Connect with us

História

Záhadný cyklista z Bodony

Published

on

Reklama

Pred časom ma stretol starý priateľ a ukazoval mi malý odznak s vyobrazením cyklistu v nezvyčajnej polohe. Krasojazdec, dumám. Povedal mi toľko, že odznak patril cyklistovi, ktorý býval v Bodone a pretože to bol zaujímavý človek, pretekár a organizátor cyklistiky, nemalo by sa na neho zabudnúť. On v tej veci vraj nedokáže urobiť nič pre vekom získanú sluchovú vadu (hluchotu) a aj tak si už skoro nič nepamätá. Nevedel som odmietnuť a netušiac čo ma čaká, som sľúbil.

[singlepic id=20491 w=320 h=240 float=right]Nezodpovedané otázky, legendy a záhady

Reklama

Pán Michal Šiška sa narodil v čase Rakúsko-Uhorskej monarchie, ale nie v Piešťanoch, pravdepodobne v Budapešti a obdobie pred príchodom do Piešťan je opradené legendami typu: bol vynikajúci cyklista, bol na pretekoch v Amerike, pretekal na Tour de France, keď išiel na preteky do Česka, Česi vraj vraveli že víťaz je istý, keď prišiel Slovák Šiška (vyjadrenia jeho priateľa, ornitológa Viliama Kubána). Podobne reagovali vraj aj Francúzi.

Bol tiež výborným futbalistom, hrával za Ferecváros Budapešť, ba aj za Real Madrid či FC Porto?! V zozname hráčov FC Porto za roky 1935 – 1942 figuruje brankár Mihaly (Miquel) Siska. Medzi fotografiami Michala Šišku je aj fotka hráčov FC Porto, ktorí v 50. rokoch hrali v Bratislave a on ich vyhľadal a vraj poznali jeho meno. Mal vraj maďarské noviny kde ukazoval že Siska Mihaly nastúpil v zápase FC Porto kontra Real Madrid.

Reklama

Uvedomil som si dve veci. Pamätníkov v jeho veku vlastne už dávno niet. Spomínajú si na neho šesťdesiatnici a sedemdesiatnici, ktorí ho trochu poznali iba ako organizátora cyklistiky v Piešťanoch, ktorý ako dôchodca robil dozorcu v parku (Parkwistra) a naháňal ich keď robili zle. Druhá vec je, že po príchode do Piešťan sa tu oženil, usadil sa v ulici Bodona. Jeho manželstvo však zostalo bezdetné a manželka zomrela okolo roku 1979-80. Teda niet priamych potomkov. Predsa sa však podarilo, čo to o Michalovi Šiškovi zistiť.

[singlepic id=20489 w=320 h=240 float=left]Michal Šiška býval s manželkou v dome, v úzkej slepej uličke na ľavej strane Bodony, ktorý bol pred dvoma – troma rokmi zbúraný. Aké mal pôvodné povolanie sa nevie, ale na prelome 40. a 50. rokov sa doma venoval oprave bicyklov a šijacích strojov (mal vtedy 55 rokov) a bol už chorľavý. Bol zručný a ochotný. Vlastnil vraj prvý bicykel s riadilami „barany“, z Talianska, ľahkej pevnej konštrukcie a možno aj čiastočne chrómovaný. Na ňom v minulosti pretekal a na sklonku života ho venoval priateľovi V. Kubánovi, ktorý na ňom rozvážal poštu (alebo len klubovú agendu?) aj po okolitých dedinách. Mal tiež cca 30 cm ďalekohľad a sledoval oblohu, hviezdy a vyznal sa v počasí. S obľubou sledoval tiež lietadlá nad letiskom a na letisku.

Michal Šiška (1895 – 1970), organizátor cyklistiky v Piešťanoch

Na prelome rokov 1948/49 spolu s p. Buchelom, Viliamom Kubánom a Štefanom Frankovičom založili cyklistický oddiel Slavoj Piešťany, ktorý bol neskôr premenovaný na Slavoj Kúpele Piešťany. Všetká administratívna agenda a zasadnutia výboru sa konali u neho doma až do začiatku 70. rokov, kedy asi klub zanikol (?). Bol zanietený organizátor a získaval mladých nádejných chlapcov a dievčatá do klubu.

[singlepic id=20488 w=320 h=240 float=right]Každoročne sa konalo niekoľko pretekov v Piešťanoch a Piešťanci sa zúčastňovali pretekov v okolí, najčastejšie v Trnave, ba aj v Bratislave. Pretekárom radil, pomáhal ako vedel, opravoval a udržiaval ich bicykle. Ba viacerým poskladal bicykle zo zakúpených súčiastok a dal im ich zadarmo, len aby trénovali a pretekali.

Vybavoval všetku klubovú agendu, bol predsedom, trénerom a vlastne väčšinou všetkým a pre všetkých, čo chceli za klub súťažiť. Kontaktoval sa aj s inými cyklistickými klubmi a niekoľkokrát „pritiahol“ do Piešťan krasojazdcov či bicykelbalistov (bratia Pospíšilovci) z Brna. Najznámejšími piešťanskými cyklistami – pretekármi v 50. rokoch boli Karol Fidler a Peter Fabián. Najlepší z klubu potom prestupovali do zámožnejších klubov (napr. Peter Fabián než emigroval do USA jazdil za Duklu Trenčín). Činnosť cyklistického oddielu Slavoj dokumentuje aj niekoľko fotografií a odznakov a plakiet.

[singlepic id=20487 w=320 h=240 float=left]Za informácie ďakujem Jozefovi Ščevkovi, Jozefovi Prišticovi, Karolovi Fidlerovi a Štefanovi Frankovičovi jr. Predovšetkým však pani A. Madarásovej za zapožičanie fotografií a odznakov.

Predpokladám že vo viacerých piešťanských rodinách sa ešte vyskytujú rôzne doklady a dokumenty (preukazy, výsledky pretekov, klubová agenda, fotografie a pod.), ktoré pomôžu doplniť informácie o osobe organizátora cyklistiky v Piešťanoch, Michala Šišku, ale aj o cyklistickom oddiely Slavoj Kúpele Piešťany.

Touto troškou chce autor prispieť do neexistujúcej histórie piešťanskej cyklistiky.

Alexander Urminský

Populárne články