REKLAMA

Ovocinárov počas tohto týždňa čakajú náročné noci, budú totiž tak ako v minulom roku bojovať proti mrazom. V noci z nedele na veľkonočný pondelok sa na záchrane úrody v jablkových, slivkových, marhuľový a broskyňových sadoch podieľalo v spoločnosti Plantex vo Veselom 120 ľudí, ktorí zohrievali okolie ovocných stromov prostredníctvom parafínových kahancov 크롬 사이트 다운로드. Okrem toho použili aj novinku, ktorou bolo takzvané „zahmlievanie“ pomocou špeciálnych strojov zapojených za traktormi. V noci zo štvrtka na piatok s najväčšou pravdepodobnosťou nasadia tiež vrtuľník 안드로이드 os 다운로드.

Po teplom počasí prichádza ochladenie a nízke teploty sužujú pestovateľov ovocia vo viacerých krajinách strednej Európy, napríklad v Nemecku, Rakúsku, Česku a v Poľsku 가상 악기 다운로드. Ručičky teplomera sa totiž majú zo stredy na štvrtok zastaviť až na -5 stupňoch Celzia. Na Slovensku majú teploty nasledujúcu noc klesnúť na -6 a v dolinách a kotlinách dokonca na -12 stupňov Celzia 콜오브듀티 다운로드.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
Buenos pizza  burger
PN Taxi

„Niektoré opatrenia na záchranu úrody sme už spustili, naši zamestnanci bojovali s mrazom v noci na pondelok. Používali sme špeciálne parafínové kahance, ktorými zohrievame vzduch a pôdu v okolí stromov, po prvý krát sme skúsili i zahmlievanie, ktoré do určitej miery chráni pôdu a stromy pred prienikom chladu Full House comics. Používame na to špeciálne stroje, ktoré sa zapoja za traktory a vytvárajú hmlu v priestore sadov,“ uviedol za spoločnosť Plantex Marián Varga 에디우스 9 다운로드.

Špeciálna umelo vytvorená hmla, určená na ochranu ovocných stromov proti mrazom, vzniká miešaním vody s potravinárskym a kozmetickým glicerínom pri vysokých teplotách v takzvanom vyvíjači 미국에서 한국방송 다운로드. Vydržať by mala až štyri hodiny, počas ktorých bude zabraňovať prenikaniu chladného vzduchu k zemi. Helikoptéry vo vzduchu tento rok vo Veselom neplánovali, nakoľko nejde o prízemné mrazy a studený vzduch siaha do veľkej výšky Sketch-Up Pro8. Vháňanie teplejšieho vzduchu z vyšších vrstiev sa tak nedá realizovať. Vo štvrtok 20. apríla však padlo rozhodnutie, že vrtuľník predsa len zrejme použijú, ale úplne iným spôsobom 윈도우 라이브메일 2012 다운로드. Ak si to situácia s teplotou bude vyžadovať, je pripravený v noci zo štvrtka na piatok zasiahnuť vrtuľník s mohutným motorom produkujúcim veľké množstvo tepla freemind. Práve teplý vzduch z motora by mal zohrievať prízemné vrstvy vzduchu a zabrániť tak zničeniu úrody.  (Aktualizované 20.4.2017 19:30 h)

Minulý rok sa v sadoch spoločnosti Plantex rozhorelo až desaťtisíc parafínových kahancov a nad sadmi s rozlohou 100 hektárov krúžili tri helikoptéry, ktoré k zemi „tlačili“ teplejší vzduch. Úrodu jabĺk ovocinári zachraňovali aj pomocou protimrazovej závlahy a teplotu sa im podarilo zvýšiť o približne 4 stupne Celzia. Náklady na boj s mrazom a spôsobené škody sa však napriek enormnej snahe vyšplhali na viac ako 2,5 milióna eur a škody sa dotkli 3 000 ton jabĺk.

Podľa vyjadrenia konateľa spoločnosti Plantex Mariána Vargu záchranárske práce v takomto objeme vykonávali len dva ovocinárske subjekty, ale napriek nemalým finančným investíciám sa oplatili. Vo Veselom sa totiž podarilo ochrániť až 70-80 percent úrody, i keď niektoré plody boli poškodené a neputovali priamo na predaj, ale na ďalšie spracovanie. 

-lt/Zdroj a foto: Plantex-

REKLAMA