Connect with us

Komunálne voľby 2010

Rozhovor s kandidátkou na post primátorky Piešťan Katarínou Cibulkovou

Published

on

Reklama

Prinášame Vám rozhovory so šiestimi kandidátmi na post primátora Piešťan s výnimkou Rema Cicutta, ktorý na našu ponuku nereagoval. V nasledujúcich riadkoch si môžte prečítať odpovede Kataríny Cibulkovej (48 rokov, poslankyňa NR SR), ktorá kandiduje v blížiacich sa komunálnych voľbách za Koalíciu Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Kresťanskodemokratické hnutie a MOST-HÍD .

[singlepic id=6354 w=350 h=350 float=right]Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Reklama

Som Piešťanka, narodila som sa tu, žijem tu, vychovávala som tu dcéru. V posledných rokoch však mám pocit, že Piešťany strácajú dych, akoby im chýbala nová energia, impulzy a nápady a dlhodobá vízia. Zároveň som poslankyňou vládnej koalície, a preto si myslím, že je vhodná chvíľa, keď môžem Piešťanom najviac pomôcť.

Čo považujete za najväčší problém Piešťan v súčasnosti?

Reklama

Piešťany majú niekoľko problémov. Keď spomeniem len kúpalisko, veľmi sa to zúži. Takže poviem infraštruktúru, ktorá je zastaralá a nová sa nevybudovala. Mám na mysli takú, ktorá by prilákala turistov. To znamená rozvoj cestovného ruchu, služieb a odvetví, ktoré boli pre mesto typické. Piešťanci vtedy mali veľa pracovných príležitostí.

Čo by bola prvá vec, ktorú by ste po nástupe do funkcie urobili?

Zistila by som v akom stave je Mestský úrad. Ako je to napríklad s dokumentáciou mnohých projektov, ktoré sa plánovali, ale nezrealizovali. Okolo seba mám tím ľudí, s ktorými dlhodobo premýšľame, čo by sa dalo zmeniť a zlepšiť. Do programu sme si dali len veci, o ktorých sme boli na 100 percent presvedčení, že ich môžeme splniť. Som pripravená systematicky pracovať od prvého dňa.

Akých je 5 Vašich najväčších priorít?

Vyriešiť problém kúpaliska, opraviť cesty, tlačiť na rekonštrukciu Krajinského mosta, zlepšiť spoluprácu medzi SLK a mestom ako akcionárom kúpeľov a nadviazať zmysluplný dialóg s podnikateľmi.

Ako by ste samu seba charakterizovali?

Som pracovitá, ak si niečo vezmem do hlavy, idem za tým, avšak bez problémov viem uznať aj iné názory a postoje, ktoré sú prospešné pre celkový výsledok. Som konzervatívna a mám rada Piešťany.

Kritici Vám vyčítajú, že máte veľa funkcií, ako vnímate túto kritiku, a ako by ste situáciu riešili, keby ste sa stali primátorkou?

Samozrejme takéto reči poznám, treba sa však pozrieť aj na početnosť funkcií iných kandidátov, možno budú ľudia prekvapení. Ale k veci – som presvedčená, že moja pozícia vládnej poslankyne parlamentu môže byť pre Piešťany veľmi užitočná. Skúsenosti iných kolegov z rôznych strán i zdravý sedliacky rozum totiž hovoria, že primátorka z vládnej strany má logicky väčšie šance vybaviť viac vecí pre svoje mesto. Okrem toho na poslankyňu mestského zastupiteľstva už nekandidujem. Treba si tiež uvedomiť, že Národná rada zasadá len 8 – 9 krát za rok, cesta z Piešťan do Bratislavy netrvá dlho a je len vecou dobrej organizácie času, ako všetky úlohy zvládnuť.

Ako vidíte spoluprácu medzi primátorom a poslancami MsZ a právomoci primátora?

Aj keď majú ľudia pocit, že poslanci môžu veľa v zastupiteľstve vyriešiť, nie je to celkom tak. Poslanci majú málo možností ovplyvniť chod mesta. Keď nie je poslanec zastupiteľstva v silnom poslaneckom klube, napríklad je nezávislý, tak je v zastupiteľstve osamotený. Preto som sa rozhodla kandidovať na post primátorky, ktorá má veľké kompetencie a právomoci, a ak niečo chce presadiť, tak to presadí.

Ste jedinou kandidátkou – ženou, považujete to za svoju výhodu alebo nevýhodu?

Žijeme v treťom tisícročí v modernej krajine a toto už hádam naozaj nehrá rolu. Rozumní ľudia nerozlišujú kandidátov podľa pohlavia, ale podľa ich kvalít a schopností. Mnoho príkladov z iných obcí a miest dokazuje, že ženy dokážu rovnako riadiť radnice ako muži.

Ako vníma Vašu kandidatúru rodina?

Moji rodičia stále žijú v Piešťanoch, zažili ešte noblesné Winterovské časy, a tak moju kandidatúru privítali. Na to, že sa pohybujem v politike si môj manžel i dcéra zvykli, Dominika mi drží palce a bude ma podporovať v kampani. Rovnako aj rodičia a ja si to vážim.

Zhovárala sa Petra Adamcová

Populárne články