Connect with us

Aktuality

Kvalitu ovzdušia v Piešťanoch sleduje mobilná monitorovacia stanica. Aká je aktuálne?

Mobilná automatizovaná monitorovacia stanica kvality ovzdušia je už postavená pri mestskej tržnici, vedľa parkoviska na Nálepkovej ulici. Patrí Slovenskému hydrometeorologickému ústavu a slúži na meranie kvality ovzdušia, pričom má zaznamenáva vybrané znečisťujúce látky.

Published

on

Reklama

Údaje z monitorovania sú zverejňované online na oficiálnej webovej stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu. Aktuálne ide o parameter smogu PM10 a prachové častice PM2,5.

Reklama

Dnes o 18:00 h oba merané hodnoty kvality ovzdušia zodpovedalo svojimi hodnotami  veľmi dobrej úrovni. PM10 bolo na 9, pričom úroveň zodpovedajúca veľmi dobrej kvalite ovzdušia je 0 – 20 µg/m3. PM2,5 malo hodnotu 12 blížilo sa k hornej hranici veľmi dobrej kvality.

V utorok 6. februára o 9:00 h podľa zverejnených záznamov zaznamenala stanica pre parameter PM2,5 na úrovni 42 µg/m3, čo predstavuje zhoršenú kvalitu ovzdušia. O 11-tej to bolo až 46 µg/m3, ale na poludnie došlo k poklesu na 23 µg/m3.

Reklama

 

Podľa správy zverejnenej piešťanskou samosprávou je meranie kvality ovzdušia  zabezpečené vďaka spolupráci Mesta Piešťany, Slovenského hydrometeorologického ústavu a projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia.

„Hlavným cieľom projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia je podpora efektívneho riadenia kvality ovzdušia, zlepšenie kvality ovzdušia a zníženie vystavenia obyvateľstva škodlivým vplyvom látok znečisťujúcich ovzdušie. V rámci projektu pôsobia v Trnavskom kraji dve manažérky kvality ovzdušia, ktoré sú obciam nápomocné pri riešení problémov s kvalitou ovzdušia. Tieto manažérky kvality ovzdušia iniciovali meranie v Piešťanoch, na základe pracovného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v priebehu roka 2021 s vedením mesta Piešťany. Na základe zistení zo stretnutia, definovali mesto ako potencionálny hotspot znečistenia ovzdušia, a v tomto zmysle aj adresovali žiadosť o monitorovanie kvality ovzdušia na SHMÚ,“ uvádza samospráva.

Mesto Piešťany definovalo ako primárny zdroj znečisťovania ovzdušia na miestnej úrovni predovšetkým dopravu, pričom pri svojich tvrdeniach vychádzalo z Plánu udržateľnej mobility TTSK (najmä cesty I/64 a II/499), ako druhý hlavný zdroj bolo definované lokálne vykurovanie. V súvislosti s lokálnym vykurovaním eviduje mesto rastúci trend využívania krbov a kachlí, predovšetkým v novostavbách. Rovnako sú evidované viaceré písomné podnety od občanov k podozreniu z nevhodného spôsobu vykurovania a z prekročenia stanovenej tmavosti dymu, bol prijatý podnet aj od tzv. zraniteľnej skupiny obyvateľstva, najbližšie monitorovacie stanice sa nachádzajú v meste Trnava, Senica a Nitra.

V súvislosti s kvalitou ovzdušia, patrí Trnavský samosprávny kraj (ďalej TTSK) medzi menej problémové oblasti, keďže kvalita ovzdušia tu nie je výrazne ovplyvňovaná veľkými miestnymi zdrojmi znečistenia. Zároveň lepšie ovzdušie v porovnaní so zvyškom Slovenska zabezpečuje aj samotná príroda. Výhodou je členitosť terénu, veternosť územia, priemerná ročná teplota, či menej časté inverzie. Značnými prispievateľmi zhoršenej kvality ovzdušia je neustále zvyšujúca sa miera využívania individuálnej automobilovej dopravy a vykurovanie domácností tuhým palivom v súvislosti s nedávnou energetickou krízou. Tá zasiahla krajiny Európskej únie, vrátane Slovenska, čo sa začína prejavovať najmä v náraste spotreby palivového dreva a, žiaľ, aj vo využívaní odpadov k vykurovaniu domácností.

-red- Zdroj: Tlačová správa Mesto Piešťany a LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia Foto: Mesto Piešťany Screenshots: SHMÚ

Populárne články