Connect with us

Rozhovory

Martin Grznár: Moja cesta na Bermudy bola cielená, pretože milujem teplo a more

Published

on

Reklama

Náš seriál Piešťanci vo svete pokračuje ďalším dielom. Tentokrát sme sa porozprávali s Piešťancom Martinom Grznárom, ktorý žije už jedenásty rok v zahraničí. Precestoval desiatky krajín sveta, niektoré ako turista, a v niektorých sa zamestnal a stali sa pre neho domovom na niekoľko rokov. Žil vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Amerike, na Kajmanských ostrovoch, momentálne je na Bermudách a táto zastávka určite nie je jeho posledná…

 

Reklama

Pamätáš si ešte na svoju prvú cestu na dlhšie obdobie do zahraničia?

[singlepic id=15672 w=320 h=240 float=right]Áno, pamätám, bolo to asi pred jedenástimi rokmi, v čase keď som pracoval vo Švajčiarsku. Cestovanie s batohom u nás nebolo až také bežné, dalo by sa povedať, že to bola rarita, dobrodružstvo, pre normálneho smrteľníka niečo nedosiahnuteľné. Ovplyvnila ma trošku západná kultúra a ľudia, pretože pre nich bolo absolútne bežné zobrať batoh a ísť do neznáma. Tak som sa prispôsobil a vybral sa na 3 týždne do Mexika, presnejšie na polostrov Yucatan.

Reklama

 

Predpokladám, že do zahraničia chodíš za prácou, tak nám prezraď v akom odbore pracuješ a či bolo ťažké uchytiť sa v tomto fachu v zahraničí?

Tak určite aj za prácou, ale keď cestujem, tak cestujem a keď pracujem, je to čisto pracovný pobyt. Mám za sebou Hotelovú akadémiu, hotelový manažment a potom nadstavbu zameranú na cestovný ruch, ale zostal som pri gastronómii. Už ako absolvent som ovládal tri jazyky, čiže uchytiť sa nebol problém, ale každý si pod tým slovom predstavuje niečo iné. Je ľahké sa uchytiť, ale ťažšie sa presadiť. Ja som zo začiatku dosť pociťoval, že my z východnej Európy sme boli na západnom pracovnom trhu podceňovaní. Mne sa ale podarilo po pár rokoch práce na Bermudách prepracovať na vedúceho reštaurácie. Po šiestich rokoch ale treba ostrov opustiť a návrat je možný až o ďalšie dva roky, nakoľko je tu tak nádherne, že by všetci zostávali na ostrove…

 

Spomínal si, že si začínal pracovať v destináciách ako Nemecko a Rakúsko, ale postupne si sa prepracoval do exotických krajín ako Bermudy či Kajmanské ostrovy. Dostal si sa do týchto krajín cielene alebo náhodou?

[singlepic id=15673 w=320 h=240 float=left]Začal som so školskou praxou v Nemecku, kde som sa zdokonalil hlavne v jazyku, čo je základ, potom prišlo aj Rakúsko. Veľa mi dal 18-mesačný stážový pobyt vo Švajčiarsku. Neskôr som sa dostal aj do USA konkrétne do San Diega v Kalifornii, ale to žiaľ nedopadlo dobre. Bol som na nesprávnom mieste v nesprávnom čase, počas septembra v roku 2001. Čo sa Bermúd týka, moja cesta tam bola cielená, pretože milujem teplo a more. Vybral som si destináciu a tvrdo si išiel za svojim cieľom. Bol som vybratý z asi 500 kandidátov, následne som tri mesiace v neistote čakal na pracovné povolenie, pretože tu na ostrove majú všetci čas a neponáhľajú sa. Na Kajmanské ostrovy som sa dostal, keď som prvý rok prišiel na Bermudy, krajinu postihol veľký hurikán, a hotel kde som pracoval sme po 2 týždňoch čistenia, vyberania mokrého nábytku a piesku museli zatvoriť. No a nakoľko sa mi zima na Slovensku nepozdávala, zablúdil som do Karibiku, kde je aj v zime leto…

 

Teraz si pár týždňov opäť na Bermudách. Predtým si tam strávil 6 rokov, tak nám trochu priblíž túto krajinu.

