Connect with us

História

Vznik Československa: Anarchii zabránil Winter

Published

on

Reklama
Reklama

Podľa mestskej kroniky sa krátko po vzniku Československej republiky (28. októbra 1918) zhromaždili ľudia pred Obecným domom. Zamierili do kúpeľov a cestou zničili dva židovské obchody. Krviprelievaniu zabránil Ľudovít Winter.

[singlepic id=21474 w=320 h=240 float=right]Anarchiu, ktorá v Piešťanoch a širokom okolí vznikla po páde rakúsko-uhorskej monarchie, mohli potlačiť iba silné autority. Koncom Prvej svetovej vojny však práve takéto osobnosti na Slovensku chýbali. Ľudia využili situáciu, pád režimu a nástup demokracie si vysvetlili po svojom – mysleli si, že každý môže robiť, čo chce.

„Koncom októbra vracajúca sa mládež a pod jej vedením aj veľký zástup piešťanských roľníkov pochodoval ozbrojený puškami a granátmi smerom ku kúpeľom s cieľom vyrabovať obchody a hotely,“ píše vo svojich Spomienkach na Piešťany Ľudovít Winter a dodáva: „Mojou povinnosťou bolo uspokojiť rozhnevaný ľud.“

Je obdivuhodné, ako sa to židovskému podnikateľovi, ktorý rozprával maďarsky, podarilo. U Piešťancov si dokázal vybudovať rešpekt a zorganizoval milíciu. „V osobe Nedorosta, rozumného, spoľahlivého a odhodlaného roľníka, som našiel vhodnú osobu, ktorej som mohol zveriť zorganizovanie domácej polície. Mal iba jeden revolver a ďalší členovia polície z radov vracajúcich sa vojakov iba palice, ktorými mali zabrániť rabovačkám,“ píše Winter a pripomína, že z mlynov vydal niekoľko vozov múky, ktorú dostali ľudia a vracajúci sa vojaci.

Reklama

Následne sa vyskytla iba jedna rabovačka. Na rozohnanie jej účastníkov stačil jeden výstrel do vzduchu a viac sa nelúpilo. Piešťanská milícia neskôr zasahovala aj v Chtelnici, kde si povojnová anarchia vyžiadala aj ľudské životy.

Ľudovít Winter musel neskôr okolnosti vzniku domobrany vysvetľovať úradom. Obvinili ho, že mal politické úmysly, a že chcel bojovať proti novému štátnemu zriadeniu.

(mp) Foto: Archív hotela Sandor Pavillon

Populárne články