Connect with us

Názory

Piešťany budú rajom aquaparkov

Published

on

Reklama
Reklama

Do niekoľkých rokov sa Piešťany s priľahlými obcami stanú svetovým unikátom. Podľa všetkého budú jediným miestom na svete, kde na približne každých desaťtisíc obyvateľov pripadne jeden aquapark. Podľa pripravovaných projektov bude jeden na brehu rieky Váh na mieste bývalého kúpaliska Sĺňava v katastri obce Banka, druhý sa bude týčiť majestátne nad ním na poliach na Červenej veži a tretí aquapark respektíve plavecké centrum postaví mesto Piešťany na okraji mestského parku, hneď vedľa futbalového štadióna.

[singlepic id=7047 w=320 h=240 float=left]Spoločnosť Iuris Invest práve realizuje architektonickú súťaž na vytvorenie architektonicko-urbanistického riešenia relaxačno-hotelového komplexu v lokalite Červenej veže. Prvé kolo má byť ukončené 7. januára 2011. V zadaní zverejnenom na webovej stránke spoločnosti sa hovorí, že Iuris plánuje vybudovať Leisure rezort v obci Banka pri Piešťanoch so zameraním na zážitok, zábavu a socializovanie. Cieľovým segmentom majú byť prevažne slovenskí návštevníci a klienti zo strednej Európy. Celkové náklady na vybudovanie rezortu vrátane vybavenia a infraštruktúry sú stanovené na maximálne 35 miliónov EUR bez DPH. „Projekt v Piešťanoch má ambíciu stať sa centrom aktívneho oddychu a zábavy na Slovensku. Tri hlavné komponenty sú navrhnuté tak, aby sa vzájomne dopĺňali vo funkciách s cieľom plniť predstavy aktívneho rekreačného strediska so širokým záberom na cieľové trhy tak aby bola zabezpečená výborná diverzifikácia podnikateľského rizika. Rezort bude mať 3 hlavné časti – Aqua Park, Apart-hotel, Chatky. Zámerom aqua parku je vytvorenie hlavnej atrakcie s dôrazom na kryté priestory a maximálnu efektivitu vnútorných častí. Hotel vytvára priestory na ubytovanie vybraných cieľových skupín a zároveň v hlavnom rade je akýmsi „hub-om“ celého strediska. Chatová oblasť je inšpirovaná úspešnými konceptmi v zahraničí a predstavuje príležitosť na oslovenie tých cieľových skupín, ktoré v súčasnosti alternatívu „all-inclusive pobytu“ v strednej Európe takmer nemajú. Hlavnou témou úspešných stredísk s chatkami je vábenie, starostlivosť alebo dokonca vytváranie sociálnych skupín v ich rôznych kombináciách. Rezort má zároveň ambíciu ponúkať veľmi vysoký počet – desiatok možností oddychu a zábavy a zároveň niekoľko desiatok atrakcií. To všetko v prevedení prispôsobenom na lokálny trh – v strednom štandarde,“ píše sa oznámení o vyhlásení súťaže architektonických návrhov. Firma očakáva, že do aquaparku by malo prísť ročne 150 – 200 tisíc návštevníkov.

[singlepic id=7044 w=320 h=240 float=right]Projekt Bana Thermal v lokalite kúpaliska Sĺňava plánuje realizovať spoločnosť Immocap. Podľa webovej stránky spoločnosti je začiatok výstavby plánovaný na rok 2010 a dokončenie na rok 2013. „Víziou projektu je výstavba areálu, ktorý ponúkne zákazníkom a turistom komfort kvalitného hotela s wellness & leisure, vodnými plochami, bazénmi, saunovým svetom, reštauráciami, kongresovými priestormi, vonkajšími atrakciami, mestskú pláž ako aj nákupnú zónu. Hotel bude v sebe spájať priestor na voľnočasové aktivity a oddych pre celú rodinu ako aj kvalitné prostredie pre firmy, podnikateľov a manažérov. Projekt bude postavený na nábreží rieky Váh, v časti bývalého termálneho kúpaliska Slňava II. Veľkou pridanou hodnotou je aj termálna voda nachádzajúca sa priamo na pozemku,“ píše sa na webovej stránke Immocap. V tomto roku sa však s výstavbou nezačalo a asi ani nezačne. Podľa medializovaných informácií investor len nedávno dodal projektový zámer na posúdenie štátnym orgánom.

[singlepic id=7042 w=320 h=240 float=left]Tretím „aquaparkovým“ zámerom je vybudovať Plavecké centrum v mestskom parku mestom Piešťany. V najbližšej dobe by sa k plánovanému projektu mali vyjadriť správcovia inžinierskych sietí a všetky dotknuté orgány, potom sa môže podať žiadosť o územné rozhodnutie, nasledovať by malo verejné obstarávanie na dokumentáciu pre potreby stavebného povolenia, ďalej musí mestské zastupiteľstvo rozhodnúť o spôsobe financovania stavby, taktiež je potrebné verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a až potom sa možno bude stavať. Podľa vyjadrenia vrcholného zástupcu Mesta Piešťany by sa mal najskôr vybudovať vonkajší bazén a atrakcie, pričom  odhaduje, že hotové by mohli byť na jeseň roku 2011.

Reklama

Neskutočne sa teším, že si budem môcť konečne vybrať kam sa v Piešťanoch pôjdem okúpať a nebudem už odkázaný iba na staručkú EVU, hotelové bazény, alebo Prúdy na Váhu, či blízke bagroviská v okolí. Škoda len, že táto radosť a nádej nás môže napĺňať vždy len pred voľbami.

Autor: Tomáš Hudcovič Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=281]

Populárne články