Connect with us

Aktuality

Haváriám mladých môžu predchádzať drsné kampane

Published

on

Reklama

S majiteľom autoškoly s dlhoročnými skúsenosťami Liborom Bohunickým sme sa rozprávali o tom, ako predchádzať dopravným nehodám, ktoré spôsobujú mladí vodiči. Jednoznačný recept podľa neho neexistuje. Sám má dobré skúsenosti s českou kampaňou Nemyslíš – zaplatíš. Drastické videá režiséra Filipa Renča dokážu podľa neho žiakov šokovať. Pomohlo by aj vyššie poistné pre tých, ktorí už nehodu spôsobili.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=wD_IdkN_I-E[/youtube]

Reklama

Dá sa už v autoškole odhadnúť osobnosť budúceho vodiča?

Žiadna autoškola neučí žiaka jazdiť rýchlo. Ale určite každý učiteľ dokáže žiaka odhadnúť. Hneď na prvých jazdách je vidieť, či bude ten človek jazdiť slušne. To je vidieť od začiatku, že má snahu zrýchľovať, a treba ho upozorňovať, aby išiel pomalšie. V autoškole ho ubrzdím, ale akonáhle zistí, že je sám, začne zrýchľovať a prispôsobuje sa okoliu. Žiaci vidia, že ideme päťdesiatkou a teraz nás predbieha jedno, druhé auto oveľa vyššou rýchlosťou, tak sa sami pýtajú, ako je to možné? Vodiči už v autoškole nadobúdajú pocit, že tá päťdesiatka je len pre autoškolu a pre ostatných to neplatí.

Reklama

Je toto podľa vás trend posledných rokov alebo sa to dialo vždy?

Bolo to vždy tak, že autoškolu musel každý predbehnúť, zase musíme rátať s tým, že neboli také rýchle vozidlá. Všetci sme jazdili na rovnakých autách – škodovky, žiguláky, trabanty, a všetky jazdili relatívne rovnakou rýchlosťou. To je podstatný rozdiel. A mladý človek nemá taký vzťah k hodnote vozidla, nešetrí ho, nevie ho udržiavať. Buchne dvermi, len aby mal benzín, olej, a to je všetko. On ani nechce poznať, ako pracuje motor alebo čo sa deje v prevodovke, keď rýchlo preradí, či prešmyknú kolesá…

Niekedy sa bolo treba autám viac venovať. Dnes už nie sú také poruchové a ak áno, idú do servisu. Vzťah k autu bol niekedy iný. Teraz je to len o tom ukázať sa pred kamarátom, ako ide rýchlo.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=CB_WsT20-PM[/youtube]

Dá sa teda podľa vás tragickým nehodám nejako zamedziť?

Jednoznačný recept na to nie je. Spomalíte ho, poradíte mu, aby od 17 rokov s niekým chodil, ale raz sa aj tak stane, že pôjde sám. Tiež bolo spomínané, že mladí nebudú môcť jazdiť po polnoci. Dobre, tak pred polnocou budú všetky havárky. Možno by mohli trochu pomôcť poisťovne. Ak je rizikový vodič, mal dopravnú nehodu, bude platiť trojnásobnú poistku.

Mladí ľudia nemajú predvídavosť. To je to najväčšie nebezpečenstvo. A pri tejto poslednej havárii šofér išiel veľmi rýchlo do zákruty. Nie je to až taká ostrá zákruta, ale nepočítal s tým, že mu môže do cesty vbehnúť mačka alebo zajac, sú tam podniky, mohol cúvať kamión, vietor mohol otvoriť niektorú bránu… Ľudia nepredvídajú. To miesto je, dá sa povedať, neprehľadné. Ak tam išli veľkou rýchlosťou, stačilo, že sa niečoho zľakol a mohol vyletieť. A ďalšia vec, že tam nebol žiadna brzdná dráha. Podľa mňa dostal šmyk, ktorý sa dal ešte zvládnuť, ale v šmyku ide volant podstatne ťažšie, preto ho mohol prudko stočiť do strany… Je to naozaj veľké nešťastie.

Môžu pomôcť napríklad kampane ako Nemyslíš – zaplatíš, ktorá bežala v Českej republike?

Ja osobne to žiakom púšťam. A je na nich vidno šok. Nerobia si posmešky, ale okamžite stíchnu. Určite to má funkciu a ak by to u nás bežalo, určite by to pomohlo. Aspoň niektorí by sa nad tým pozastavili.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=BeTUHvP5g0o[/youtube]

A čo možnosť šoférovať od 17 rokov v doprovode skúseného vodiča?

Tam je to tak päťdesiat na päťdesiat. V niektorých krajinách to funguje, znížila sa aj nehodovosť, ale otázne je, kto si sadne s tým mladým vodičom za volant. Ak je to mama, ktorá má vodičák roky v šuplíku, ako mu dokáže poradiť? Alebo paradoxne vodič vyjde z autoškoly a je naučený predpisy, ale sadne za volant s otcom alebo starším bratom, ktorý môže byť trochu nervózny a ten mu povie: „Čo sa tak vlečieš? Však tu nie sú policajti.“ Môže to mať aj zlý vplyv. Hovorí sa však, že v Nemecku, kde je to zavedené, klesla nehodovosť.

Nechýba pri výchove mládeže aj detské dopravné ihrisko?

Ihrisko máme, sú v tom zapojené štyri autoškoly. Tento rok k nám prišlo 55 škôl. Poriadali sme aj detskú dopravnú súťaž, u nás bola okresná aj krajská. Takže deti chodia, a niekedy ideme aj my za nimi. Dva týždne sme boli napríklad v Trenčíne, pri tamojšom Centre voľného času. Za tento školský rok bude spolu odškolených 4261 žiakov.

Drastické video z britskej protinehodovej kampane:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=ILMkpRNCBDI[/youtube]

Autor: Martin Palkovič Foto: KR HaZZ

Populárne články