Connect with us

Rozhovory

Martin Hesko – fotolovec divých zvierat

Published

on

Reklama

Študent Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Martin Hesko (17) z Červeníka trávi všetky voľné chvíle na prechádzkach v lese. Jeho záľubou je loviť divé zvieratá na kartu svojho fotoaparátu. Ako sám hovorí, súčasťou výbavy fotografa voľne žijúcich zvierat musí byť najmä trpezlivosť.

[singlepic id=21213 w=320 h=240 float=right]Aké boli tvoje fotografické začiatky?

Reklama

Začínal som pred troma rokmi prechádzkami v lese, neďaleko našej obce. Spočiatku som chodil sám, ale nedalo mi o tú krásu sa s niekým nepodeliť. Začal som rozmýšľať, akým spôsobom by sa to dalo zrealizovať. Hneď prvá mi napadla fotografia a tu ma to prvýkrát „koplo“. Začal som s kompaktným fotoaparátom typu „ultrazoom“ zachytávať v lese všetko živé i neživé. Snažil som sa k zvieratám priblížiť na čo najkratšiu vzdialenosť a zachytiť ich v tom správnom okamihu.

Každého fotografa baví niečo iné, čo si si vybral ty a prečo?

Reklama

Nepohrdnem žiadnym žánrom fotografie, rád si vyskúšam všetko, ale najviac ma oslovilo fotografovanie živej prírody, pretože ma fascinuje život voľne žijúcich zvierat. Rád spoznávam ich zvyky, chodníčky a každodenný život, a preto sa snažím s nimi tráviť čo najviac svojho voľného času.

[singlepic id=21209 w=320 h=240 float=right]Čo je pri fotografovaní živej prírody dôležité?

Pri fotografovaní živej prírody platia určité nepísané pravidlá a myslím, že hlavné z nich je rešpektovať zákony prírody (napr. čas párenia alebo hniezdenia vtákov).

Ak chceme byť na fotolove úspešný, treba poznať zvyky zvierat v danej oblasti a nevyhnutné je aj dobré maskovanie a vietor.

Je to o technike alebo trpezlivosti?

Skôr si myslím, že je to hlavne o tej trpezlivosti. Často sa mi stáva, že z fotolovu nesiem domov prázdnu kartu, a potom mi stačí jeden víkend a nestačím pamäťové karty vymieňať. Dobrá technika je až druhoradá, ale pri fotení v prírode určite potrebná. Objektívy sú väčšinou veľké, ťažké a finančne dosť nákladné. Na objektív, ktorý mám momentálne vo výbave, som šetril 1,5 roka. Týmto ďakujem aj mojim rodičom a známym, že ma v mojej záľube podporujú a pomáhajú mi.

[singlepic id=21217 w=320 h=240 float=right]Čo všetko musíš o zvieratách vedieť?

O zvieratách, ktoré sa chystám fotiť si musím naštudovať všetko. Najprv z internetu a kníh, a potom v samotnej voľnej prírode. Napríklad líšku, ktorú som odfotil toto leto, som sledoval asi 2 týždne, ale stále sa mi nedarilo priblížiť sa na vhodnú vzdialenosť, až v jedno letné ráno si to namierila priamo ku mne a to bol ten okamih, vďaka ktorému mám túto fotku a pritom naše stretnutie trvalo len pár sekúnd.

Platí, že čím má fotograf viac vedomostí o zvieratách tým lepšie fotky?

Niekedy áno, niekedy nie. Niekedy je to len náhoda a šťastie, že sa niečo podarí a niekedy si treba zver dôkladne odpozorovať. Napríklad na zajaca nikdy nečakám, väčšinou ma príde pozrieť sám od seba :)

Čo je pri fotení tvojím hlavným cieľom?

Mojim cieľom je vyťažiť so stretnutia so zvieraťom, čo najlepší záber s dobrým svetlom, pozadím a keď sa podarí aj akciou. Do každej fotografie sa snažím dať niečo svoje.

[singlepic id=21220 w=320 h=240 float=left]Chcel by si sa fotografiou aj živiť?

Bojím sa, že ak by som sa fotografiou chcel živiť, už by to nebola pre mňa tá radosť a zábava pri fotení akú mám z toho teraz, keď som len amatér. Ale z času na čas by som sa nejakej menšej odmene určite potešil.

Čo je tvoj najväčší fotografický úlovok?

Môj najväčší fotografický úlovok je momentálne líška a včelárik zlatý z tohto leta. Tento úžasný vtáčí druh som dúfal, že raz odfotím, no netušil som, že to bude tak skoro. Hlavné ĎAKUJEM patrí kamarátovi – fotografovi Matúšovi, ktorý sa so mnou podelil o to nádherné miesto, bez ktorého by tieto fotky možno nikdy nevznikli.

Kde a čo konkrétne by si najradšej fotil. A aký tvoj fotografický sen?

Najradšej by som fotil v našich Tatrách. Mojim snom je odfotiť voľne žijúceho medveďa a rysa. Nebude to ľahké, pretože stretnúť sa s týmito zvieratami na krátku vzdialenosť a hlavne s rysom, je veľmi náročné, ale určite by som chcel do tej malej skupinky, ktorá sa s ním stretla, patriť aj ja.

[singlepic id=21214 w=320 h=240 float=right]Kde prezentuješ svoju tvorbu?

Svoju tvorbu prezentujem hlavne na mojej webovej stránke www.heskophoto.xf.cz ale aj na rôznych foto – stránkach ako napr. www.wildlifefotoforum.cz, www.ephoto.sk, www.fotoaparat.cz alebo www.photoserver.eu. Práve tieto web stránky ma posunuli a posúvajú ďalej, pretože ľudia, ktorí fotia prírodu dlhšie ako ja, mi pomáhajú porozumieť určitým zákonom prírody a pravidlám fotografie. Najnovšie sa chystám nejaké články publikovať aj na PNkách vo svojom blogu, ktorý tu pripravujem.

[nggallery id=1172]

(mp)

Populárne články