hlasy.

Ešte zopár viet k účasti. Tá v krajských voľbách na Slovensku 2013 bola pod 20 %. V aktuálnych bola okolo 30 %. Niektorí to považujú za úspech. Ja si myslím, že úspech to bude vtedy, keď príde k urnám viac ako 50 % voličov, až vtedy budú voľby relevantnejšie a o našich zástupcoch nebude rozhodovať len tretina tých, čo majú na to právo.

Chcel by som poďakovať 320 komisárom v 64 volebných komisiách a pracovníkom organizačných útvarov 63 obcí za ich ťažkú a zodpovednú prácu. Vďaka im nedošlo v piešťanskom volebnom obvode k žiadnym väčším problémom a voľby boli korektné.

Ďalšie voľby primátorov, starostov a poslancov miest a obcí budú zhruba za rok. Odporúčam už teraz sledovať činnosť potenciálnych kandidátov, aby sme sa vedeli zodpovedne rozhodovať podľa ich skutkov a nezostali len pri abecede. Tá totiž nie je zárukou najlepšej voľby.
J. Rais

REKLAMA