Cyklistika: Metelka pretavil každý štart do medaile

Piešťancovi Jozefovi Metelkovi sa na Majstrovstvách sveta v dráhovej cyklistike telesne hendikepovaných v Mexiku počas uplynulého víkendu darilo viac než výborne. Každý štart premenil v zisk medaile.

1560510_10152066735917219_1539540841115554092_n[1]

zverland-2-april

Najväčší úspech zaznamenal hneď pri prvom štarte, keď v kvalifikácii stíhacích pretekov na 4 km v kategórii C4 vytvoril nový svetový rekord časom 4:30.608 a vo finále potom zdolal legendu tohto športu Jiřího Ježka, ktorý je šesťnásobným paralympijským víťazom a tiež šesťnásobným majstrom sveta.

V sobotu bol na programe pevný kilometer, kde nad sily piešťanského pretekára bol iba Angličan Jody Cundy. Ten časom 1:01.466 získal s titulom majstra aj nový svetový rekord. Jozef Metelka zaostal o 4 sekundy. Tretí skončil Číňan Gouping Wei.

Piešťanec rozšíril svoju zbierku aj v nedeľu, keď v hladkom preteku scratch získal opäť striebornú medailu. Majstrovstvá sveta v dráhovej cyklistike boli pre neho  prvým kvalifikačným pretekom na paralympiádu, ktorú bude o dva roky hostiť Rio de Janeiro. Jozef Metelka ako nováčik v dráhovej cyklistike vybojoval prvé body do paralympijského rankingu a hneď sa zaradil medzi špičku pretekárov. V aktuálnom UCI rebríčku, kde sa počítajú spolu preteky na dráhe i na ceste mu patrí prvé miesto.

Autor: ht Foto: Soňa Ježková