Connect with us

Aktuality

V sobotu sa v Bojnej uskutočnia už ôsme Cyrilometodské slávnosti

Prežite na vlastnej koži slávnu históriu Veľkej Moravy prostredníctvom školy písania v hlaholike, lesnej pedagogiky, dobových remesiel, lukostreľby, prezentácie kuchyne našich predkov či úplnej novinky – ukážky veľkomoravskej svadby. Pre najmenších je pripravené množstvo historických aktivít a dobových atrakcií.

Published

on

Reklama

Už 9. ročník Cyrilometodských slávnosti v Bojnej vám priblíži v sobotu 8. júla od 11-tej hodiny prácu Sokoliarov kráľa Svätopluka, príbeh zvonu z Bojnej i ukáže vtedajšie dobývanie brány hradiska.

Na mieste nálezu najstarších kresťanských pamiatok na Slovensku je v programe pripravená slávnostná sv. omša, ktorú bude celebrovať biskup Mons. František Rábek.

Reklama

Milovníci histórie sa môžu tešiť na rozprávanie o Veľkej Morave so špičkovým Warcheológom Karolom Pietom z Archeologického ústav Slovenskej akadémie vied a jeho hosťami.

Reklama

PROGRAM CYRILO-METODSKÝCH SLÁVNOSTÍ V BOJNEJ 2023

11:00 Otvorenie slávností, komentovaná prehliadka hradiska historického tábora
11:30 Turnaj o najlepšieho Bojovníka
12:30 Dobová módna prehliadka
13:00 Sokoliari kráľa Svätopluka
13:30 Veľkomoravská svadba
14:30 Detská cesta bojovníka
15:00 Dobývanie hradiska

16:00 Slávnostná sv. omša
celebruje Mons. František Rábek, biskup-ordinár Ordinariátu OS a OZ SR
17:00 Rozprávanie o Veľkej Morave (SAV Dr.Pieta a hostia)
18:00 Ukončenie slávností

www.bojna.sk • www.hradiskovaly.sk

 

V krátkosti o hradisku

Hradisko Valy je rekonštrukciou osídlenia Slovanov priamo v prírode a jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v strednej Európe. V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom, ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím, v ktorom obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Toto archeologické nálezisko je populárne aj vďaka nálezmi známych pozlátených plakiet a zvonu z Bojnej, ktoré sa zaradili medzi najstaršie dochované kresťanské pamiatky v Európe.

Systematicky archeologický výskum tu prebieha od roku 2007 vykonávaný Archeologickým ústavom SAV pod vedením jednej z najvýznamnejších osobností archeológie, Karola Pietu. A aj vďaka ich práci sa podarilo zaistiť nielen tisíce nálezov ale aj pospájať množstvo faktov a vyrozprávať príbeh vtedajšieho mocenského centra so sídlom nám neznámeho kniežaťa.

TS OÚ Bojná

Populárne články