Connect with us

Koktail

10 mýtov o dojčení – 3. Bábätko sa musí dojčiť podľa harmonogramu

Published

on

Reklama

S dojčením sa spája množstvo mýtov – informácií, ktoré kolujú ako pravdivé, no podľa reálnych výskumov je často opak pravdou. Pozrime sa na niektoré z nich.

MÝTUS č. 3 – BÁBÄTKO SA MUSÍ DOJČIŤ PODĽA HARMONOGRAMU

Reklama

Veľmi často sa rodičia stretávajú s mylnou predstavou, že dieťa potrebuje „pevný režim“. Preto často nastupuje tréning, ktorý však nie je potrebný. Bábätko sa počas prvých týždňov samo prispôsobuje novému prostrediu, v ktorom sa zrazu ocitlo. Jeho prirodzený režim spočíva v rytme spánku, dojčenia a bdenia, ktorý sa opakuje. Určujúci je preto tento rytmus, nie dodržiavanie stanovených časových intervalov.

Obmedzovanie dojčenia

Reklama

Matky sa niekedy stretnú s názorom, že sa má dojčiť na jednej strane 10-15 minút príp. že majú dojčiť iba každé tri hodiny.

[singlepic id=24043 w=320 h=240 float=left]Je veľmi príjemné vedieť, že matka nemusí striktne pozerať na hodinky. Stačí jej sledovať svoje dieťa. Dojčenie je totiž omnoho viac ako len prijímanie potravy (viac v článku Prečo dojčiť?) a frekvencia dojčenia či čas strávený na prsníku nič nepovie o tom, či sa bábätko dobre napilo. Okrem toho, aj dieťa, ktoré je na prsníku dlho, nemusí byť zasýtené, preto nás dĺžka dojčenia môže alebo zbytočne vyplašiť, alebo falošne uspokojiť.

Takisto, pokiaľ matka čaká, kým sa jej po troch hodinách „naplnia“ prsia, jej telo to môže brať ako signál, že mlieka je nadbytok, a prestane ho vytvárať. Je dôležité, a zároveň upokojujúce vedieť, že mlieko sa tvorí neustále a jeho tvorba po prvých pár dňoch reaguje na dopyt. Čím viac sa prsník vyprázdni, tým rýchlejšie sa mlieko tvorí.

Základ je teda dojčiť na požiadanie.
Preto vás komentáre typu „dieťa vypije všetko potrebné mlieko z jedného prsníka do 10 minút“, „robí si z vás cumlík“, „takto si zničíte bradavky“, „prsia sa vám aj tak nestihnú naplniť skôr ako za 3 hodiny“ a podobne, už teraz vôbec nemusia trápiť.

Ako teda vieme, že dieťa vypilo dosť?

Najčastejšia metóda je váženie dieťaťa pred dojčením a po dojčení. Nie je to však veľmi vhodné, pretože váženie môže byť často nepresné a pre matky zbytočne stresujúce. Tiež neumožňuje matke začať dieťa dojčiť hneď, ako o dojčenie prejaví záujem – keďže ho najskôr váži. Navyše, ak dieťa pri dojčení zaspí, môže sa pri následnom vážení zobudiť.

Spoľahlivou odpoveďou na otázku, či bábätko prijíma dosť mlieka, je pozorovanie dojčenia.
Ak už je dieťa správne prisaté (viac: Mýtus č.1), sledujeme tzv. pauzu v brade. Keď bábätko otvorí ústa na maximum, predtým ako ich zatvorí, mu poklesne bradička. V čase, keď je brada poklesnutá, ústočká dieťaťa sa plnia mliekom. Čím je pauza dlhšia, tým viac mlieka dieťa vypilo.
Môžete si pozrieť videoukážky dojčenia (1. veľmi dobré pitie) na stránke www.mamila.sk alebo kontaktovať poradkyňu pri dojčení, ktorá vám pomôže rozoznať skutočné pitie od sania naprázdno.

Čo ak pri dojčení zaspí?

To, že dojčenie bábätko uspáva, je jednou z jeho vlastností, ktorú isto oceníte. Dojčenie je najjednoduchší spôsob, ako uspať unavené a nespokojné dieťa. Nemusíte sa báť, že to tak bude naveky. Keď vyrastie, bude vedieť zaspávať samé.

Rovnako, ak bábätko dlho spí, netreba ho na dojčenie budiť. Ak sa ho budete snažiť zobudiť, možno sa prisaje, ale je možné, že zaspí skôr, ako sa poriadne nadojčí.
Ak spí 3, 4, 5 hodín, vyzlečte ho a položte na svoj hrudník (kontakt koža na kožu). A keď sa začne prebúdzať, priložte si ho k prsníku a nechajte ho, nech sa skutočne dobre napije. Teraz to už budete vedieť vyhodnotiť.

Autor: Mgr. Alžbeta Pagáčová, poradkyňa pri dojčení, podporná skupina dojčenia v Piešťanoch

Všetky články o dojčení nájdete tu.

REKLAMA


Populárne články