Connect with us

Komunálne voľby 2010

Rozhovor s kandidátom na post primátora Piešťan Martinom Valom

Published

on

Reklama

Prinášame Vám rozhovory so šiestimi kandidátmi na post primátora Piešťan s výnimkou Rema Cicutta, ktorý na našu ponuku nereagoval. V nasledujúcich riadkoch si môžte prečítať odpovede Martina Vala (46 rokov, vedúci galérie Fontána), ktorý kandiduje v blížiacich sa komunálnych voľbách ako nezávislý kandidát.

[singlepic id=6356 w=350 h=350 float=right]Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Reklama

Dozrel čas na zmenu. Stačí sa poriadne pozrieť okolo seba, nevyhýbať sa zodpovednosti a predsa musíte vidieť, že je čas na zmenu primátora aj časti poslancov.

Čo považujete za najväčší problém Piešťan v súčasnosti?

Reklama

Úrovní,  ako sa dá Piešťanom pomôcť je viacero. Treba viacej konať. Treba pristúpiť k intenzívnej oprave ciest, chodníkov a budovaniu parkovísk. Vidím chyby aj na Stavebnom úrade. Občania potom naháňajú poslancov, aby sa dovolali spravodlivosti. Nie som spokojný, že sa primátor nedohodol s kúpeľmi na prenájme alebo odkúpení kúpaliska EVA za účelom jeho vybudovania. Ďalej chýbajúce investície. Verejné zavádzanie zástupcu investora ako v prípade OBI na rokovaní poslancov vo februári 2009 je toho dôkazom. Preto sme 13 poslanci hlasovali proti alebo sa zdržali z 22 prítomných. Mimochodom, OBI nestavia 8 prevádzok na Slovensku, s.r.o.-čka je už v likvidácii. Úplne absentuje stratégia rozvoja zamestnanosti, následne dokument Stratégia cestovného ruchu v Piešťanoch. Nedá sa donekonečna žiť z výdobytkov socializmu a súčasné prežívanie vydávať za úspech. V Piešťancoch je dostatok energie, hrdosti aj lokálpatriotizmu. Len to treba zoskupiť a konať. Hlavne konať, nehľadať v tom egoistický prospech.

Už ste teda odpovedali na ďalšiu otázku, akých je 5 Vašich základných priorít? Môžete ešte niečo doplniť?

Starostlivosť o seniorov. Treba začať  s výstavbou Zariadenia pre seniorov. Aj oslava s rozdávaním kvetov je pekná, ale aktívne sa zapojiť a riešiť tento naliehavý stav je úloha číslo jedna. Je tu takmer 6 tisíc seniorov…

Ako by ste sa charakterizovali?

Neviem, či by som sa mal nejako charakterizovať. Dúfam, že za mňa hovoria moje pracovné výsledky v galérii Fontána. Organizujem podujatia, ktoré nie sú financované samosprávou ako je Plávanie otužilcov, Piešťanský Fotomaratón, Young Jazz Piešťany atď. Aktívne pracujem pri vydávaní kníh piešťanských autorov. Jednoducho pomáham prezentácii Piešťan a verím, že svojimi skúsenosťami a vytrvalosťou môžem v budúcnosti napomôcť ešte viac.

Často sa diskutuje o Vašom pôsobení v rôznych politických stranách. Ako túto kritiku vnímate?

V meste – ako takom – som sa angažoval už v roku 1989, počas revolúcie. V roku 1991 po rozpade VPN som vstúpil do HZDS. V roku 1996 som sám stranu opustil pretože sa uberala nesprávnym smerom. Koľko ľudí sa zmýlilo v spôsobe politiky tejto strany a odišli z nej? V roku 2001 som vstúpil do Smeru. Získal som dôveru ľudí a stal som sa poslancom samosprávneho kraja v Trnave. Dnes, po takmer desiatich rokoch, som požiadal o pozastavenie členstva, kvôli kandidatúre na post primátora. Smer má iného kandidáta. A ak by som bol v strane, bolo by naozaj nečestné ho nepodporovať. Kandidujem však ako kandidát nezávislý, občiansky. Myslím si, že na tom nie je nič zložité alebo neúprimné. Ako občiansky kandidát sa budem snažiť priniesť to, čo je naozaj vo mne a konať tak, ako ma ľudia poznajú – nezávisle od lokálnych záujmov politických strán.

Ako vidíte spoluprácu medzi primátorom a poslancami MsZ a právomoci primátora?

Primátor má v rámci zákona o samospráve svoje právomoci dané. Je najvyšším výkonným orgánom mesta. Primátor má  – právo veta – a  uznesenie zastupiteľstva nemusí podpísať. Otázka je, ako sa primátor ako človek v takomto prípade chová? Napríklad teoreticky: Ak by zastupiteľstvo rozhodlo, že bez výberového konania predá niekomu kino, mal by to primátor podpísať? Odpoveď znie – nie. Samozrejme, že nie. Koľkokrát bola takáto možnosť za ostatné dve volebné obdobia využitá?

Zhovárala sa Petra Adamcová

Populárne články