Connect with us

Rozhovory

František Halky Halás – fotograf festivalov

Published

on

Reklama

Leto plné festivalov zažil mladý fotograf z Piešťan František Halky Halás. Študent andragogiky bral fotoaparát do rúk už ako malý a dnes je jeho obľúbeným žánrom reportážna a dokumentárna fotografia. Ako sám hovorí, cieľom je zachytiť prítomný okamih v čo najširšom kontexte súvislostí, pridať do neho nejaké posolstvo a prípadne i nejakú otázku.

[singlepic id=21107 w=320 h=240 float=right]Koľko festivalov si počas uplynulých prázdnin pochodil?A dokážeš ich vymenovať?

Reklama

Neviem povedať, koľko ich bolo počas prázdnin, ale k dnešnému dňu som navštívil tento rok 27 festivalov. Z toho väčšinu som aj fotil. Samozrejme okrem toho som bol na mnohých iných akciách, ako koncerty, turnaje, besedy, rôzne otvorenia, ktoré som tiež prevažne aj fotil… A áno, všetky viem aj vymenovať, ale okrem toho si ich už aj zapisujem.

Takže si za víkend stihol aj viac festivalov?

Reklama

Boli víkendy kedy som behom piatka až nedele bol na štyroch festivaloch, ale tiež víkendy kedy som fotil len jednu akciu. Prázdny víkend som nemal zhruba od apríla, ale neľutujem to. Mnoho vecí som fotil aj cez týždeň a následne som cez víkend upravoval. Tým som síce bol menej s rodinou, čo ma mrzí, ale som vďačný, že ma v mojich záľubách vždy podporovali. Nechápem slovu nuda. Jeho význam mi asi uniká.

[singlepic id=21090 w=320 h=240 float=left]Podľa čoho si vyberáš podujatia, ktoré chceš fotiť?

Nielen festivaly, ale celkovo akcie a život sa snažím žiť viac pocitovo. Keď cítim, že teraz foťák neber, tak ho nevezmem. Keď cítim, tam choď, tak idem. Fotenie sa mi však stalo takou vášňou, že už dní bez neho býva málo. Fotenie je moja vášeň i láska. Rád by som poďakoval i všetkým festivalom kde som mohol fotiť. Takmer všade som si vybavil akreditáciu ako voľný fotograf, keďže ma nezastrešuje žiadna redakcia.

Platí, že z dobrého festivalu sú aj dobré fotky alebo to spolu nesúvisí?

Tento rok som nezažil zlý festival, ani akciu. Je to o prístupe človeka, ako veci berie. Je však pravdou, že na niektorých festivaloch sa fotilo jednoduchšie a na iných ťažšie. Niekedy to súviselo s atmosférou festu a niekedy len s mojím rozpoložením.

[singlepic id=21095 w=320 h=240 float=right]Ak by si musel vybrať najlepší a najhorší festival tohto leta, ktoré by to boli?

Každý festival, ktorý som tento rok zažil mal svoj prívlastok naj. Skôr to súviselo s inými vecami. Aj keď fotografi sú svojím spôsobom práce skôr ľudia, ktorý pracujú osamote, tak sa nezaobídeme bez priateľov okolo seba. Preto najlepšie festivaly boli tie, keď som postretal priateľov a známych. Samozrejme na každej akcii sa našli i noví.

Končí sa vôbec niekedy sezóna festivalov?

Sezóna festivalov sa nekončí nikdy. Len sa zväčša presúvajú na zimu do vnútra. Je už polovica októbra, ale za posledné 2 týždne som bol na štyroch festivaloch.

V Piešťanoch sa počas tohto leta s fetivalmi akoby roztrhlo vrece. Je to podľa teba pre mesto prínosom? Čo by si povedal ľudom, ktorým to vadí?

Všetko má svoje plusy i mínusy. Na jednej strane chápem ľudí, ktorým to vadí, na druhej strane poznám asi viac plusov, ktoré sú mestu i ľuďom prospešnejšie. Piešťanci, ktorým to nie je moc po vôli majú teraz zhruba sedem mesiacov pokoj. My ostatní sa už nemôžeme dočkať na novú sezónu open air-festivalov roku 2012.

[singlepic id=21109 w=320 h=240 float=left]Koľko festivalových fotografií si počas leta urobil? Ak by si z nich mal vybrať iba jednu najlepšiu, ktorá by to bola a prečo?

Počas leta som urobil možno i na desaťtisíce fotografii, ktoré periodicky stúpali s počtom akcii. Kedysi keď som fotiť začínal, tak som si z každej akcie niesol tisícky, dnes už len stovky, z ktorých zvyčajne vyberiem len desiatky fotiek. Keby si mám vybrať len jednu, tak je to séria troch fotiek, ktoré vznikli pri východe slnka na našom najväčšom festivale. V tú noc sa mi prihodili v živote nejaké osobné veci, no vtedy ráno, keď vychádzalo slnko a tisícky ľudí vítali nový deň, tak som silno pocítil, že žijeme len tu a teraz, pre prítomný okamih.

Máš z uplynulého leta aj nejakú kurióznu fotografiu?

Bolo ich mnoho, ale pri tejto otázke mi vyskočilo ako som bol fotiť tábor piešťanských skautov. Tento rok som nebol na skautskom tábore prvýkrát po vyše desiatich rokoch, ale neodpustil som si ísť nás aspoň pozrieť a nafotiť. Na táborisko som prišiel predposledný deň dvojtýždňového tábora, kde skoro nonstop pršalo. Blato úplne všade! Netradičné fotky som urobil z hora na malých chlapcov v blate. Vyzeralo to ako záber s National Geographic z nejakej krajiny tretieho sveta.

[singlepic id=21092 w=320 h=240 float=right]Môžu čitatelia tvoje fotky niekde vidieť? Chystáš výstavu, publikuješ ich alebo máš web?

Ľudia, ktorí sú na najrozšírenejšej sociálnej sieti sa môžu pridať do mojej FB stránky. Pre ostatných aj na Picase. Fotky na výstavách mávam priebežne. Prednedávnom som mal fotky na 31. výstave. Za zhruba päť rokov čo fotím si myslím, že to nie je zlé. Publikujem fotky tiež do rôznych časopisov, kníh a samozrejme na internetové servery. Tiež som začal fotiť nejaké vlastné projekty.

[nggallery id=1161]

(mp) foto: František Halky Halás

Populárne články