Connect with us

Koktail

S čerstvými šťavami zdravo a vitálne – 3. časť DETOXIKÁCIA ORGANIZMU SUROVÝMI ŠŤAVAMI

Published

on

Reklama

Detoxikácia nie je žiadnou módnou záležitosťou. Je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoje zdravie. O tom, že človek prečisťoval svoje telo, existujú záznamy už z dôb pred našim letopočtom. Očiste tela napr. formou rôznych  tradičných pôstov prikladá veľký význam nielen kresťanstvo, ale všetky náboženstvá na celom svete. A nejde len o náboženské dôvody, pretože týmto spôsobom sa zvyšuje schopnosť koncentrácie i meditácie. Ale aj v modernej medicíne sa detoxikačný program stal neodeliteľnou súčasťou liečby návykových ochorení, ktorých cieľom je napr. odpútať pacientov od alkoholu a drog.

Detoxikácia je v podstate úplne jednoduchý a prirodzený proces, ktorý môže prebiehať aj v pohodlnom prostredí vášho domova.

Reklama

Vnútorná očista

Ak je pre väčšinu z nás čistý zovňajšok tak životne dôležitý, nemali by sme sa presvedčiť, či aj naše „útroby“ sú aspoň trochu prečistené? Práve stav našich vnútorných orgánov určuje, či prežijeme dlhý život v plnom zdraví. Dobrý zdravotný stav vnútorných orgánov sa pozitivne prejaví aj na našej pleti, vlasoch, nechtoch a očiach.

Reklama

Prečo potrebujeme detoxikáciu

[singlepic id=27309 w=320 h=240 float=left]Potraviny, ktoré prijímame, nevyvážený jedálny lístok, množstvo alkoholu, fajčenia stres, znečistený vzduch i voda, podporujú hromadenie toxínov v našom tele. Rôzne ochorenia, únava, kožné škvrny, vlasy bez lesku, zvednutá pleť a matný pohľad nám signalizujú, že náš metabolizmus nie je v poriadku. Náš prepracovaný organizmus si potrebuje odpočinúť, odstraniť toxíny a nabrať nové sily.

Detoxikačný program založený na konzumácii prírodných štiav nám pomôže očistiť krv a tkanivá od toxínov. Surové ovocné a zeleninové šťavy sú efektívne najmä pri prečisťovaní zažívacieho ústrojenstva a najdôležitejších vylučovacích orgánov – pečene, obličiek, tráviacich orgánov a hrubého červa !

Okrem detoxikačných schopností sú čerstvé šťavy jedinečným zdrojom enzýmov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré nie sú pre ľudský organizmus ničím nahraditeľné. Tieto šťavy sú  ľahko stráviteľné a preto nezaťažujú žalúdok a črevá. Obsahujú naopak  veľa enzýmov, ktoré podporujú ich zdravú činnosť.

Ďaľšou dôležitou detoxikačnou vlastnosťou čerstvých štiav je ich zásaditý efekt. Ako všetky živé organizmy aj ľudské telo má pH hodnotu pohybujúcu sa na rozhraní kyslosti a zásaditosti. Mala by byť skôr zásaditá ako kyslá, ale organizmy mnohých z nás sú prekyslené následkom konzumácie veľkého množstva bielkovín, sladkostí, tučnej a upravovanej stravy.

Surové šťavy pomáhajú stabilizovať správnu pH rovnováhu !

Aký detoxikačný program si zvoliť?

            Doporučujeme dva detoxikačné plány :

a/ Jednodenný program, ktorý trvá 24 hodín a je podmienený pôstom, tj. žiadna strava len tekutiny,

b/ týždňový program, počas ktorého sa konzumujú iba čisté šťavy a prírodné potraviny.

Detoxikačný proces sa môže zintenzívniť napr.saunou, rôznymi druhmi masáži…

S detoxikáciou sa začína najlepšie cez víkend alebo vo voľný deň. Ak sa rozhodnete pre týždennú kúru, budete si musieť nakúpit a pripraviť potraviny, ktoré bežne nekupujete, ale nenechajte sa odradiť – výsledok stojí za to ![singlepic id=27310 w=320 h=240 float=right]

Ako sa pripraviť ?

Skôr ako začnete s detoxikačným programom, je vhodné aspoň čiastočne pripraviť svoje telo na túto zmenu, aby ste nespôsobili svojmu zažívaciemu systému veľký šok. Jedzte viacej čerstvého ovocia a zeleniny – môže byť aj uvarená nad parou alebo dusená, nelúpanú ryžu, celozrnné cestoviny a chlieb, strukoviny a obilné klíčky.

Čomu sa vyhnúť ?

Počas obidvoch detoxikačných programov sa vyhnite cigaretám, pivu, alkoholu, čaju – okrem zeleného, ďalej  káve, mliečnym výrobkom, čokoláde, cukru, mäsu, rybám a koreniu.

Ako často detoxikáciu robiť ?

Ak trpíte na nejaké chronické ochorenia alebo vám detoxikácia robí skutočne dobre, môžete vykonávať jednodennú kúru každý týždeň,  ale častejšie už nie. Aj keď je prečistenie šťavami blahodarné, netreba to spočiatku preháňať. Týždenný program môžete praktikovať 2 – 4 krát ročne s časovými odstupmi.

Telesná námaha pri detoxikácii by mala byť mierna, vyhnite sa vyčerpávajúcim športom, ťažkej fyzickej práci a súťažiam.

Prednosti prírodných štiav

Čerstvo pripravené prírodné šťavy majú niekoľko výhod pred čistou vodou. Predovšetkým obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, súčasne poskytujú organizmu dostatok energie. V porovnaní s priemyslovými džúsmi obsahujú domáce šťavy oveľa viacej živín, naopak priemyselný výrobný proces takmer vždy likviduje enzýmy a do značnej miery aj vitamíny a minerály.  V čerstvých šťávách naopak nie sú žiadne prísady, zlými sú sladidlá, príchute, farbivá a konzervačné látky.

V jednodennom rozpise štiav klademe dôraz na šťavy z ovocia a až pri týždňovej terapii ich kombinujeme so zeleninovými šťavami.

Najlepšie čistiace ovocné šťavy

Ananás, broskyňa, citrón, dyňa, grapefruit, hrozno, hruška, jablko, jahody, limeta, mango, melón, papája, pomaranč, atď….

Najlepšie čistiace zeleninové šťavy

Cvikla, mrkva, špenát, uhorka, zeler stopkatý, žerucha, atď…

Odporúčané doplnkové procedúry

Masáže, soľná masáž, aromatická masáž, kúpeľ s teplými soľami, sauna, výplach hrubého červa-črevná sprcha.

Spracovala : Mária Šandorová – Lama bioinštitút,s.r.o.

Čítajte tiež: 

S čerstvými šťavami zdravo a vitálne !

 

S čerstvými šťavami zdravo a vitálne – 2. časť

Populárne články