Connect with us

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Načo sú nám župy?

Published

on

Reklama
Reklama

Na úvod dobrovoľne priznávam, že som sa rozhodla kandidovať do VÚC a postupne chcem bližšie predstaviť moje vízie a ciele. Teraz len malé zamyslenie.

Blížia sa voľby do samosprávnych krajov, teda župné voľby. Už sa ozvalo niekoľko hlasov, prebehli aj médiami, že župy nepotrebujeme, mali by sme ich zrušiť. Stoja nás peniaze, nie sú efektívne, korupcia je rozšírená aj na krajskej úrovni. Myšlienka decentralizácie štátnej moci však nebola zlá. Veď ide o to, aby nebolo všetko sústredené len v Bratislave, aby mohli kraje, okresy a mestá riešiť aktuálne potreby v rámci svojich kompetencií. Nakoniec lepšie pozná potreby svojho mesta, okresu, kraju ten, kto tam žije. Riešenia od zeleného stola predsa kritizujeme všetci.

Kde je problém? Máme samosprávne kraje, kde sa stala chyba? Možno nie sú vytvorené tak, aby sa ľudia s nimi dokázali stotožniť, ich hranice boli vytvorené nasilu, nerešpektujúc historické skutočnosti. Možno bolo potrebnej viac diskusie pred samotnou zmenou. Možno by bol lepší „socialistický“ model troch krajov plus Bratislava, na ktorý sme boli zvyknutí. Možno naši zástupcovia málo komunikujú o svojej činnosti a tom, čo vybojovali pre okres Piešťany.

Toto sú všetko otázky, ktorými má zmysel sa zaoberať. Len by nás nemali voviesť do rezignácie. Desať percentná účasť vo voľbách je smutná, pretože hovorí o tom, že nám to je jedno, a to by nám nemalo byť. Realita je však taká, že sa blížia župné voľby, že v nich budú kandidovať staronoví aj noví ľudia. A že tí, ktorým dáme svoj hlas, nás budú 5 rokov zastupovať a spolurozhodovať o financovaní a riešeniach v doprave – to sú cesty, mosty, letisko, autobusová doprava, o stredných školách,  sociálnych službách, ktoré sa týkajú nielen rodín so seniormi a detičkami so špeciálnymi potrebami, zdravotníctve. Ste spokojní s tým, ako sa riešia cesty, mosty? Zdravotníctvo a stredné školy tiež idú tak ako majú? Máme dostatok miest v sociálnych zariadeniach, materské a komunitné centrá, ktoré neživoria?

Reklama

Preto si myslím, že treba ísť voliť a voliť ľudí, ktorých poznáme, ktorí sú aktívni aj počas roka, sú transparentní, vedia spolupracovať a zapojiť aj ďalších, sú kompetentní a dokážu robiť aj nepopulárne rozhodnutia. Jednotlivec nič nezmôže, ani v mestskom ani v krajskom zastupiteľstve. Potrebujeme dobrý tím ľudí, ktorý bude okres Piešťany v krajskom zastupiteľstve dobre reprezentovať.

Lucia Drábiková

Populárne články