Connect with us

Koktail

Jeden svet – jedna ľudská rodina

Published

on

Reklama

Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva so sídlom v Piešťanoch od svojho vzniku realizuje celý rad aktivít zameraných na spájanie ľudí rôznych vekových kategórií, národností, kultúr, tradícií, vierovyznaní. Snaží sa tiež o to, aby pochopili múdrosť našich pra-predkov, že je potrebné podporovať monantropizmus – jednu ľudskú rodinu. Tieto myšlienky hlásajú i moderní myslitelia ako napríklad rakúsky psychiater Viktor Frankl, ktorý prežil koncentračný tábor. Aj vďaka nim vznikol monoteizmus – viera v jedného spoločného Boha.

Reklama

Aj keď mozog človeka dozrieva v 15. rokoch, aj mladšie deti dokážu veľa vecí pochopiť a naučiť sa. To mali možnosť spoznať aj účastníci podujatia India môže prísť k vám v rámci detskej celonárodnej súťaže v kresbách na motívy troch indických rozprávok. 5. Základná škola na Mojmírovej ul. v Piešťanoch zrealizovala toto podujatie hneď po rovnakej akcii na ZŠ Šafárika v Prievidzi dňa 3. mája 2017.

Deti sa naučili indický pozdrav namasté, zatancovali si spolu s organizátorom Ivanom Malekom zo Spoločnosti Slovensko indického priateľstva na motívy rozprávky o malom Ganéškovi so sloňou hlavou. Zistili, že cviky z telesnej výchovy, vznikli v Indii, kde indickí jogíni objavili milióny rôznych pohybov a polôh. Väčšinu z nich vieme zaujať počas nášho života od kojeneckého veku až po smrť, ale odvíjajú sa aj od toho, ako sa pohybujú a oddychujú zvieratká, napríklad kobra, či lev.

Reklama

Deti z rôznych tried kládli množstvo zvedavých otázok, tých z 1.stupňa zaujímalo viac, prečo sú indické zvieratká vymaľované, prečo Indovia nejedia kravy a iné zvieratká. Ako sa vozia Indovia, akým jazykom hovoria, aké sú indické školy a zvyky.

Staršie deti sa dozvedeli o indickej zástave, o objavoch Indov, napríklad i to, že Indovia objavili nulu, o rieke Gange, ako sa obliekajú ľudia v Indii, prečo nosia muži turban a ako sa viaže, alebo prečo si ženy maľujú červenú bodku na stred čela. Na záver predsedníčka spoločnosti Anka Galovičová prisľúbila, že pripravia pre deti viac častí programu, keďže deti i pedagógovia prejavili záujem pokračovať v týchto prezentáciách, kedy sa na pár hodín slovenské deti ocitnú „v Indii“ a trochu spoznajú indické deti a ich život.

„Tešíme sa na stretnutia s ďalšími deťmi, budúci týždeň v Bratislave“. Organizačný tím.

-Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva-

Populárne články