Connect with us

Rozhovory

Meky Žbirka by sa do Superstar neprihlásil

Published

on

Reklama

Vo štvrtok 4. novembra 2010 sa uskutočnil v Dome umenia v Piešťanoch koncert Miroslava Žbirku. Pri tejto príležitosti sme ho požiadali o krátky rozhovor.

Nedávno ste absolvovali koncertné turné po Slovensku so symfonickým orchestrom. Aká to bola pre Vás skúsenosť?

Reklama

[singlepic id=6971 w=320 h=240 float=left]Turné mám ešte v živej pamäti, skončilo v podstate pred pár dňami. Bolo to iné, krásne v tom zmysle, že zvuk bol veľmi kvalitný, aranžmány prepracované a ťažisko bolo na hudobníkoch, v tomto prípade so mnou hrala Capella Istropolitana. Páčilo sa nám to natoľko, že by sme radi v tejto línii pokračovali, aj keď možno len štúdiovo.

Na turné s Vami niekoľko koncertov spievala aj Vaša dcéra Linda, ktorá zastúpila hlasovo indisponovanú speváčku Marthu. Aké to pre Vás bolo, stáť na javisku s dcérou?

Reklama

Bolo to ťažké, mal som o nervy naviac. Vopred sme to totiž nemali pripravené. Martha ochorela a potrebovali sme záskok. Lindu som sa nebál pozvať na pódium, rátal som s tým, že to môže zvládnuť. Chodí do zboru, kde spievajú pomerne kvalitný repertoár, tak mala už určité skúsenosti. Nebolo pre mňa ale jednoduché ju angažovať, vystavovať ju veciam, ktoré s týmto všetkým súvisia. Navyše išlo o turné so symfonickým orchestrom. Som rád, že dnes môžem skonštatovať, že to Linda zvládla a Marthu zastúpila.

Nedá mi nespýtať sa na Vašu možnú budúcu spoluprácu s Marikou Gombitovou. Myslíte, že by ešte mohol vzniknúť nejaký spoločný projekt?

[singlepic id=6980 w=320 h=240 float=right]Túto otázku dostávam veľmi často. Dôležité je aby Marika mala chuť niečo nahrať. Myslím, že Kamil Peteraj je určite pripravený textovo, aj ja mám piesne, o ktorých si myslím, že by ich mohla Marika spievať. Ide len o to, inšpirovať ju. A to je tá najťažšia vec.

Na internete je možné vidieť videoklip, ktorý vyrobil Váš syn spolu so synom Lucky Bílej, Filipom Kratochvílom. Ako sa Vám páči?

Áno, je to klip na moju skladbu Tadam- dam si dám. Ako som si ju doma často brnkal a spieval, oslovila môjho syna a s kamarátmi sa rozhodli urobiť k nej klip. Ukázalo sa, že je to klip na dobrej úrovni a cez internet sa dostal medzi ľudí. Ja osobne mám rád, keď sú klipy výpravné, na ktoré potrebujete peniaze. Ale mám rád aj keď máte nápad, nakrútite ho, len tak, takmer amatérsky. Milo ma prekvapilo, že aj mladí chlalani môžu natočiť v dnešnej dobe klip na fajn úrovni.

Ako sa pozeráte na úspech seriálu Ordinácia v ružovej záhrade, pre ktorý ste naspievali titulnú skladbu?

[singlepic id=6977 w=320 h=240 float=left]Raz mi režisér Janko Sebechlebský zavolal, že na Nove sa pripravuje nejaký nízkorozpočtový seriál. Mal mať 22 dielov, ale neboli naň skoro žiadne peniaze a potrebovali k nemu titulnú skladbu. Spolu s Honzom Muchowom a Jankom sme sa stretli a urobili pesničku. Zaujímavé je, že pôvodne bola pieseň v slovenskej verzii, potom sa prekladala a naspievala v češtine, a po nejakých rokoch prišla požiadavka na jej uvedenie v slovenčine pre Markízu. Takže z nízkorozpočtového diela je nakoniec seriál, ktorý na obrazovkách beží nepretržite od roku 2006.

Na záver jedna hypotetická otázka, ak by ste dnes mali 16 rokov, prihlásili by ste sa do Superstar?

Určite nie. Málo vecí viem tak rýchlo zodpovedať. Aj v minulosti boli spevácke súťaže ako Zlatá brána alebo Beatový festival. Lenže dnes už je to taká mašinéria, ktorá vás pochytí a úplne zomelie. Môžete tam chytiť mindrák, že vás porota vysmeje tak, že si to budete pamätať celý život. A okrem Vás sa na to budú pozerať milióny ďalších ľudí. To je hlavná vec, ktorú tomu absolútne vytýkam. A druhá, ktorá sa mi nepáči, že ľudia sú ochotní urobiť všetko len aby mali úspech. Keď chcete niečo dosiahnuť a máte svoj štýl, musíte ísť postupne a svojou cestou. Ja tiež neviem ako by som dopadol, keby mi dali zaspievať Toma Jonesa. Celé je to absurdné a nejaké mudrovanie o intonovaní od poroty je nezmyselné. Uzavrel by som to asi tak, že všetko je inak.

Zhovárala sa: Petra Adamcová  Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Populárne články