Connect with us

Aktuality

Koronavírus – štát zavádza ďalšie opatrenia, situáciu netreba podceňovať, ale ani podliehať panike

Published

on

Reklama

Krízový štáb Slovenskej republiky v súvislosti s nákazou COVID-19 pristúpil od včera k viacerým opatreniam. Vydaný bol zákaz návštev pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch a väzniciach. Zrušené sú lety do a z Talianska na všetkých slovenských medzinárodných letiskách od najbližších dní. Odborníci odporúčajú dodržiavať základné hygienické opatrenia a návyky, ale zároveň  jedným dychom dodávajú, že netreba podliehať panike.

„Nevidím momentálne dôvod na paniku, čo nás nezbavuje povinnosti prijať protiepidemiologické opatrenia,“ uviedol pre HN Televíziu Prof. Vladimír Krčméry, prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK.

Reklama

Obyvatelia majú obavu zo smrtnosti nového vírusu. Podľa Krčméryho aj  bežná chrípka má u seniorov na Slovensku mortalitu až 10 percent. Oproti minulosti však máme lieky, či už anitivirotiká, alebo na sprievodné bakteriálne komplikácie antibiotiká, takže profesor Krčméry neočakáva v rámci Európy výraznú mortalitu spojenú s novým koronavírusom.

Reklama

Vladimír Krčméry si myslí, že ako preventívne opatrenie by pomohlo drastické obmedzenie cestovania. Úplne by mali prestať cestovať, tí ktorí cestujú len z radosti pre potešenie. Cestovanie by mali obmedziť seniori a rodiny s deťmi. „Vôbec by nemali cestovať tí, ktorí majú chronické respiračné ochorenia. To sú ťažkí fajčiari, astmatici… Letecké cestovanie by som obmedzil na nevyhnutnú mieru, pretože z histórie vieme, že pokles pri SARS z Honkongu prišiel až keď bolo uzatvorené tamojšie letisko. Ak sa choroba bude šíriť do Európy, tak len kvôli tomu, že letecké spoločnosti neskoro príjmu úplný zákaz cestovania,“ hovorí V. Krčméry.

Zároveň upozorňuje, že sa okrem koronavírusu treba zaoberať aj inými nebezpečenstvami. Podľa jeho vyjadrenia na Slovensku máme tri ohniská vtáčej chrípky, ktorá ak by sa zmutovala a preniesla na človeka má mortalitu až 50 percent. Odporúča preto, aby v rámci protipandemických opatrení boli dostatočné zásoby liekov, ktoré účinkujú proti chrípke, odporúčal by tiež očkovanie. Dôležité je aj posilňovanie imunitného systému, ktoré sa dá dosiahnuť otužovaním, vitamínmi, dennou aspoň 30 minútovou expozíciou na slnku a pohybom. 

https://www.facebook.com/255404251995025/videos/504373400486433/

Ďalšie odporúčania krízového štábu

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní krízového štábu odporučil zvážiť návštevu športových a kultúrnych podujatí za účasti väčšieho množstva ľudí. Zvážiť je potrebné aj akékoľvek zahraničné cesty, nielen do krajín, kde sa už nákaza vyskytla. „Platí, že zatiaľ mimoriadne opatrenia nejdeme robiť, je dôležité a vyzývame obyvateľov, aby dôsledne sledovali svoj zdravotný stav, obmedzili účasť na miestach s väčšou koncentráciou ľudí,“ zdôraznil premiér Peter Pellegrini.

Štáb odporučil Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí. Konferencia reagovala odporučením neorganizovať pútnické zájazdy na Slovensku, ani do zahraničia. Rovnako tiež odporučila  obmedzenie spoločných podujatí okrem liturgických slávení.

Veriaci, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia, majú zostať doma, kým sa ich stav nezlepší. V chrámoch sa dočasne nebudú používať sväteničky a z lavíc budú odložené spoločné predmety – knižky, ružence, atď. 

Ministerstvo školstva vydáva zákaz exkurzií a zájazdov žiakov do zahraničia. 

Od členov krízového štábu zaznel apel  na ľudí, aby nechodili k lekárom, ak to nie je nevyhnutné. Na predpisovanie liekov sa majú využiť predovšetkým elektronické možnosti. Ministerstvo zdravotníctva bude zasielať túto informáciu obyvateľom prostredníctvom SMS správ.

Slovensko zatiaľ nepristupuje ku karanténe všetkých ľudí, ktorí pricestovali z Talianska. Opätovne sa  zavádza informačná kampaň na vybraných hraničných priechodoch.

Prvý prípad ochorenia na Slovensku

Na Slovensku  bol prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 zaznamenaný v piatok 6. marca. Ochorenie sa potvrdilo u 52-ročného muža z Bratislavského kraja. Je hospitalizovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava v izolovanej miestnosti. Pacient má ľahší priebeh ochorenia a nepociťuje vážne zdravotné komplikácie. Do nemocnice už bola prevezená aj jeho manželka a syn, ktorým odobrali vzorky pre potvrdenie prítomnosti nákazy. Syn sa pred niekoľkými dňami vrátil z Benátok, ale neboli u neho žiadne príznaky.

Ďalších 339 vyšetrených vzoriek bolo negatívnych.

Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

-red- Zdroj: HN Televízia, Ministerstvo zdravotníctva SR

Populárne články