Connect with us

Názory

Ľahšie sa dieťa dostane na univerzitu ako do škôlky

Published

on

Reklama

Je opäť čas zápisu detí do materských škôlok. Po minulé roky som od mamičiek počúvala ponosy na zlú situáciu v Piešťanoch, ako ťažké je dieťa umiestniť do škôlky. Vždy som si povedala, ako dobre, že to ešte nemusím riešiť. No čas beží a tento rok sa nachádzam pod rovnakým tlakom obáv – zoberú mi dieťa do škôlky, nezoberú, čo spravíme, keď nie…

[singlepic id=10146 w=320 h=240 float=left]V niektorých škôlkach riaditeľky rodičom hneď oznámia, že neberú deti v priebehu roka, len v septembri. Čiže ak sa dieťa narodí napríklad v januári, tretí rok dosiahne pochopiteľné tiež v januári, do daných škôlok by ho mohli najskôr zobrať až ďalší september. Vtedy bude mat dieťa 3 roky a 8 mesiacov! Jeho mama však už nárok na rodičovský príspevok nemá, keď dieťa dosiahne tretí rok, musí nastúpiť do práce. Ak nemajú rodičia inú osobu na stráženie dieťaťa, babku, dedka, majú vážny problém. Jednoducho majú smolu, že sa ich dieťa narodilo v nesprávnom mesiaci.

Reklama

Tým, že je v Piešťanoch málo škôlok, riaditeľky sa dostávajú do situácie, že niektoré deti musia odmietnuť. Musia prijať len 5-ročné deti a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Ďalej sa rozumne snažia prijať deti, ktoré v škôlke majú už súrodenca. Ďalšie kritériá nie sú jednoznačné. Následný výber je na posúdení riaditeľky.

Rodičia preto spriadajú teórie, čo môže ešte výber ovplyvniť. Panuje predstava kto prvý príde, ten prvý melie… Mnohí rodičia už mesiac až dva pred zápisom chodia do škôlok sa „ukázať“ riaditeľkám, aby preukázali dostatočný záujem. To môže narušovať pokoj škôlok. Pýtajú si tlačivá, ktoré je potrebné odovzdať v období zápisu. Je záhadou, prečo žiadna MŠ nemôže poskytnúť tlačivá vopred. Rodič by si ich mohol v pokoji domáceho prostredia vyplniť, zaobstarať potrebné potvrdenie od pediatra bez časového stresu. A naivní sú tí, ktorí si myslia, že dané tlačivá si v dnešnej dobe elektronizácie a internetu predsa stiahnu z nejakej webovej stránky. Viem o rodičoch, ktorí si berú v práci dovolenku, aby v deň D boli v škôlke medzi prvými. I keď je zápis viac dní, panuje názor, že veľmi zaváži, ak ste medzi prvými uchádzačmi…

Reklama

Mnoho rodičov sa domnieva, že ich šance sa zvýšia, keď venujú škôlke nejaké sponzorské. Pri niektorých škôlkach sú zriadené neziskové organizácie, aby sa peniažky dostali tam, kam majú. V podstate to nie je zlá vec, práve naopak, škôlky sa vďaka príspevkom môžu rozvíjať. No môže to istým spôsobom vytvárať psychologický tlak na riaditeľky škôlok. Je predsa prirodzené, že sa uprednostní dieťa rodičov, ktorí sú ochotní podporovať danú škôlku. Týmto sú ale zvýhodnené  rodiny s vyšším príjmom.

[singlepic id=10145 w=320 h=240 float=right]Či ide o pravdu alebo len mýty si zodpovie každý sám podľa svojich skúseností s daným problémom. Viac-menej každý máme v rodine a medzi známymi nejakého predškoláka. Jedno je isté, keby bolo dostatok škôlok a jasné všetky kritéria prijatia detí, žiadne mýty a stratégie by rodičia nemuseli vymýšľať. Ušetrili by si veľa času a nervov. Riaditeľky by neboli obviňované z baby biznisu a úplatkárstva.

Prečo nemôže byť jedno z kritérií prijatia dieťaťa i obvod Piešťan, v ktorom rodina býva? Podobne ako je to u lekárov. Rodičia by si, samozrejme, mohli vybrať aj inú škôlku, no ak sú z daného obvodu, mali by ich deti mať prednosť pred deťmi z iných obvodov. Je praktické, keď dieťa navštevuje škôlku blízko domova. Pritom je stále veľa mám, ktoré nemajú k dispozícii auto a musia sa ponáhľať každé ráno peši za akéhokoľvek počasia na opačný koniec mesta do škôlky, lebo bližšie sa im dieťa nepodarilo umiestniť.

Nedostatok škôlok nie je nový jav tento rok. Ak by škôlky zverejnili počty prijatých a odmietnutých detí za posledných 5 – 10 rokov (po rokoch), potvrdilo by sa, že tento problém je tu už dlhšie. Preto je prekvapujúce, že sa nerieši. Záujem rodičov o predškolské zariadenie sa dá dosť presne predpokladať aj do budúcna. Kompetentné inštitúcie majú informácie o pôrodnosti a zložení obyvateľstva v meste.

Je jasné, že zriadiť štátnu škôlku nie je jednoduché. No zvládli sa aj ťažšie projekty. Okrem vyššie spomínaných štatistík by mohli úrady zverejniť i všetky potrebné kroky nutné pre otvorenie štátnej škôlky, aby si rodičia vedeli zhodnotiť, či je to naozaj až taký nerealizovateľný cieľ.

Iste v meste vznikajú i súkromné škôlky. No ich cena je pre mnohé rodiny absolútne neprípustná a navyše sa mnohí obávajú, že nepodliehajú takej prísnej kontrole ako štátne škôlky, či už sa to týka stravy, hygieny, výchovných osnov, odbornosti pedagógov… Z týchto dôvodov viac rodičov stále preferuje štátne škôlky. Chce to viac času, aby súkromné škôlky rodičov presvedčili o svojich kvalitách.

Každopádne je treba problém nedostatku škôlok v meste začať riešiť, aby sme nemali pocit, že už od dvoch rokov života nášho dieťaťa musíme bojovať s naším školským systémom…

mamička

Populárne články