Connect with us

História

Na námestí bolo 5-6 tisíc ľudí

Published

on

Reklama

Prečítajte si ako zaznamenala november 1989 Kronika mesta Piešťany a pozrite si fotografie, ktoré zaznamenávajú atmosféru tých dní.

[singlepic id=22082 w=320 h=240 float=right]Občania a mládež nášho mesta od prvých dní revolúcie vyvíjali aktivitu, sledovali a podporovali akcie v Prahe a v Bratislave. Aj v Piešťanoch bola najrevolučnejšou VPN.

Reklama

Na 27. novembra 1989 bol v Československu vyhlásený dvojhodinový generálny štrajk, ktorý sa uskutočnil aj v piešťanských závodoch. Aj napriek prekážkam a obmedzeniam zo strany vedenia viacerých podnikov a závodov sa uskutočnil v ten deň popoludní v Piešťanoch veľký míting na Námestí Dukelských hrdinov (neskôr Námestie slobody) na vyjadrenie podpory generálnemu štrajku. V Piešťanoch sa na príprave a organizácii mítingov najviac podieľali Mestské kultúrne stredisko, študenti a mládež v Junior centre na Malej scéne I. Krasku. Na námestie prišlo spontánne 5-6 tisíc ľudí s trikolórami na kabátoch, s transparentami a štátnymi vlajkami.

[singlepic id=22086 w=320 h=240 float=left]Symbolickým sa stal pozdrav – zdvihnutá ruka s dvoma prstami v tvare V. Rečnícky priestor bol podstavec fontány na námestí. Vystúpenia rečníkov vyjadrovali ich pocity, radosť zo začínajúcej slobody a odhodlanie bojovať až do konečného víťazstva. Ich slová boli sprevádzané súhlasným potleskom a skandovaním, populárne sa stalo najmä „to je ono“. Míting trval asi dve hodiny. Vyznačoval sa súdržnosťou a spontánnou radosťou.

Reklama

Mítingy pokračovali na tomto námestí aj v nasledujúcich dňoch. Demokraticky bolo umožnené prehovoriť aj čelným predstaviteľom totalitného systému v Piešťanoch – predsedovi MsNV V. Hermanovi a predsedovi MsV KSS R. Hodulovi. Aj keď sa snažili prítomných presvedčiť o tom, čo všetko doterajší totalitný systém vykonal pre výstavbu mesta a pre občanov, nepresvedčili o tom zhromaždených občanov, ktorí skandovaním a piskotom prejavovali svoj nesúhlas.

Mítingy v celku prebehli bez vážnejších rušivých javov. V meste boli vyvesené rôzne letáky a plagáty i vyhlásenia občanov žiadajúce okamžitú zmenu vo vláde premiéra Adamca – žiadalo sa, aby v tejto vláde bolo menej členov KSČ – čo sa aj stalo. Nastúpila nová vláda Mariána Čalfu – v tejto vláde bolo už menej komunistov (10 z 21).

[singlepic id=22092 w=320 h=240 float=right]Letáky po meste tiež pranierovali KSČ a kriticky sa stavali aj k ideám socializmu a komunizmu. V podstate sa tomu však nemožno čudovať, pretože v uplynulom období bola potlačovaná sloboda prejavu, tvorivého myslenia a podnikania ľudí.

Ku koncu roku 1989 viacerí občania mesta tiež kritizovali a pranierovali aj predstaviteľov mesta a organizácií, niektorých obvinili z osobného obohacovania, z necitlivosti pri riešení problémov občanov mesta a žiadali, aby odstúpili zo svojich funkcií a išli manuálne pracovať (skandovanie „k lopate“). Občania tiež kritizovali cigánov v meste, z ktorých viacerí nepracovali a kradli.

Pozrite si unikátne fotografie z týchto dní. Ich autormi sú Eva Drobná a Martin Valo. Vidieť ich môžete aj na práve prebiehajúcej výstave v galérii Fontána.

[nggallery id=1226]

Text: Kronika mesta Piešťany Foto: Eva Drobná a Martin Valo

Populárne články