Connect with us

Koktail

Odevy navrhuje z vlákien odolnejších než oceľ

Published

on

Reklama

Nie len návrhom spoločenských šiat sa venuje študentka Katarína Dóczyová zo Sokoloviec. Po vlaňajšom úspechu na Bratislavských módnych dňoch si pripísala ďalší, keď spolu so Zuzanou Hrubošovou vyhrali súťaž Supervlákna 2012.

[singlepic id=37273 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

„Našou úlohou bolo nájsť najinovativnejšie riešenie využitia aramidových vlákien nomex a kevlar a spracovať štúdiu o danom projekte v anglickom jazyku,“ povedala Katarína Dóczyová, ktorá študuje dizajn odevného výrobku na Fakulte textílií Technickej univerzity v Liberci.

Reklama

Súťaže sa mohli zúčastniť študenti z technických fakúlt českých vysokých škôl. Vypísala ju spoločnosť DuPont v spolupráci s najlepšie hodnotenou manažérskou firmou v strednej Európe, Joseph M. Katz Graduate School of Business – University of Pittsburgh a prestížnou organizáciou, The Academy, PwC.

„Do súťaže sme sa prihlásili s projektom nazvaným Safety harness Jump in. Išlo o dizajn  pracovného overalu pre pracovníkov vo výškach s integrovanými harness popruhmi a s rôznymi inými bezpečnostnými prvkami. V našom projekte hrala bezpečnosť ľudského života hlavnú úlohu. Pracovníci vo výškach riskujú každý deň svoj život a preto je dôležité aby boli chránení. Jednou z hlavných otázok bol taktiež komfort pracovného odevu, nakoľko nekomfortné pracovné odevy a bezpečnostné popruhy potom spôsobujú nemalé problémy. Safety harness Jump in kombinuje v sebe nový dizajn, komfort a hlavne bezpečnosť potrebnú pri výškových prácach a to všetko v jednom,“ predstavila víťazný projekt Katarína Dóczyová.

REKLAMA

Dodala, že kevlar je para-aramidové vlákno vyrábané společnosťou DuPont, ktoré sa vyznačuje unikátnym súborom mechanických, chemických a tepelných vlastností. Jeho mechanická pevnosť je päťkrát väčšia než oceľ.

Keďže úspešná návrhárka sa zaoberá aj dizajnom spoločenských odevov, opýtali sme sa jej, či sa dajú supervlákna využiť aj v tejto oblasti. „Tieto materiály sú vhodné prevažne do technického sektoru. Samozrejme, že aj pri technických odevoch musí byť zohľadnený dizajn, konštrukčné riešenie a komfort, a preto je táto téma pre mňa rovnako zaujímavá ako navrhovanie spoločenských odevov. Baví ma kombinovať nové technológie a dizajn,“ uzavrela Katarína Dóczyová.

Text: M. Palkovič Foto: Archív Kataríny Dóczyovej

Populárne články