Connect with us

Aktuality

Ovocinári sa chystajú na boj s mrazmi, používajú k tomu aj „zahmlievanie“

Published

on

Reklama

Ovocinárov počas tohto týždňa čakajú náročné noci, budú totiž tak ako v minulom roku bojovať proti mrazom. V noci z nedele na veľkonočný pondelok sa na záchrane úrody v jablkových, slivkových, marhuľový a broskyňových sadoch podieľalo v spoločnosti Plantex vo Veselom 120 ľudí, ktorí zohrievali okolie ovocných stromov prostredníctvom parafínových kahancov. Okrem toho použili aj novinku, ktorou bolo takzvané „zahmlievanie“ pomocou špeciálnych strojov zapojených za traktormi. V noci zo štvrtka na piatok s najväčšou pravdepodobnosťou nasadia tiež vrtuľník.

Po teplom počasí prichádza ochladenie a nízke teploty sužujú pestovateľov ovocia vo viacerých krajinách strednej Európy, napríklad v Nemecku, Rakúsku, Česku a v Poľsku. Ručičky teplomera sa totiž majú zo stredy na štvrtok zastaviť až na -5 stupňoch Celzia. Na Slovensku majú teploty nasledujúcu noc klesnúť na -6 a v dolinách a kotlinách dokonca na -12 stupňov Celzia.

Reklama

„Niektoré opatrenia na záchranu úrody sme už spustili, naši zamestnanci bojovali s mrazom v noci na pondelok. Používali sme špeciálne parafínové kahance, ktorými zohrievame vzduch a pôdu v okolí stromov, po prvý krát sme skúsili i zahmlievanie, ktoré do určitej miery chráni pôdu a stromy pred prienikom chladu. Používame na to špeciálne stroje, ktoré sa zapoja za traktory a vytvárajú hmlu v priestore sadov,“ uviedol za spoločnosť Plantex Marián Varga.

Špeciálna umelo vytvorená hmla, určená na ochranu ovocných stromov proti mrazom, vzniká miešaním vody s potravinárskym a kozmetickým glicerínom pri vysokých teplotách v takzvanom vyvíjači. Vydržať by mala až štyri hodiny, počas ktorých bude zabraňovať prenikaniu chladného vzduchu k zemi. Helikoptéry vo vzduchu tento rok vo Veselom neplánovali, nakoľko nejde o prízemné mrazy a studený vzduch siaha do veľkej výšky. Vháňanie teplejšieho vzduchu z vyšších vrstiev sa tak nedá realizovať. Vo štvrtok 20. apríla však padlo rozhodnutie, že vrtuľník predsa len zrejme použijú, ale úplne iným spôsobom. Ak si to situácia s teplotou bude vyžadovať, je pripravený v noci zo štvrtka na piatok zasiahnuť vrtuľník s mohutným motorom produkujúcim veľké množstvo tepla. Práve teplý vzduch z motora by mal zohrievať prízemné vrstvy vzduchu a zabrániť tak zničeniu úrody.  (Aktualizované 20.4.2017 19:30 h)

Reklama

Minulý rok sa v sadoch spoločnosti Plantex rozhorelo až desaťtisíc parafínových kahancov a nad sadmi s rozlohou 100 hektárov krúžili tri helikoptéry, ktoré k zemi „tlačili“ teplejší vzduch. Úrodu jabĺk ovocinári zachraňovali aj pomocou protimrazovej závlahy a teplotu sa im podarilo zvýšiť o približne 4 stupne Celzia. Náklady na boj s mrazom a spôsobené škody sa však napriek enormnej snahe vyšplhali na viac ako 2,5 milióna eur a škody sa dotkli 3 000 ton jabĺk.

Podľa vyjadrenia konateľa spoločnosti Plantex Mariána Vargu záchranárske práce v takomto objeme vykonávali len dva ovocinárske subjekty, ale napriek nemalým finančným investíciám sa oplatili. Vo Veselom sa totiž podarilo ochrániť až 70-80 percent úrody, i keď niektoré plody boli poškodené a neputovali priamo na predaj, ale na ďalšie spracovanie. 

-lt/Zdroj a foto: Plantex-

Populárne články