Connect with us

Aktuality

Chystajú projekt komunitných záhrad

Published

on

Reklama

Nechutí vám čínsky cesnak a španielske rajčiny? Rastúci záujem o permakultúru a potravinovú sebestačnosť inšpiroval aktivistov z občianskeho združenia Sieť dobra spojiť ľudí, ktorí chcú produkovať zdravé potraviny.

[singlepic id=39937 w=5320 h=340 float=center]

Reklama

 

Lokálne dopestované ovocie a zelenina sú alternatívou k drahým a nie príliš chutným plodom zo supermarketov. Už túto jar sa stretnú nadšenci, ktorí si chcú pri pestovaní navzájom pomáhať.

Reklama

„Projekt piešťanských komunitných záhrad, kde sa budú stretávať ľudia, ktorým záleží na zdravej strave, je zatiaľ len víziou. To, že je reálna, potvrdzujú existujúce projekty vo svete, napríklad aj rozbehnutá iniciatíva v Bratislave, a rastúci záujem o permakultúru, či potravinovú sebestačnosť. Osobná skúsenosť nám hovorí, že i v meste sa dajú svojpomocne v určitej miere produkovať zdravé potraviny,“ hovorí Veronika Repková z OZ Sieť dobra.

Alternatívou k tovarom zo supermarketov, ktoré v drvivej väčšine prípadov putujú na Slovensko zo vzdialených krajín, je lokálna produkcia ovocia a zeleniny. Už od tejto jari si budú môcť niektoré plody pestovať spoločne, v kolektíve susedov a priateľov.

Komunitná záhrada je miestom na stretávanie, výmenu skúseností, medzigeneračné vzdelávanie a budovanie vzájomných vzťahov.

„Povedzte mi, akí ľudia majú záujem o cesnak z Číny, či jablká zo Španielska? Možno tí, ktorým zatiaľ unikol fakt, že tak zabíjajú lokálne pestovateľstvo a tých zopár centov, čo pri tom ušetria, neskôr vysoko preplatia kvôli inflácii. Nehovoriac o výživnej hodnote takýchto potravín či nezdravého preindustrializovaného monokultúrneho poľnohospodárstva, ktoré znehodnocuje ornú pôdu,“ vysvetľuje Veronika Repková.

Cestou k šetrnému a efektívnemu využívaniu pôdy je permakultúra – metóda komplexného dizajnu ľudských sídiel, ktorá má sociálny aj ekonomický rozmer.

„Našim cieľom je zapojiť miestnych ľudí do spoločnej snahy o sebestačnosť s heslom Spoznaj svojho suseda, ktorá má potenciál prinášať plody na individuálnej i kolektívnej úrovni. Na jar 2013 usporiadame stretnutie záujemcov z radov záhradkárov, nadšencov, odborníkov aj laikov a spoločne sa dohodneme, akú cestu si zvolíme. Či už v záhradkárskych osadách, v parku, ale aj priamo v meste a v bezprostrednej blízkosti obydlí, dokonca i na plochých strechách. Voľných plôch aj voľných rúk na pestovanie je dostatok,“ dodala Veronika Repková a prípadných záujemcov o tento projekt vyzvala, aby sledovali web www.sietdobra.sk a Facebook.

Text a foto: mp

Populárne články