Connect with us

Koktail

V Tatrách zahynie viac cudzincov, pretože tam na rozdiel od nás chodia

Published

on

Reklama

Hlavným hrdinom prvého večera prehliadky filmov o cestovaní Eurotour boli Vysoké Tatry. Po premietaní dokumentu Pavla Barabáša s názvom Príbeh tatranských štítov nasledovala prednáška dobrovoľného horského záchranára Jaroslava Švorca.

[singlepic id=37275 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Hosťovi festivalu kládol otázky najprv moderátor večera Marek Makara, neskôr sa pridali aj diváci. Člen Horskej služby hovoril o potrebe rešpektu k prírode a dôležitosti nepreceňovať svoje sily. „Nie je hanbou poznať svoje schopnosti a povedať: Dnes sa na to necítim, možno nabudúce,“ poradil turistom muž, ktorý bol pri množstve úspešných záchranných akcií, ale zažil aj tragédie.

Reklama

Spomínal na pocity, keď záchranárom zomieral maďarský horolezec na nosidlách a nikto s tým nemohol nič urobiť. „Jednu poľskú turistku sme po náročnej záchrannej akcii priniesli k sanitke a neskôr nám povedali, že jej zostávalo posledných 20 minút. Volala sa Anna a stalo sa to v deň jej menín,“ spomínal Jaroslav Švorc.

Na otázku, či majú Slováci pred horami väčší rešpekt než cudzinci, odpovedal: „Česi, Poliaci, Maďari a ďalší do Vysokých Tatier na rozdiel od nás chodia. Možno preto zomierajú častejšie.“ Najviac Čechov zahynulo podľa jeho slov v roku 2004 a odvtedy médiá informujú o tom, že väčšina obetí je z Českej republiky, aj keď to nie je pravda. „Počty sa každý rok rôznia, určite to nezáleží od národnej povahy,“ vyvrátil mýty Jaroslav Švorc.

REKLAMA

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články