Súostrovie Bermudy bolo prvý krát objavené španielskym námorníkom Juanom de Bermúdezom okolo roku 1503 a podľa neho bolo aj pomenované. Neskôr sa tu začali usadzovať Angličania, prichádzali otroci z Afriky. Ostrov slúžil aj ako vojenská základňa pre Angličanov a ešte niekoľko rokov dozadu tu mala svoju základňu aj americká armáda a bola tu aj monitorovacia stanica NASA. V roku 1995 miestny národ zamietol nezávislosť od Veľkej Británie a tak je „skala“ ako ostrov tu nazývajú doteraz zámorské územie Veľkej Británie. Bermudy sú špecifické tým, že tu nie je žiadna daň, čiže krajina patrí medzi daňové raje a niekoľko desiatok veľkých firiem tu má svoje sídlo, ale veľa z nich len sídlo papierové – kvôli registrácii.

 

Čím sú Bermudy zaujímavé a príťažlivé pre turistov?

J[singlepic id=15681 w=320 h=240 float=right]e to miesto veľmi pestré na pasívnu i aktívnu dovolenku. Na prvom mieste v mojom rebríčku ostrova sú jednoznačne pláže, ktorých je tu veľmi veľa a každá je špecifická niečím iným, len si treba vybrať. No a s vodou sú spojené vodné športy ako šnorchlovanie, potápanie, plávanie, windsurfing, kitesurfung, kajaky, člnkovanie, plachetnice, no a v neposlednom rade aj rybárčenie. Na ostrove sú prvotriedne golfové ihriská, samozrejme, každé s nádherným výhľadom na tyrkysové vody Atlantiku. Bývalá železnica ponúka v súčasnosti turistický chodník cez celý ostrov, je tu nespočetné množstvo pevností a vyhliadkových veží, majáky, ktoré sú doteraz plne funkčné, národné parky, nádherná príroda, mnoho druhov vtáctva. Funguje tu celkom slušný autobusový servis, ale medzi turistami sú najviac obľúbené malé skútre, ktoré poskytujú viac flexibility.

 

Ako sa žije na ostrove Tebe? Stíhaš si okrem práce vychutnávať aj čaro Bermúd?

Dnes žijem na ostrove v menšej izbičke oproti hotelu, kde pracujem. Bývanie mi poskytuje zamestnávateľ, čo je výhoda, lebo na ostrove je problém nájsť cenovo dostupné [singlepic id=15687 w=320 h=240 float=left]ubytovanie. Pred rokmi, keď som žil na Bermudách, som si prenajímal štúdio u jednej rodinky. Bolo to super, vždy po zime som sa k nim vracal, a mal som pocit, akoby som sa vracal domov. Čo sa práce týka, po Európe je to trochu skok dolu hlavne v štandardoch. Ide tu viac o kvantitu ako kvalitu, ale stále je to slušná úroveň. Ako sa vraví, iný kraj, iný mrav. A voľný čas? V hlavnej sezóne je ho menej, ale minimálne dva krát za týždeň ísť na pláž považujem za štandard a povinnosť. Pri živote na ostrove môže človek zlenivieť, a potom sa mu na pláž niekedy nechce, inými slovami, neváži si to. Preto pláž patrí medzi moje hlavné aktivity, tiež šnorchlovanie, rybárčenie, opekačky, párty na plážach, tenis, golf, relax, nákupy, oddych na pláži pri svite mesiaca, miestny rum a cigárky, proste pohoda….

 

Okrem toho, že si pracoval a pracuješ na rôznych miestach sveta, precestoval si množstvo krajín. Len tak námatkovo menujem Thajsko, India, USA, Čína … Zabudla som na niektoré?

No, bolo toho podstatne viac, konkrétne Egypt, Kanada, Kolumbia, Panama, Nikaragua, El Salvador, Kostarika, Mexiko, Guatemala, Honduras, Argentína, Brazília, Peru, Bolívia, Uruguay, Myanmar, Bangladéš, Nepál, Malajzia, Indonézia, Kambodža, Vietnam, Laos, Rusko a niektoré európske krajiny.

 

Akým spôsobom cestuješ, ide o dovolenkové výpravy alebo tiež cesty spojené s prácou?

Moje výpravy sú čisto dovolenkové, počas ciest nepracujem, keď teda nerátam, že som cestovkou sám sebe… Čiže treba denne riešiť, hľadať, organizovať, čo ma baví. Cestujem väčšinou na najnižší „budget“, s krédom čím viac viem ušetriť, tým viac môžem vidieť.

[nggallery id=868]

Zhovárala sa: Petra Adamcová Foto: Martin Grznár

Populárne články