Úvod História Pamätihodnosti mesta: VILLA ASTORIA

Pamätihodnosti mesta: VILLA ASTORIA

REKLAMA

Jednou z dominánt piešťanskej vilovej architektúry je aj Vila Astória v Sade Andreja Kmeťa. Medzivojnový, vo výraze zvrchovane moderný penzión s miestnosťami pre ubytovanie klientov, s lekárskym pracoviskom i pre ambulantných pacientov, s bytom majiteľa – lekára – a s niekoľkými obchodnými miestnosťami postavili v roku 1927 podľa projektu architekta A 안아보자 다운로드. Slatinského. Budova, ktorej exteriér upútava kvalitným režným murivom, patrí k najzrelším prácam autora.

IMG_1710
Vily Astória, Lívia, Pavla a Alexander sa dostali aj do publikácie Slávne vily Slovenska Cine 21 movie download. „V Piešťanoch je určite množstvo ďalších víl, o ktorých sa dalo rozmýšľať, ale príbeh každej z nich je príbehom pozoruhodným. Za všetky spomeniem architekta Vily Astória, ktorý za svoj život vystriedal štyri priezviská vm player 다운로드. A ten život si zachránil koncom vojny tým, že sa niekoľko mesiacov skrýval vo výťahovej šachte. Ďalších päť architektov týchto piešťanských víl takéto šťastie nemalo Download Android bitmap. Je to skutočnosť, ktorá dotvára celé to kultúrno-historické pozadie, ktoré patrí k obrazu týchto víl,“ uviedol architekt Ľubomír Mrňa, autor piešťanskej časti knihy na rovnomennej výstave v roku 2011 vo Vile Dr 폰으로 다운로드. Lisku.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
PN Taxi
Knebl
Buenos pizza  burger

Keď sa v pohnutých vojnových časoch doktor Armand Szegő ocitol v situácii, že musel bojovať o svoj život, pomohla mu náhoda 신세기 에반게리온 다운로드. „Len včasný zásah vplyvného priaznivca z radov poslancov Slovenského snemu, ktorý dokázal úspešne argumentovať katastrofálnym nedostatkom zubných lekárov, ho zachránil pred holokaustom,“ píše Ľubomír Mrňa, architekt a autor piešťanskej časti knihy o majiteľovi Vily Astoria Drastic Pokémon Heartgold.

IMG_1704Pre Piešťany má publikácia aj ďalší významný prínos imageready. „Vďaka práci na nej boli objavení architekti Halzl a Krátky. „Títo ľudia tu ešte pred vznikom republiky spravili neúrekom víl, ktoré sú dnes pamiatkami alebo pamätihodnosťami mesta 올레체 neo 다운로드. Keď už nič iné, toto je dôvod, prečo sa na knihe oplatilo pracovať,“ hovorí Ľubomír Mrňa.

Práve on a jeho spolupracovník Kornel Duffek našli v trnavskej pobočke Štátneho archívu dokumenty označené firemnou pečiatkou Halzl&Krátky php file upload. Až potom prestali byť anonymní autori dnešnej Základnej umeleckej školy, Starej lekárne, Domu sestier Blauových (na Winterovej ulici, dnes predajňa Delikateso) a desiatky ďalších projektov. Osudy oboch architektov však napriek tomu zostávajú záhadou.

IMG_1699IMG_1701IMG_1700IMG_1698IMG_1707

IMG_1703

REKLAMA