Connect with us

Aktuality

Od októbra musí mať čip každý pes. Mestská polícia kúpi čítačku

Published

on

Reklama

Čipovanie môže pomôcť nájsť stratených domácich miláčikov, ale má aj svojich odporcov. Vyše 5-tisíc ľudí podpísalo petíciu, podľa ktorej čipy ohrozujú zdravie zvierat a predstavujú nezmyselné výdavky pre majiteľov.

[singlepic id=44307 w=320 h=240 float=left] Všetky psy, mačky a fretky musia byť povinne čipované najneskôr 30. septembra. Túto povinnosť budú kontrolovať veterinári. V prípade, že zviera čip nebude mať, musia to oznámiť na regionálnej veterinárnej správe. Majiteľovi potom hrozí pokuta do výšky 300 eur. Výnimku majú iba ferálne mačky, ktoré žijú polodivo v blízkosti ľudských obydlí.

Reklama

„Pokiaľ pes nemá známku, vieme len ťažko zistiť komu patrí,“ hovorí načelník mestskej polície Marcel Mihálik a dodáva: „Odnesieme ho do útulku, kde ho môže majiteľ nájsť. Ale keď bude platiť povinnosť čipovať, ľahko nájdeme jeho majiteľa a ten bude za svoje zviera zodpovedný.“ Mestskí strážnici dostanú čítačku čipov čoskoro. Náklady spojené s jej nákupom vyčíslil Marcel Mihálik na približne 500 eur: „Verejnou obchodnou súťažou dostaneme určite menšiu cenu.“

Počty túlavých psov v uliciach môže čipovanie znížiť aj podľa Slobody zvierat. Mikročip okrem toho umožní vyvodzovať osobnú zodpovednosť voči nedbanlivým majiteľom. Do tela zvierat ho môže aplikovať každý veterinár, náklady by nemali byť vyššie ako 40 eur.

Reklama

Odporcovia čipovania tvrdia, že môže ohroziť zdravie zvieraťa. Podľa iniciátorky petície za zrušenie tejto povinnosti Adriany Adamčovej z Ratnoviec sú známe prípady nesprávnej tkanivovej reakcie tela na čip. Ich dôsledkom môže byť krívanie, poškodenie končatín, nervovej sústavy a dokonca aj smrť. Existuje tiež riziko utvorenie zhubných nádorov.

„Výrobcovia čipov sa často zriekajú zodpovednosti za prípadné ponesenie následkov v dôsledku poškodenia zvieraťa pri nosení čipu a odporúčajú aplikovať čipy len na základe dobrovoľnosti. Rovnako sa zriekajú tejto zodpovednosti i veterinári, ktorí čipujú a vláda, ktorá prikazuje čipovať. Pritom sú práve títo donucovatelia zodpovední za prípadné poškodenie zdravia zvieraťa,“ konštatovala Adriana Adamčová.

Podľa jej slov je doteraz pod petíciou okolo 5-tisíc podpisov. Nezbiera ich elektronicky – prostredníctvom internetu, ale cez petičné hárky, ktoré jej posielajú ľudia z celého Slovenska. V posledný júlový deň petíciu ukončí a doručí na ministerstvo pôdohospodárstva.

Jej rozprávanie na túto tému si môžete vypočuť zo záznamu rádia Slobodný vysielač.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články