Connect with us

Reklama

Longital pokrstí TERAZ v Kursalone – aj s Puntom

Published

on

Reklama

Hudbu skupiny Longital, ktorú tvorí duo Daniel Salontay a Shina, nie je jednoduché definovať – netradičné zvukové variácie, kombinácia poetických textov s elektronickou hudbou, hra so slákom na gitare a zaujímavo sfarbený hlas speváčky Shiny totiž na ich koncertoch vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Piešťanci ju mali možnosť zažiť v polovičke septembra a Dano Salontay už vtedy avizoval pripravovaný krst ich nového cédečka TERAZ. Krstiť sa bude už o pár dní – na koncerte Longitalu v stredu 10. novembra o siedmej večer v Kursalone. Za krstného otca si umelci vybrali „najslávnejšieho piešťanského hudobníka“ – lídra skupiny Slniečko, Petra „Punta“ Remiša.

Longital koncertoval v Piešťanoch nedávno v Hudobnom pavilóne na akcii Hudbolámač. Vystupovali ste po západe slnka a v tom večernom šere mala vaša hudba úžasnú snovú atmosféru.[singlepic id=7005 w=350 h=350 float=left] Povedzte mi, čím sa inšpirujete vo vašej  skoro až nadpozemsky poetickej  tvorbe?

Reklama

Áno v Piešťanoch sme mali veľké šťastie, všetko nám bolo akosi naklonené.  My sa v našej tvorbe  vyjadrujeme len k tomu, čo sa okolo nás deje, čo sa deje v nás samých – ako reakcia na svet, a čo si o ňom myslíme. Naše spracovanie je však abstraktné – nespievame o politike, o tom ako je niečo, alebo všetko zle, na to sú noviny, televízia. Hudba smeruje niekde vyššie. Skôr sa snažíme pozrieť sa na veci akoby zhora, z nadhľadu, nechať sa uniesť trochu do iného sveta ako je ten náš reálny, v ktorom denne riešime množstvo problémov. Tam sa tak nejako uvoľníme a spolu s poslucháčmi si odľahčíme, hneď je na svete krajšie…

V tieto dni sa dostáva na verejnosť váš nový album s názvom Teraz. Prečo práve Teraz  a ako by ste ho definovali?

Reklama

Album Teraz nesie v sebe pre nás veľmi dôležitú tému a to, že máme vlastne iba jediný okamih, v ktorom naozaj žijeme – práve tento. Všetko, čo sa stalo v minulosti už neovplyvníme, a teda je lepšie sa s tým zmieriť, ako sa trápiť – dá sa to urobiť len teraz. A  čo príde zajtra? Nevieme… Jediné, čo môžeme urobiť, je stráviť túto prítomnú chvíľu poriadne, naplno, duchom prítomní, lebo tým zasievame semienka do budúcnosti, ak nejaká príde. Teda napríklad najesť sa v pokoji, tomu, s kým sa rozprávame venovať pozornosť, nerobiť tri veci naraz, dať si pozor na slová, ktoré práve hovoríme, aby sme ich neskôr neľutovali a u umelcov je to tak, že keď prichádza inšpirácia, tak sa jej venovať, lebo ten okamih je krátky a niekedy už za pár sekúnd je preč… A toto sa nám dialo v lete, keď sme nahrávali a pesničky prichádzali postupne – až sme nakoniec zistili, že Teraz je presný názov, ktorý platňa potrebuje.

Na vašej stránke som sa dočítala, že hudba skupiny Longital „upokojuje myseľ a hýbe telom,“ a vy sami sa označujete za zvukových cestovateľov. Čo to znamená?

[singlepic id=7000 w=350 h=350 float=right]Trávime čas hľadaním – slov, zvukov, ich kombinácií – a čo z nich vznikne – pesničky – nosíme ľuďom buď na koncertoch alebo na cédečkach. Toto všetko sa deje u nás doma, ale vo veľkej miere aj na našich cestách. Zároveň sa bavíme tým, že hľadáme všelijaké „nové“ zvuky, ktoré by sme mohli do celku zakomponovať – či už si ich nahrávame z prostredia (zvuky vody, mora, cvrčkov, pochodujúcich nôh) alebo ich dolujeme z našich nástrojov – napríklad hráme slákmi na gitarách, na dotykovej obrazovke…

Skúste si krátko zaspomínať na začiatky Longitalu…

Longital vznikol na jeseň 2005, keď personálne premenlivá skupina Dlhé diely skončila svoje pôsobenie a my dvaja, ktorí sme zostali sme pocítili, že naše nové smerovanie chce aj nový názov. Začali sme cestovať viac do zahraničia a celý tento proces nám priniesol v roku 2006 platňu Výprava, ktorej témou bolo vydať sa na cestu, na cestu za tým, kam nás srdce ťahá, vzdať sa bežných kompromisov, ktoré ľudia robia a staviť všetko na jednu kartu. Oplatilo sa. Longital je ináč starý názov bratislavského kopca Dlhé diely, ktorý sa ešte pred 50 rokmi bežne používal.

Čo pripravujete pre Piešťancov?

Krst albumu Teraz a krásny koncert- zahráme našu najdlhšiu skladbu Na mori so zvukmi z írskeho pobrežia, zahráme niekoľko skladieb z nášho predposledného albumu Gloria – čo sú aj duety o láske, a o tom čo sa deje dvom ľuďom, ktorí spolu žijú a radi, a nakoniec niekoľko noviniek z nového albumu Teraz. Ten sa nám tak opatrne prebúdza, ale už sa z neho vykľula prvá silná koncertná skladba A to je všetko?, ktorú sme si už zahrali spolu s oscarovými The Swell Season na troch spoločných koncertoch v Bratislave, Wroclawi a Varšave. No a ostatné je aj pre nás prekvapením, ako sa to vyvinie.

Ak sa chcete vydať spolu s Logitalom na novembrovú Cestu na more a zúčastniť sa krste netradičného albumu príďte v stredu 10. 11. o 19,30 h do Kursalonu. Vstupné: 5 €.

SÚŤAŽ UKONĆENÁ – lístok získava Iveta Ondrášiková a Soňa Vidová. Gratulujeme.

Vstupenky zdarma získajú dvaja z vás, ktorí  najrýchlejšie pošlú na adresu redakcia@pnky.sk odpoveď na otázku:

Koho si vybrala skupina Longital za krstného otca svojho albumu?

Autor: Adriana Drahovská  Foto: nc a Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=269]

Populárne články