Connect with us

Komunálne voľby 2010

Ako som sa mýlil…

Published

on

Reklama

Je po voľbách a život ide ďalej. Predsa je však dobré obzrieť sa späť. Vo svojej predvolebnej analýze som sa vo viacerých bodoch ukázal „zlým prorokom“. Hoci nejde o nič životne dôležité, predsa sa aspoň spätne rád skorigujem.

Účasť voličov som odhadoval na desať tisíc, nakoniec bolo vo voľbe primátora odovzdaných 8881 platných hlasov. Čiže omyl zhruba o desatinu….

Reklama

Správne som síce predpokladal, že favoritom volieb bude Remo Cicutto, odhadoval som však, že získa menej hlasov 3000-3500, nakoniec však získal 4237 hlasov, teda takmer polovicu všetkých odovzdaných. Je to úspech a gratulujem mu, aj keď sa pre PNky doteraz nevyjadroval, verím, že ich číta :-)

Mýlila sa SDKÚ, nie Smer

Reklama

Za najväčší svoj omyl samozrejme považujem predpoklad, že najvážnejším protikandidátom bude pre Cicutta Katarína Cibulková. Prekvapilo ma, že nespravila lepší výsledok. To, že ju predbehol kandidát Smeru Miloš Tamajka, by malo byť pre pravicové strany riadnym upozornením a výzvou k zmene štýlu politiky, ktorú v Piešťanoch prezentujú. Dnes sa dá totiž nazvať doslova „zákulisnou“, čo voliči ocenili tým, že poslanci koalície SDKÚ – KDH – MOST-HÍD získali štyri mandáty.

Počet získaných hlasov – 2389 – pre Miloša Tamajku, kandidáta Smeru, je úspechom. Čakal som, že Martin Valo mu odtiahne oveľa vyšší počet voličov. Nestalo sa, Valo úplne pohorel, hoci ako poslanec získal štandardných viac ako 600 hlasov. Uvidíme, či sa z Tamajku stane v zastupiteľstve Cicuttov „tieň“ pozerajúci úradu na prsty a o štyri roky bude pre trojnásobného primátora už naozaj vážnym súperom. Ale to je ešte ďaleko a politická budúcnosť mladých adeptov mimoriadne neistá….

Zisky ostatných kandidátov nie sú prekvapujúce, samozrejme už okrem spomínaného prepadu Martina Vala. Úspechom je určite 456 hlasov pre Jozefa Drahovského, ktorý mohol začať skromnejšie kandidatúrou na poslanca, ktorým by sa zrejme bez problémov stal.

Na margo možnosti spájania síl, stojí za zmienku fakt, že na to, aby porazili Rema Cicutta, museli by spojiť sily nielen Cibulková a Tamajka, ale potrebovali by aj hlasy Drahovského a Vala. Na niečo podobné, teda spájanie sa všetkých proti jednému, však nie je zatiaľ dôvod. Mečiarizmus zatiaľ nehrozí :-)

Pokazia ich?

Tak ako je s výsledkom primátorských volieb zrejme spokojná polovica tých, čo volili, tak je zrejme s nimi spokojná aj polovica zastupiteľstva. Ich práca a spolupráca tak bude zrejme komplikovanejšia ako v uplynulých rokoch. Zostáva nám len dúfať, že víťaziť bude zdravý rozum a snaha hľadať riešenia dobré pre nás Piešťancov a nie tie v prospech záujmových skupín stojacich za aktérmi našej komunálnej politiky. Tu mám však pocit, že obmena v poslaneckých laviciach bola pre splnenie tohto účelu malá. Obávam sa, že deviatich nováčikov skúsenejší kolegovia rýchlo pokazia.

Autor: Michal Petruška

Populárne články